PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Macík a Macík II. (Dana Anftová)
 
8.4. VČELY
Obří včela drvodělka (Lumír O.Hanuš)
3.4. PSI
Oklamaný pes (Pavel Steiner)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

VČELY
Obří včela drvodělka

Kruhová lysina na hrudní části těla je pro drvodělku viržinskou typická (10 kB)

Je krásné letní srpnové odpoledne. Z laboratoře jsem vyšel tentokrát záhy. Přejdu most nad metrem a jdu k nákupnímu centru v Rockville. Ještě před přejitím křizovatky je po levé straně cesty volné prostranství a po straně chodníku rostou vyšší rostliny v květu. Ze zasnění mne probouzí silné včelí či čmeláčí bzučení.

Uf, to jsem se lekl! Mihla se těsně kolem mne. Ocelově černá obrovská "včela". Napřed jsem si myslel, že to je čmelák, ale pohled mne vyvádí z omylu. Takže začíná zajímavá hra. Včela krouží kolem mne (tedy po pravdě kolem květů) a já s fotoaparátem kolem ní.
Je obrovská.
Jistě má kolem tří centimetrů zdéli. A tak běhám a fotografuji. Mám z tohoto objektu obrovskou radost a současně respect. Co když se této včelce znelíbím a dá mi okusit své žihadlo? Včela je však v pohodě a já celkem také. Touha po jejím zvěčnění je větší nežli strach z bodnutí :-).
Kresba včely drvodělky a části jejího hnízda (9 kB)
Abych zvěděl, cože to bylo za včelu, navšívím knihkupectví a začtu se do knih o hmyzu. Nemusím hledat dlouho a narážím na její fotografii. Ano, je to Xylocopa virginica (Linnaeus), česky drvodělka viržinská (anglicky large carpenter bee) a patří mezi včelovité podobně jako pískorypka, čmelák, ploskočelka či včela medonosná.
Sosáček již pilně pracuje (8 kB)
Tato včela získala své běžné jméno podle svého hnízdění. Silnými kusadly si vyhryže do dřeva (obvykle dřevo jehličnatého stromu) své hnízdo. Vybírá si dobře osvětlená místa, kde dřevo není natřeno či pokryto kůrou. Tyto včely mají tendenci hnízdit na tomtéž místě po generace. Stará hnízda jsou opravována a zahajují stavbu hnízd nových.
Rostlinu je třeba prozkoumat (6 kB)
V nových hnízdech si samičky těchto včel prokoušou svoji cestu ve dřevě a vyhloubí chodbičku o průměru asi 15 mm. Hloubení postupuje mnohem pomaleji proti létům (asi 15 mm denně) nežli podél let dřeva. Směr patra obvykle závisí na směru let dřeva. Jsou-li léta vodorovně, jsou vodorovná i hnízdící patra. U zcela nového hnízda je tato chodba dlouhá 30 až 45 cm.
Neochlupené tělo září ocelově (8 kB)
Po zhotovení chodbičky samička sbírá pyl, který smíchá s nektarem. Pylovou hmotu umístí na konec chodbičky, naklade vajíčko a uzavře je přepážkou z rozžvýkané dřevěné drti. Tento process opakuje až do vytvoření šesti až osmi komůrek. Vcelku tyto včely nejsou pro člověka problémem, i když mohou poškozovat dřevo a člověka obtěžovat.
Drvodělka má krásnou postavu (9 kB)
Samička drvodělky může dát žihadlo (zřídka) a samečci se mohou vznášet a nalétávat na člověka (což vás může uvést do paniky), který se přiblíží k jejich hnízdišti - typické teritoriální chování, ovšem bez žihadla.
Řeknete si - jet za takovou včelou až do Ameriky? Chcete-li se s ní setkat, není toho třeba. V České republice jsou takové drvodělky tři. Ta největší z nich, drvodělka fialová (Xylocopa violacea), má velikost až kolem 3 cm. Najdete ji v těch nejteplejších oblastech v nejjižnější části Moravy mezi řekou Dyjí a česko-rakouskou hranicí (chráněná krajinná oblast Pálava) v stepních a lesostepních biotopech.
Vždy jsem se zájmem pozoroval hmyz, ale možnost fotografovat mne uvedla do zcela jiných dimenzí. Nejprve objevím mně neznámý hmyz a jakmile se mi podaří udělat pěkný snímek, pátrám cože je to zač. Každá taková aktivita přináší člověku mnoho radosti a současně i poznání.

Lumír Ondřej Hanuš, Rockville, Maryland, USA          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Bart (9 kB)
Ztratil se BART,

v sobotu 8.2.2003 - německý ovčák, černý, dlouhosrstý v ZÁLEZLICÍCH, ident.známka č.42, chip 0985100005698512. Jakékoliv zprávy prosíme na tel. 606174722 nebo na Vladislav.Soukup@tiscali.cz

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata