PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  II. Kocour předrevoluční (Růža Vaništová)
 
22.4. POUŠŤ
Pouštní život (Lumír O.Hanuš)
17.4. PSI
Míša (Lenka Prokešová)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

POUŠŤ
Pouštní život

Pouštní kosatce Iris loessicola (15 kB)

Voda je život. V Evropě si to jaksi neuvědomujeme, ale kdo poznal poušť a zná její zákony, pochopí to snadno. Tam, kde je jen vyprahlá půda, je život skrovný.

Stačí však trocha vody a pozorujeme zázrak zrození života. To je také důvodem, proč izraelská televize informuje, když je někde zajímavá a hojná květena. Tak tomu bylo i koncem března letošního roku. Tato zima byla v Izraeli nezvyklá - napršelo obrovské množství vody. Takže tam, kde je normálně sucho se objevila tráva až po pás a obrovská hojnost květeny.
Když v televizi ukázali, že u biblických ruin Tel Arad (které jsou na pahorku právě na rozhraní Judské a Negevské pouště) kvetou kosatce, byl program na sobotu jasný.
Ještěrka Acanthodactylus beershebensis (21 kB)
Je to sice od Jeruzaléma kolem 150 km, ale stálo to za to. Vyjeli jsme dopoledne přes zelenající se a kvetoucí Judskou poušť (což už samo o sobě je nezvyklé), pokračovali jsme podél pobřeží Mrtvého moře (kde byla také pěkná květena a navíc příjemná koupel), poté odbočili na Arad a po 170 km jízdy jsme byli na místě.
S hledáním nebyl pražádný problém. Již z dálky jsme viděli podél cesty spoustu aut a na pahorku sousedícím s pahorkem biblických ruin bylo hodně lidí. Stálo to za to! Byla zde taková hojnost velkých tmavých kosatců, které se jmenují Iris loessicola (heberejsky irus šachom), že naše radost neznala mezí.
A tak jsme chodili a já jsem fotografoval. Byla zde i květena jiná. Opodál u jezírka (které normálně neexistuje, ale po těch hojných deštích zde bylo) cosi sbírali beduíni. Nedalo nám to a tak jsme tam k nim sestoupili.
Bylo to milé překvapení - sbírali heřmánek. Vůbec jsem netušil, že by v Izraeli rostl. Voněl nádherně. Tak jsme jim popřáli zdaru v práci a šli se dále kochat pohledy na květy v poušti. Už při příchodu jsme na jednom místě uviděli cosi jako vlčí máky a tak jsme se tam vydali.
Růžkovatec velkokvětý (12 kB)
Byly to nádherné rudé květy, na odkvetlých stoncích však chyběla makovička. Přesto to byla rostlina z řádu mákovitých, která se jmenuje Glaucium grandiflorum (heberejsky priga aduma). Má i krásné české jméno - růžkovatec velkokvětý.
Aby naše radost byla o to větší, proběhla kolem nás ještěrka. Na vteřinu se zastavila, čehož jsem využil a vyfotografoval ji. Za chvíli jsme o kus dál uviděli další. Ta nespěchala a tak jsem udělal několik zdařilých snímků.
Literatury mám doma hojně a tak jsem ji bezpochyby určil jako Acanthodactylus beershebensis MORAVEC, EL DIN, SELIGMANN, SIVAN & WERNER 1999. Anglicky se jmenuje Be'er Sheva' Fringe-fingered Lizards, heberejsky šnunit beer-ševa. Jak vidíte, byla popsána teprve nedávno. Ještěrka beerševská, město Beer Ševa je odtud nedaleko.
Patří do rodu klanojazyčných ještěrů z čeledi ještěrek. Lze ji nalézt právě v této oblasti. Kresba jejího těla je typická, takže si ji nelze splést. Byl to cenný úlovek mého fotoaparátu. Vůbec jsme nespěchali, ale nakonec jsme vyrazili zpět k domovu pro změnu krajinou s lesy.
Viděli jsme ještě řadu pěkného, ještě jsme po cestě nejednou zastavili a nakonec spokojeni a obohaceni nevšedními zážitky dojeli po 140 km této kratší cesty zpět domů.

Lumír Ondřej Hanuš, Jerusalem, Israel          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Krása beerševské ještěrky (17 kB)

 
 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata