PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Wanilka (M. Šmídová)
 
13.5. BEZOBRATLÍ
Tajemné kudlanky (Lumír O.Hanuš)
6.5. VÁŽKY
Vážky v okolí Luhačovic (Lumír Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

BEZOBRATLÍ
Tajemné kudlanky

Kudlanka na poštovní známce (6 kB) Tak zase jedna zima za námi. Ta letošní byla v Israeli neobyčejně deštivá. V Galilejském moři bylo na počátku dešťu asi o 5,5 metrů vody méně oproti maximu. Za zimu se voda zvedla přes čtyři metry! A to bylo začátkem dubna na hoře Chermon místy až 10 metrů sněhu!

Takže nakonec bude Galilejské moře plné, i když na podzim byla situace téměř kritická.
Drobná kudlanka v trávě (10 kB)
Konečně se oteplilo a tak jsem po dlouhé době vyrazil na skály. Potrénoval jsem a když jsem se přezouval, ohnul jsem se k botě ve chvíli, kdy přes trávy putoval hmyz z rodu kudlanek - Empusa fasciata (heberejsky Susat HaShed). Empusa je rod rovnokřídlého hmyzu z čeledi kudlanek, který je význačný trojhrannou hlavou s kuželovitým výběžkem namířeným kupředu. Čertův kůň 've skoku' (10 kB)
Nemyslete si, že v zimě je v Israeli méně brouků a jiných drobných živočichů. Jsou zde i v zimě, samozřejmě je lze nalézt po celý rok. Kvůli deštivému počasí a chladu je však není většinou na povrchu země vidět, neboť jsou schovaní na skrytých místech a čekají, až skončí nepohoda. Jsou zakukleni nebo jsou jako housenky.
Všechny části těla je dobře vidět (12 kB)
Modlící se kudlanka (15 kB)
Takto to vypadá u většiny těch, kteří mají článkované nohy, ale část z nich pokračuje navzdory těžkým podmínkám v životě na povrchu země. Jsou přímo před naším nosem. Vidí nás, ale my je nevidíme, neboť příroda jim dala maskovací barvy, které se s ročním obdobím mění.
Takovými jsou například nymfy druhu, který se heberejsky jmenuje "čertův kůň obecný", který je na konci léta a v zimě šedožlutý až šedý. Má barvu suchých bodláků a stonků. Počátkem jara, kdy se zazelenají louky a začnou se objevovat květy, svlékne svoji šedou kůži a jeho tenké tělo si obleče barevné jarní oblečení, které báječně ladí s barvami svého okolí.
Čím více se otepluje, tím rychleji roste a když je jaro v plném proudu, svlékne svoji kůži podruhé. Tentokrát se však jeho tvar změní tak, že jej již nepoznáte. Nyní je již dospělý, má dlouhá nažloutlá či nazelenalá křídla a jeho tenoučké nazelenalé nohy mají hnědě či fialově páskovanou barvu.
Samičky mají skromná, krátká a tenká tykadla, kdežto samečci mají tykadla tlustá a dlouhá. Staří i mladí mají na hlavě mezi tykadly výčnělek - cosi jako špičatá čepice čarodějů či kouzelníků. Najdete je na severu i ve středu Israele.
V Judské poušti a v Negevu se nalézá "čertuv kůň pouštní". Ten je ještě tenší a drobnější.
Kudlanka na mé botě (16 kB)
Takže jsem vám tohoto tvora náležitě představil. Je maskovaný, ale zohnul jsem se k botě a tak jsem zimní nymfu uviděl zblízka. Jaké štěstí! Takže začal závod s časem. Rychle k autu, doma vzít fotoaparát a zpět. Měl jsem štěstí a tak se o tuto radost mohu s vámi podělit prostřednictvím mých snímků.
Jak vidíte, je to skutečně jakýsi kůň s ocasem. Také hlava vypadá jako u čerta. Rohy jsou drobné a tak usuzuji, že jde asi o samičku. Nechám si ji vlézt na ruku. Je tak drobná! Nechám ji přejít na botu a fotografuji pro poměr velikosti. Úplně jsem zapomněl na čas, který mezitím pokročil. A tak se s tímto drobným tvorečkem rozloučím a ujíždím k domovu. Třebas se s ním zde v létě u skal setkám. To už bude ve zcela jiné podobě s křídly.

Lumír Ondřej Hanuš, Jerusalem, Israel          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Postup po všech šesti (17 kB)

 
 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata