PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Kočičí hrátky (Jana Šnebergrová) / Jak vzít kocourovi moč (Jitka Složilová)
 
14.5. JEŠTĚRKY
Americká ještěrka (Lumír O.Hanuš)
13.5. BEZOBRATLÍ
Tajemné kudlanky (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

JEŠTĚRKY
Americká ještěrka

Americký kamarád v českém tričku (12 kB) Již řadu let mám v USA kamaráda, se kterým lozíme po skalách, chodíme bruslit, plavíme se po řece Potomac anebo jen tak si někdy vyjdeme do přírody. Někdy zajdeme k nám, moje žena udělá výbornou večeři a pak spolu vyprávíme více jak do půlnoci.

Kamarád je ranger, tedy zaměstnanec Národního parku. Od maličká má velkou lásku k přírodě a dovede vyprávět o ní a všem, co se v ní hne i nehne s velkým nadšením. Tedy jak o přírodě živé, tak i neživé. Navíc se to báječně poslouchá.
Když jsem vloni přijel zase dělat do Marylandu výzkum, čekal mně v tričku s českou vlajkou a českým nápisem Česká republika :-). Dokáže vždy překvapit.
Jeden den v srpnu jsme si naplánovali po práci výlet...
Vyhublý mladý jelenec (12 kB)
Ve tři hodiny odpoledne jsem vyrazil z laboratoře a zajel do Washingtonu k Davidovi do práce. Odtud jsme zajeli k Angler's Inn u řeky Potomac, přešli můstek přes Chesapeake&Ohio kanál a odtud jsme si udělali tůru proti proudu po levé straně C&O kanálu, až jsme došli k bývalému ostrovu Bear Island a zde vyšli na trasu Billy Goat's Trail, která byla velice zajímavá, neboť se různě točí, jde přes skaliska, vine se mezi stromy a ke konci jde oproti horolezeckým terénům u Great Falls ve Virginii na druhé straně řeky.
Takže jsme obdivovali nejen tuto tůru, ale měli i nádherný výhled na skály, kde jsem s ním a dalšími kamarády mnohokrát lozil. Takový výlet po práci mám velice rád. Jednak vás to velice osvěží a pak se večer vracíte domů jakoby z konce týdne a další den jdete do práce zase velice osvěženi.
Pokud jdete na místo, kde jste již byli, nevadí. Totéž místo je v každé roční době a v každou minutu zcela jiné a na tomtéž místě se vždy potkáte s různými milými překvapeními, která příroda skýtá.
Šli jsme takto s chutí a vyprávěli si.
Je to rychlá ještěrka a tak na fotografování není moc času (16 kB)
Pochopitelně jsme se rozhlíželi kolem, ale přesto jsem málem narazil :-) do jelence viržinského, který se tam pásl. Po pravdě řečeno mne vylekal. Ne tím setkáním, ale tím, jak byl hubený. Mohl jsem mu žebra spočítat. Léto které nastoupilo mu zřejmě nedalo dostatek pastvy.
Kupodivu ani před námi neutíkal (ovšem toto chování zvířat jsem v USA zažil již vícekrát). Pokračovali jsme v cestě, odpočívali na vyvýšených skalách nad řekou, kochali se pohledy na přírodu. Narazili jsme na scinky a také na méně běžnou ještěrku Sceloporus undulates hyacinthus (anglicky eastern fence lizard či fence swift).
Je to docela malá ještěrka, která dorůstá délky maximálně 14 cm. Tato však byla mnohem menší. Podle vzhledu jsem usoudil, že to asi byla samička. Běhá poměrně rychle a tak ji vyfotografovat nebylo lehké.
Ještě jeden rychlý snímek (14 kB)
Kamarád mne jako vždy překvapil.
Ještěrku chytl do ruky a řekl mi, abych sledoval, jak u něj bude klidná. Jemně ji vzal a položil si ji na ruce na záda. Ještěrka se ani nehnula a vypadala jako mrtvá. Poté ji na ruce opět obrátil na břicho. Hned se z jeho ruky rozběhla.
Je to jakási její obranná reakce. Uvádím zde jen drobnost, poučovat mně o přírodě by mohl hodiny a stále by to nestačilo :-).
Byl to jeden z mnoha příjemných dnů, které jsem v americké přírodě strávil.

Lumír Ondřej Hanuš, Rockville, Maryland, USA          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Když jej položíte na záda, dělá politiku 'mrtvého brouka' (10 kB)

 
 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata