PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Kočičí proměny (Jana Oščádalová)
 
18.3. JEŠTĚRKY
Agama (Lumír O.Hanuš)
13.3. VÁŽKY
Vážky v okolí Washingtonu (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

JEŠTĚRKY
Agama

Jednoduchý výstup - a detail ještěří hlavy (14 kB) Když je pěkné počasí, hned lákám manželku do přírody. V Jeruzalémě to máme od domu do nejbližšího lesíka pět minut pěšky a do lesa 20 minut autem. Rádi jezdíme na herodiánské terasy, které jsou všude kolem nás. Jsou to pěkné procházky zvláště v zimě, když všechno kvete. Nedávno jsme se procházeli u místa, které se jmenuje Sataf. Najednou tam šplhá po skále nějaký malý ještěr. Na pětiprstých nohách šplhá nejprve vzhůru a poté již po plošince. Říkám si: gekon! Tito ještěři obvykle rychle pádí pryč. Tento mi dává trochu času. Asi je mladý a zvědavý, jiné vysvětlení nemám.
Kolmý výstup agamy končí - detail drápů na noze (15 kB)
Odpočinek na kameni - a detail chodidla s drápy a hlavy (13 kB)

Teprve až doma na snímcích si jej mohu v klidu prohlédnout. Hlava je pokryta většími štítky, tělo drobnými šupinami. Dlouhý a štíhlý ocas je ozbrojený přesleny ostrých hrotů. Na konci každého prstu má dlouhý, ostrý dráp. Nevím, jaká je jeho technika lezení, ale podle snímků mám dojem, že každý kámen má své nerovnosti a mikroskopické trhlinky, ve kterých se ostré drápy zachytí.
Tento ještěr se jmenuje Laudakia stellio stellio (anglicky roughtail rock agama, heberejsky hardon macuj cafony). Ano, je to agama a má dokonce i české jméno - hardún obecný. Je to zde běžná "ještěrka", místně známá jako hardon nebo hardun. Nevypadá zrovna vábivě, ale tak ji příroda stvořila. Je svým způsobem pěkná. Dožívá se asi deseti let a tak se možná právě s touto agamou zde ještě někdy setkám.

Lumír Ondřej Hanuš, Jerusalem, Israel          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Po výstupu na 'rozhledně' (16 kB)

Bart (9 kB)
Ztratil se BART,

v sobotu 8.2.2003 - německý ovčák, černý, dlouhosrstý v ZÁLEZLICÍCH, ident.známka č.42, chip 0985100005698512. Jakékoliv zprávy prosíme na tel. 606174722 nebo na Vladislav.Soukup@tiscali.cz
Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata