PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Kočka hostitelka (Jana Oščadálová)
 
26.3. DRAVCI
Kudlanka (Lumír O.Hanuš)
25.3. JEŠTĚRKY
Chvála krásy přírody - scink (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

DRAVCI
Kudlanka

Různé poštovní známky s vyobrazením kudlanky (17 kB)

Jednoho pěkného říjnového dne jsme před lety vyjeli z Jeruzaléma směrem na Tel Aviv a od něj dále na sever. Navštívili jsme řadu míst, ale jedním z těch nejpůvabnějších byly Pamětní zahrady v Parku Ramat HaNadiv, který se rozkládá na rozloze 4 500 dunamů (1 dunam = 1000 m2) jižně od městečka Zichron Jaakov.

Tato oblast zahrnuje přírodní zahrady a pamětní zahradu obklopující hrob, kde spočívá Baron Edmond Benjamin de Rothschild. Tyto zahrady byly založeny, aby zvěčnily památku Barona, který byl též nazýván "dobře známý dárce" (ha-nadiv ha-jadúa) či "otec usedlostí" (avi ha-jišuv).
Kudlanka na ruce nám dává představu o její velikosti (20 kB)
Líbezné zahrady jsou přírodním památníkem Barona, který při své čtvrté návštěvě Palestiny v únoru 1914 navštívil současné místo Ramat Hanadiv (v té době Um-el-Alek) a sdělil svým bližním svou žádost být pohřben právě zde. Ve své závěti dal Baron pokyny ke svému pohřbu v Izraeli. V roce 1936 pan James A. de Rothschild učinil první krok k naplnění přání svého zemřelého otce.
Když sevře svoji kořisť v trnitém objetí, už nepustí (10 kB)
Při pohledu působí kudlanka zcela neškodně (13 kB)
V okolí zahrad v Ramat Hanadiv jsou situovány země Kabara a Hadera, zakoupené Baronem a zbavené maláriových bažin. Tyto země dnes podporují usedlosti, kibucy, mošavy, nesoucí jména členů Rothschildovy rodiny a ředitelů Palestine Jewish Colonization Association. Tato podnikavost v osídlování je věčnou památkou ušlechtilých členů židovského národa. Těch, kteří vytvářeli základy státu Izrael.
V Pamětních zahradách nás čekala příjemná překvapení. Kolem malebné nádrže s vodou, která je jakýmsi malým jezírkem s rostlinami a rybkami rostou stromy, mezi nimiž zvou k odpočinku lavečky. Tento oválný prostor je po obvodu (kromě vchodu do této "zahrady") obehnán zídkou. Je to zahrada "vůní" s vonnými rostlinami, určená samozřejmě pro kohokoliv, ale především pro nevidomé a zhoršeným zrakem postižené návštěvníky.
U každé skupiny vonných rostlin je na pevné destičce jejich název: latinsky, heberejsky, anglicky, arabsky a Breillovým slepeckým písmem. Výborný nápad hodný k následování, který mne opravdu okouzlil.
Z vonných rostlin tam rostla dobromysl obecná, svatolina cypřišovitá, chrpa černá, kardamom, jalovec čínský, muškát vonný, klapourek citrovonný, oliva evropská, bazalka obecná, rozmarýn obecná, Micromeria fruticosa, Rosmarinus prostratus, máta, routa Ruta chalepensis, šalvěj lékařská, šalvěj lékařská variegata, Cymbopogon citratus (citrónová tráva, voňatka), majorán, tymián, Eriocephalus africanus, myrta obecná, Tulbaghia cepacea, pelyněk, levandule, Drosantemum hispidum, estragon a meduňka lékařská.
S citlivostí byly vybrány rostliny velmi rozdílných vůní, které provází v této zahrádce nevidomé. Byl to úspěšný výlet.

Lumír Ondřej Hanuš, Jerusalem, Israel          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.
Dokončení
zítra.

Bart (9 kB)
Ztratil se BART,

v sobotu 8.2.2003 - německý ovčák, černý, dlouhosrstý v ZÁLEZLICÍCH, ident.známka č.42, chip 0985100005698512. Jakékoliv zprávy prosíme na tel. 606174722 nebo na Vladislav.Soukup@tiscali.cz
Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata