PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Knoflíky / Lovy beze zbraní (Ivana Jirková)
 
9.4. VEVERKY
Roztomilá veverka (Lumír O.Hanuš)
8.4. VČELY
Obří včela drvodělka (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

VEVERKY
Roztomilá veverka

Teď jej rozbalím a čokoládku z něj smlsám (16 kB)

Je sice pravdou, že jsem se zde již o veverkách
zmiňoval, rád se však budu opakovat a přidám něco navíc. Veverka nás zaujme vždy a zažil jsem při pozorování veverek mnoho radosti. Navíc již dnes vím, že ani v Olomouci a jinde u nás není dnes o veverky nouze a tak se mi o nich píše o to veseleji.

Veverka je hbytá, veverka je hravá, veverka je pilná, je ale take mlsná. Pozoroval jsem vloni nedaleko řeky Potomac veverku, jak šla na "vandr". Tím mám na mysli veverku, která slezla se stromu, vyšla na parkoviště a začala hledat něco na mlsný zoubek.
Nejprve papír pečlivě prozkoumat (20 kB)
Vzhledem k tomu, že někdy jsou návštěvníci přírody neukáznění a odhazují odpadky jen tak mimo odpadkové koše, se jí to docela podařilo. Našla roztrhaný papír, ve kterém původně byla asi zmrzlina zabalená v čokoládě. Pěkně jej chytila do rukou (čímž myslím přední pacičky) a mlsný jazýček již mlsal (my chemici tomu říkáme lízoanalýza). Asi to bylo moc dobré, protože v čokoládovém omámení si mně nevšímala a tak jsem ji mohl v klidu fotografovat.
Potom si pěkně oblížu pacičky (22 kB)
Byl by to docela pěkný soubor fotografií, ale všechno se uveřejnit nedá. Takže alespoň pár snímků. Veverka mi pěkně pózovala. Skoro jsem měl chuť ji pohladit a málem jsem zapomněl, že jsem přišli na skály Carderocku u řeky Potomac ze zcela jiných důvodů.
Pravou příčinou bylo skalní lezení. Ovšem na druhé straně nefoťte, kdy se vám veverka k tomu přímo nabízí :-).
O tom, co všechno veverka umí jsem zde již psal dosti podrobně. Samozřejmě je nejlépe ji pozorovat, když se pohybuje po stromě. Tam je ve svém živlu a dovede zde své kousky z nejlepších. Její pohyb po kmeni stromu samozřejmě nezůstal bez povšimnutí, neboť probíhá po spirálách, přímo vzhůru nebo zase totéž obráceně.
No co, co - ještěs nikdy neviděl veverku? (26 kB)
Když říkám obráceně, znamená to pochopitelně pohyb hlavou dolů. Veverka na to není citlivá, hlava se jí netočí :-) a tak jí dělá pohyb radost v jakékoliv poloze. A aby to zase nebylo až tak "jednotvárné", může ten pohyb docela zpestřit. Jednou je to ve stínu, jindy zase na slunci.
Jak mi to na sluníčku sluší (14 kB)
A aby to bylo ještě zajímavější, provádí veverka "alpskou" trojkombinaci. Takže si pěkně běží po kmeni a náhle mi zapózuje, abych ji pro vás mohl zvěčnit. Pěkně na sluníčku, kdy celé její tělo vynikne stejnoměrně barevně. A zase se dá do pohybu, mrkne očkem po mně a vidí, že jsem s fotoaparátem připraven.
Prosluněná hlavička (20 kB)
A pro změnu zase na sluníčko ocásek (17 kB)
Veverka je pochopitelně zvířátko inteligentní a tak se nechce opakovat a volí pózu s hlavou na slunci a ocáskem ve stínu. Po chvíli to zase udělá právě naopak. Vždy je to pohled neopakovatelný, který rozehřeje srdce milovníka přírody. Nakonec ze snímků posuďte sami.
Na světě jsou věci, které člověku nezevšední. Na světě jsou věci, které se nedají koupit ani odnést domů a přitom jsou zcela zdarma. Stačí k tomu jediné. Vyjít ze všednosti dne, zajít si do přírody. Není podstatné, zda je to příroda za městem, daleko od města či přímo ve městě někde v parku.
Jednou vás zde nabádám, abyste se dívali jen vzhůru třebas na cestě z práce domů, kde stavitelé a architekti (ať již soudobí či z doby mnohem vzdálenější) pro vás pčipravili řadu nevšedních krás. Dnes vás nabádám, abyste se dívali kolem sebe. Uvidíte věci, které vás vyvedou ze všednosti dne, rozšíří vaše obzory a naplní vás radostí a klidem v duši. Jednou z nich jsou třebas tyto všetečné veverky.
Takže dívejte se kolem sebe. Třebas uvidíte, budete pozorovat nebo zahlédnete něco, co zaujme nejen vás, ale i čtenáře těchto stránek, když se s nimi o vaši radost podělíte!

Lumír Ondřej Hanuš, Rockville, Maryland, USA          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Bart (9 kB)
Ztratil se BART,

v sobotu 8.2.2003 - německý ovčák, černý, dlouhosrstý v ZÁLEZLICÍCH, ident.známka č.42, chip 0985100005698512. Jakékoliv zprávy prosíme na tel. 606174722 nebo na Vladislav.Soukup@tiscali.cz

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata