PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Stránky Dumky oslavily 5 let (Ferda)
 
21.8. PTÁCI
Zahradní lenošení (Marie Crossette)
20.8. PSI
Kterak se Ferda naučil v buši sprchovat (George Švehla)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

PŘÍRODA
Zahradní lenošení

Dvě mladé hrdličky v hnízdě (11 kB) Tak jako ve známé pohádce se Káča pověsila čertovi na krk, tak i na mně se občas přilepí paní Lenora :-). S velkou oblibou si k tomu vybírá den, kdy je můj úkolník jako naschvál plný prací, které jsem si předešlý den pevně umínila udělat. Jenže paní Lenora mi pak hned od rána našeptává, abych "odložila na zítra, co nemusím udělat dnes" a nakonec to tak z velké části i dopadne :-).

Protože ale o sobě vím, že když na to přijde, dovedu sebou opravdu hodit a tato občasná lenivá rozpoložení buď ještě odpoledne, nebo druhý den dovedu napravit, objetí paní Lenory se nijak nebráním. Naopak je to pro mně velmi příjemně prožité dopoledne :-).
To proto, že těch několik hodin nicnedělání v plné pohodě prosedím nebo částečně prochodím venku na zahradě a pozoruji přírodu. Pohodlnou židli si strategicky umístím někam do chládku tak, abych měla co nejlepší rozhled po okolí.
Na klín si položím dalekohled a v poslední době i svoji nejnovější (Ferdou velmi doporučovanou) "hračičku" - digitální fotoaparát...
Drozdí mládě - vpravo - a jeho máma (16 kB)
A pak už jen sedím, naslouchám, pozoruji přírodu a je mi blaze. V jarním období byla dokonce tato "činnost" velice důležitá! Musela jsem přeci včas zjistit, kde si ptáci začínali stavět hnízda, abych pak mohla manželovi dávat varovné instrukce, které větve nesmí při úpravě zahrady sestřihovat, kterým keřům se zcela vyhýbat a které opatrně obcházet.
Sameček kardinála (10 kB)
Když byly obě kočky v domě a seděla jsem na židli téměř nehybně, stala jsem se pro ptáky součástí okolí. Ti pak poskakovali často velmi blízko mých nohou při hledání steliva a mně pak stačilo jen sledovala, na který strom nebo keř odlétají s plnými zobáčky suché trávy nebo malých větviček.
Letos brzy zjara se mi o "zábavu" postarala hrdlička, která si postavila hnízdo téměř na samém konci dvou dlouhých překřížených větvích cedru. Všechny kmeny stromů na zahradě máme vysoko obalené pletivem, takže od našich koček hnízdícím ptákům nebezpečí nehrozí. Problém byl v tom, že hnízdo "sedělo" na větvích, po kterých s velkou chutí běhají veverky :-/.
Baby cardinal - větší (16 kB)
Vajíčkům jsem proto vůbec nedávala naději a nechápala jsem, proč si hrdlička vybrala zrovna tohle místo. To, co si hrdlička staví se snad ani nedá hnízdem nazvat, je to jen tak hala-bala na sebe poskládaných několik tenkých klacíků. Vajíčka celým hnízdem odspodu prosvítají a vždycky se divím, že je nesmete první velký déšť nebo silnější vítr.
Veverky - někdy jedna, ale většínou honící se dvě - několikrát za den přiběhly po větvi až těsně k hnízdu. Zřejmě už o něm věděly, protože bez nejmenšího zpomalení celé hnízdo i se sedící hrdličkou bravůrně přeskočily a běžely dál!
Větve se pod hrdličkou nebezpečně zahoupaly, ona seděla dál jako přikovaná, ale vsadila bych se, že tep jejího srdce se pokaždé nejméně zdvojnásobil :-).
Dokud hrdlička seděla na hnízdě a opouštěla ho jen na vystřídání se samečkem, byla vajíčka dobře chráněna Ale neuměla jsem si představit, že v případě delšího opuštění hnízda vajíčka při rozhoupání větví buď nevypadnou, nebo je veverky neukradnou.
Stejně černě jsem viděla i osud případných mláďat.
Blue bird na špici krmítka (12 kB)
Ale dělala jsem si starost zbytečně, protože když jsem po nějaké době k hnízdu přišla, tiskla se v něm k sobě dvě načepýřená mláďata, která rostla jako z vody a o pár dnů později už seděla na vedlejší větvi! Ještě několikrát se do hnízda vrátila, ale to pak zcela osiřelo a odrostlá mláďata se připojila k ostatním dospělým hrdličkám.
Hrdličky patří k prvním ptákům, kteří na naší zahradě hnízdí, zato asi o měsíc později pak už po trávníku nebo ve větvích stromů hopsají a pokřikují mladí drozdi, vlhovci, kardinálové a modré sojky.
Mládě drozda mnohlasného (14 kB)
Všichni tihle mladí ptáci se na pohled zdají už dostatečně velcí k tomu, aby se dokázali živit sami, ale proč by se namáhali, když jejich rodiče jsou ochotni ještě nějaký čas je dokrmovat :-). Některá mláďata poletují v těsném závěsu za rodiči, jiná hladově pokřikují ve větvích a některá vyjímečně i hopasají po trávě.
Je zábavné takovéhle ptačí "mrně" (nebo i dvě) pozorovat, jak poskakuje po trávníku a vypadá téměř znuděně. Svojí velikostí už skoro dohnalo rodiče, od kterých se často liší jen barvou peří a délkou křídel. Ptáče hopsá po trávníku a občas, jen aby se neřeklo, pro něco ďobne do trávy, spíše ale jen lelkuje do prázna a přivírá oči.
Ovšem jakmile se blíží některý rodič, mládě se okamžitě vzpruží, začne třepat křídly, křičet a široce otevírat zobák, aby živiteli naznačilo, jak už od toho čekání málem umírá hlady :-).
Když pak rodič poposkočí o kus dál, mládě za ním s velkým křikem běží a dožaduje se přídavku :-/. Často sameček např. kardinála nebo modré sojky (bluejay) ještě krátce krmí první mláďata, zatímco samička už sedí na další snůšce.
Pak se ale musí i tito puberťáci postarat sami o sebe, protože u obou těchto ptáků se sameček na hnízdě střídá se samičkou a na odrostlé děti z první snůšky už rodiče prostě nemají čas...

Marie Crossette, USA          

P.S.: Dnes poprvé můžete v PET vidět, co dokáže paní Crossette s digitálem a svojí trpělivostí - jak o tom před nedávnem psal Lumír Hanuš, kterému jsem pár fotek poslal 'dopředu' pro inspiraci :-). Ferda
Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata