PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Kočičí výchova (Pavel Steiner) / Krátkonohé kočičky - Munchkins (Marie Crossette)
 
11.6. KYTIČKY
K podobnému podobné (Lumír O.Hanuš)
10.6. PSI
Psí erotika (Pavel Steiner)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

KYTIČKY
K podobnému podobné

To není Evropa - to je místo nedaleko Judské pouště! (15 kB)

Minule jsem se zde zmínil o našem výletu k Tel Aradu, kde jsem v květech příbuzné vlčího máku našel
chlupaté broučky s leskle červenofialovou hlavičkou. Moc pěkní broučci, takové chlupáčky jsem dosud neviděl.

Je polovina dubna a díky bohatým dešťům je v okolí Jeruzaléma stále vše v květu. Jeruzalémská přehrada je plná vody a nejen v jejím okolí jsou leckde traviny až po pás. U přehrady jsem objevil oblast s mladými borovicemi.
Krásný květ vlčího máku (9 kB)
Trávy je tam po pás - no posuďte z obrázku sami. Dá se věřit tomu, že je to u okraje Judské pouště? Kdybyste dnes jeli Judskou pouští, nepoznáte ji. Všechny pahorky jsou zelené. Porost sice řidší, což vidíte zblízka, ale z povzdálí souvislá zeleň.
Brouček v květu v detailu (12 kB)
Od domu to máme k přehradě asi půl hodinky pěšky, ale rychle se sem dá dojet autem. A tak sem nyní chodíme s ženou na procházky. Objevili jsme tu mnoho pěkné různorodé květeny. A také rozličný hmyz. Překvapuje nás, že stále kvetou bramboříky. Na takové kvetení si vzpomínám z roku 1991.
Ještě jednou tentýž brouček (12 kB)
Tenkrát pršelo tak silně, že se zazelenala Judská poušť, což v záznamech, které byly uchovány již asi 150 let, nebylo zaznamenáno. Ovšem na tak silné kvetení bramboříků si nevzpomínám. Nakonec to je jen potvrzením toho, že kde je voda, tam je život!
Tentýž brouček v detailu (10 kB)
Když jsme se tak toulali kolem přehrady a také v údolí Wádí Kotel, narazili jsme na květy vlčích máků. Ano, jsou to třetí rudé květy v řadě, které zde z povzdálí vypadají stejně. Nejprve kvetou rudé sasanky (kalanit), následují rudé pryskyřníky (nurit) a konečně zde jsou rudé vlčí máky (pereg). Nádherné a navíc s vůní domova!
Brouček v otevřeném květu (12 kB)
Když jsem je uviděl (vlastně jsem na to myslel již před tím), hned mne napadlo se podívat do vnitřku květu. V Tel Aradu jsem objevil v příbuzných květech ty krásně chlupaté broučky a tak jsem si říkal: Co kdyby?
Pootevřu květ - nemýlil jsem se! V květu byl krásný chlupatý brouček. Zrovna tak jako v květech u Tel Aradu. Musím to však upřesnit - podobný květ, podobný brouček :-).
Byl to také chlupatý brouček, ale jeho hlavička s hrudí nebyla leskle červenofialovou, nýbrž zelená. Jak okouzlující, jaká pestrost přírody. Rozmanitost rostlinstva i živočišstva je zde větší nežli v Evropě! To není můj názor, tvrdí to odborná literatura. Já to mohu jen laicky potvrdit.
Ta rozmanitost člověka okouzluje. A to je to obohacení, které má člověk v životě prožívat. Zajít na dosud neznámé místo, vidět dosud neviděné. Život se skládá z drobných radostí a toto je jedna z nich!

Lumír Ondřej Hanuš, Jerusalem, Israel          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata