PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Kočičí metamorfózy (Ivana Jirková)
 
2.4. PSI
Pohlavní otázky (George Švehla)
1.4. PÁSOVCI
Otužilý štír (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

PSI
Pohlavní otázky

Rex v popředí a Korynka se štěňaty (10 kB) Náš první pes v Austrálii byl chlap. Sice malý, ale zato velice chytrý a neohrožený. Do rodiny přišel v polovině let sedmdesátých, byl nám darován jednou psí mámou. Pojmenovali jsme ho Waldemar a za pár týdnů jsme ho naučili i česky.

Protože jsme už tehdy žili v buši v Modrých horách, tak milý Waldemar byl pes bušový. Vlastnil všechny atributy chlapa a navíc měl i vrozený lovecký instinkt. Na kříženého jezevčíka dovedl toho až moc.
Nejvíce dovednosti však projevil když zavětřil někde v okolí hárající se fenu. To se vypařil se zručností hodné Houdiniho, aby se vrátil tak za 3 dny ve stavu téměř naprosté vyčerpanosti, avšak naprosté spokojenosti a zasněnýma očima.
Prostě příroda byla silnější než cokoliv jiného.
Korynka se štěňaty (11 kB)
To nám tehdy dosvědčil i Evža. Ti tehdy měli na farmě kolem dvaceti krav i s býkem. Jak je tu zvykem, tak pastviny byly rozděleny skoro dvoumetrovými ploty na jednotlivé části a dobytek se podle stavu vypasenosti trávy pouštěl z jedné do druhé. Také se tak oddělovaly jalůvky od krav a nebo krávy s malými telátky od zbytku stáda. Avšak veškeré ploty byly k ničemu, když býk ucítil, že některá z krav byla v tom správném stavu...
Kdybych to na vlastní oči neviděl, tak bych tomu nevěřil. Takto motivovaný býk nejdříve začal obíhat plot. Hledal kterak se k neodolatelně vonící krávě dostat. A když běží skoro tuna ocelového svalstva, tak to se země třese. Když býk nenašel cestu ke své vyvolené, tak se naštval, rozběhl se po pastvisku a milý dvoumetrový plot plavně přeskočil jako jelen :-).
Dokonce ani rodinnými klenoty o plot nezavadil!!
Pak se začal věnovat tomu, proč tento tělocvik provozoval.
Příroda je mocná...

Právě proto je v Austrálii velice rozšířen "desexing". Tedy u zvířecích pánů to je kastrace a dam to jaksi česky neumím pojmenovat. A provozuje se skoro u všeho zvířectva co není určeno na plemeno.

Však je také náležitě daňově zvýhodněno. Poplatky za TO jsou o 90% nižší než za chlapy a nebo ženský. Navíc nejsou problémy s toulajícími se psy, rvoucími se kocoury a populační explozí stejných.
A tak jsme našeho druhého psa, Pajdu, nechali už vyřezat. Stejně mu to trvalo víc jak dva roky než zapomněl na to že byl chlap. Asi to bylo tím, že už byl přes rok starý.
Korynka se štěňaty, Rex a Magda (12 kB)
Proto se zde doporučuje tento úkon vykonat u psů a fen v šesti měsících a u koček a kocourů ve třech až čtyřech. Takže naše kočka Zrzka byla TO. Ferda je také od svých šesti měsíců TO a před nedávnem se TO stal i Packa, náš fungl novej kocourek, co dostala Míla jako vánoční dáreček minulé vánoce.
Ono takové odkládání této věci nic dobrého nevěstí.
Ferdův brácha, Max, kterého mají naši mladí, byl chlap skoro do roku. Ke konci své chlapské kariéry začal ale hodně utíkat a začal být dost frustrovaný pes, když se mu to nepodařilo. Přesto se mu ještě podařilo obskočit svoji vlastní sestřičku, co žije u sousedů, a tak se ještě před vyřezáním postaral o předání svých genů...
Takže u sousedů našich mladých mají nyní maličké kopie Maxe a Ferdy :-), jak do pohlaví, vzhledu, tak i barvy. Říkáme jim Miniferda a Minimax :-))).

George Švehla, Austrálie, 25/3/2003          

Poznámka: K povídání připojené obrázky se týkají tématu - demonstrují, co se stane, když se fena se psem neuhlídají... - viz povídání s fotkama v PET.

Bart (9 kB)
Ztratil se BART,

v sobotu 8.2.2003 - německý ovčák, černý, dlouhosrstý v ZÁLEZLICÍCH, ident.známka č.42, chip 0985100005698512. Jakékoliv zprávy prosíme na tel. 606174722 nebo na Vladislav.Soukup@tiscali.cz
Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata