PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Zalehnuté překvapení (Pavel Steiner) / Sandra je umístěná Alex stále domov hledá (Alice Oppová)
 
1.10. PTÁCI
Návrat kolibříků - část první (Marie Crossette)
30.9. HMYZ
Jak jsem si užívala (Ivana Jirková)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

PTÁCI
Návrat kolibříků - část první

Kolibří sameček letí (12 kB) Každoroční návrat kolibříků na naší zahradu je vždycky radostnou událostí. O kolibřících jsem už dříve obšírně psala a přestože všechny ptáky pozoruje ráda, tihle maličtí a úžasně rychlí kolibříci patří do speciální kategorie a sledovat jejich svištění a honičky nám s manželem nikdy nezevšední.

Když kolibříci na konci září zase ze dne na den odletí, je nám to vždycky líto. Jsou to poslední tažní ptáci, kteří z naší zahrady odlétají do svých zimovišť a je pak venku najednou nezvyklé ticho.
Kolibří sameček se třepetá u krmítka (18 kB)
Sameček Redfinch sedí na krmítku (14 kB)
Letos se kolibříci vrátili už koncem června, tedy skoro o dva týdny dříve, než předešlé roky. Nejprve jsem jednou ráno zahlédla samečka - průzkumníka :-), který jakoby přiletěl zkontrolovat, zda už mají na zahradě "prostřený stůl".
Ostatní kolibříci se většinou objeví během dalšího týdne a tak byl pro mne přílet samečka výzvou přinést z garáže krmítka a rozvěsit je na zahradu. Každý kolibřík si po příletu snaží co nejdříve zabrat jedno krmítko, které pak považuje jen a jen za to svoje a urputně ho brání před jinými kolibříky. Protože část krmítek je zavěšená dost blízko u sebe, někteří kolibříci se drze odvažují přivlastnit si třeba i krmítka dvě.
Tito ptáčci mají vynikající zrak, takže kolibřík sedí buď někde blízko, nebo třeba až dva metry od krmítka na tenké větvičce a běda, když se jiný kolibřík pokusí z krmítka napít. Jeho "právoplatný majitel" vystřelí ze svého posedu jako divý sršeň a toho drzého vetřelce se snaží odehnat, ovšem ne vždycky úspěšně.
Protože krmítka bývají často okupována čmeláky, vosami a červenými pěnkavami (angl. Red Finch), je přiživování kolibříků u jiných krmítek nevyhnutelnou nutností.
Čmeláci okupují krmítko pro kolibříky (11 kB)
Převážná většina krmítek má buď dva, nebo čtyři otvory a kdyby kolibříci byli více snášenliví, bylo by na krmítkách pro všechny místa až dost. Takhle se ale od nich s charakteristickým pípáním vzájemně odhánějí a jejich honičky a šermování zobáčky jsou nám už velmi dobře známé.
Jelikož k nám každým rokem přilétá stále více kolibříků (mladí se vracejí se starými) a bývá jich i dvakrát tolik, než kolik mívám krmítek, neodolám a vždycky zjara jedno, nebo dvě nová krmítka dokoupím.
Letos jsem jich už rozvěsila 27, různých tvarů a velikostí.
Krmítka věším na zadní části naší parcely - kde nejvíce jsme - abychom si kolibříky opravdu hodně užili. Na té přední části je jen "anglický trávník" a nijak jinak ji nevyužíváme. Pouze jediné krmítko věším mimo zahradu - na strom u vjezdu do garáže - a právě na tohle místo většinou zapomínám.
Navrátivší se "majitel krmítka" mi to ale pokaždé připomene a je to pro mně důkazem toho, že se k nám opravdu vrací stále stejná skupina kolibříků. Malý ptáček se třepetá a pípá přesně v místě, kam krmítko věším a jakmile kolibříka zahlédnu, rychle běžím svoji zapomnětlivost napravit.
Také ostatní krmítka věším stále na stejná místa a jsem přesvědčená, že i k nim se vrací stejní kolibříci, protože je vždycky vidím "letět na jisto" :-).

Marie Crossette, USA          

Dokončení za 14 dní.
Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata