PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Náš kocour důchodce a Zrzek (Jana Šnebergrová)
 
25.3. JEŠTĚRKY
Chvála krásy přírody - scink (Lumír O.Hanuš)
20.3. ROZMAZLENCI
Domácí mazlíčci (Pavel Steiner)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

JEŠTĚRKY
Chvála krásy přírody - scink

Pět podélných pásů tohoto scinka charakterizuje (20 kB) Mít rád skály a chodit si na nich zalozit není jen tato záliba. Je to láska k přírodě a její ochraně. Je to možnost setkávat se v přírodě s nevšedním a poznávat přírodu vice nežli někdo, kdo z města moc nevychází anebo se věnuje sportu, který je s městem bytostně spojen. My jsme chtěli být na společnosti nezávislí a proto jsme jezdili do hor. Radovat se z pohybu bez diváků, překonávat sám sebe bez potlesku.

Horolezec leze ve dvojici a tak má radost, když jeho partner na laně přeleze něco, co se mu samotnému nepodařilo či na co neměl odvahu. Váš život závisí při lezení na tom druhém a tak je to ta největší důvěra, kterou od spolulezce dostanete a kterou mu současně dáváte. Přináší to mnoho radosti a hlavně poznání. Tak tomu bylo i se scinkem.
Kdo by neznal scinka? Je jich mnoho druhů a právě u nás (na Slovensku) je jeden velice zajímavý, krátkonožka štíhla (Ablepharus kitabelii), dnes velmi vzácný a ohrožený druh Kováčovských kopců. Jdete a najednou se vám pod nohama pohne zlato.
Zůstanete v oněmění, obracíte listí a zlato nikde. Jak je to možné? Ano, je to možné. Je to totiž živé zlato, krátkonožka. Objeví se jako blesk a take jako blesk zmizí. Vždycky mne to fascinovalo a nikdy jsem neměl možnost si tohoto tvorečka dobře a v klidu prohlédnout.
Mladý scink má vždy modrý ocas (13 kB)
V přírodě Marylandu jsem na skalách take narazil na scinka. Jiný druh, větší, ale stejně leskle kovové barvy, i když to není zlatá. Dovede se take rychle pohybovat. Přesto nám dal dostatek času, abychom si jej mohli prohlédnout a vyfotografovat jej. Když jsme šli na skály, potkali jsme scinka, který se latinsky jmenuje Eumeces fasciatus (anglicky five-lined skink = scink pětipásý).
Odpočíval na skále a měl nádherně modrý ocas. Kamarád mně poučil. Takto modře vybarvený ocas má tento scink jen v mládí, v dospělosti se mu ocas vybarví do barvy těla. Snadno jej poznáte. Jak již jméno napovídá, má po těle pět podélných pásů.
Scink je vždy lesklý jako kov (15 kB)
Když jsme si vyšli do přírody na tůru, objevili jsme na skalách těchto scinků řadu. Žádný z nich již neměl modrý ocas. Takže jsem měl vlastně při prvním setkání štěstí na mladého scinka.
Jdete-li přírodou a dobře se díváte, uvidíte mnoho krásného. Jdete-li opatrně, krása se kolem vás nejen mihne, ale dá vám i příležitost si ji prohlédnout. A v tom je krása přírody. Na místě, kudy jste šli již tisíckrát, můžete narazit na něco nevšedního, krásného a někdy i neopakovatelného. A tak toho hojně využívám. Krása a vnitřní štěstí je vždy na dosah ruky. Nedá se koupit, nedá se prodat. Musí se zažít. Fotografie jsou pak jen slabým odrazem skutečné krásy. Tu musí člověk prožít a vidět pouze osobně!

Lumír Ondřej Hanuš, Rockville, Maryland, USA          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.
Dospělý scink má již ocas vybarvený jako tělo (21 kB)

Bart (9 kB)
Ztratil se BART,

v sobotu 8.2.2003 - německý ovčák, černý, dlouhosrstý v ZÁLEZLICÍCH, ident.známka č.42, chip 0985100005698512. Jakékoliv zprávy prosíme na tel. 606174722 nebo na Vladislav.Soukup@tiscali.cz
Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata