PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Packa v kleci (George Švehla) / Co všechno zavinil jeden kocour - část druhá (Marie Crossette)
 
15.10. PTÁCI
Návrat kolibříků - část druhá (Marie Crossette, USA)
14.10. PSI
Pečovat můžete, ale zaplaťte! (Egon Brill)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

PTÁCI
Návrat kolibříků - část druhá

Začátek povídání o kolibřících jste si mohli přečíst před 14-ti dny.

Kolibřík dosedl u krmítka (10 kB)
Rostoucím počtem krmítek si ale na sebe pletu čím dál tím delší bič, protože jejich udržování dá dost práce. Do krmítek nalévám "nektar" z cukrové vody, první měsíc v poměru 3:1, později pak 4:1. Každé krmítko plním jen asi do třetiny, protože šťáva v něm vydrží čerstvá tak tři až čtyři dny a když jí kolibříci nestačí vypít, ve zdejších vedrech zkvasí a musím jí vyměnit. To pak brzy ráno obcházím zahradu se dvěma kbelíky - jedním prázdným, druhým plným vody.

Pod paží tisknu velikou lahev s čerstvou cukrovou vodou, kterou si jednou týdně svařuji ve třílitrovém hrnci. Do prvního kbelíku vyleji zkvašenou šťávu, ve druhém krmítko vypláchnu, naplním šťávou čerstvou, zavěsím a jdu k dalšímu.
Při tom si snažím zapamatovat, kam všude jsem krmítka rozvěsila, abych na některé nezapomněla. Mezi tímto celkovým vyplachováním krmítek musím ještě - většinou denně - do těch nejmenších a lehkých šťávu dolévat, protože krmítka jsou zavěšená na větvích, ve větru se houpají a šťáva z nich rychle vykape.
Kolibříci létají ke krmítkům skoro celý den, nejvíce ale brzy ráno a pak pozdě odpoledne, kdy létají až do setmění. Nejčipernější jsou ale za deště, třeba i dost velké bouřky, hřmění a blesků, kdy se i páří.
Kolibřík je menší než kolíček na prádlo (14 kB)
Jejich miniaturní hnízda mi ale asi navždy zůstanou utajena. Oblibu létání v ranní a odpolední době bych chápala, protože během poledne dokáže být taková výheň, že i větší ptáci pokud zrovna nekrmí mladé raději sedí někde v chládku větví. Ale překvapuje mně jejich létání v dešti.
Vždyť ani mně není zrovna příjemné, když mi nějaká obzvláště velká kapka deště pleskne na tvář, nos nebo řasu - a to jde o dost velký obličej! Když pak taková kapka dopadne na maličké tělíčko kolibříka a jeho tenoučká křidýlka, divím se, že ho to nesrazí k zemi.
Kolibříci při letu mávají tak rychle křídly, že je možné, že všechen déšť kolem sebe odstředí. Ovšem oni často sedí uprostřed velkého lijáku na šňůrách na prádlo, kdy jsou dokonce menší, než dřevěný kolíček, roztahují křidélka jakoby se sprchovali, ale jsou kdykoli připraveni vyrazit do boje.
Pokusit se tyhle miniaturní živé stíhačky vyfotografovat není nijak snadné. Ono i focení kolibříků u krmítka se děje přesně podle Murphyho pravidel - tedy kolibřící jako naschvál létají k jiným krmítkům, než k těm, u kterých čekám já! :-)
Navíc je každá fotka vykoupená potem a krví - tedy mým potem, která se mne teče v současné, minimálně 90% vlhkosti vzduchu a mojí krví, kterou mi i skrze oděv pijí dotěrní komáři :-/.
Přesto jsem už fotek - lepší i horší kvality - "naplácala" spoustu, ale zachytit je při jejich vzdušných soubojích či hromadné honičce se mi zatím nepovedlo ani jednou a pochubuji, že i kdy povede.
Je to jako snažit se vyfotit čmeláky v letu.
Humming bird u krmítka (10 kB)
Kolibříci se přiženou s úžasnou rychlostí, mihnou se často těsně kolem lidského nosu, nebo téměř pročísnou vlasy, zapiští a v okamžiku jsou z nich už jen tečky vysoko v oblacích, nebo zmizí ve větvích stromů. Mohu být nakrásně připravená s prstem na spoušti, než se mi ale v hledáčku foťáku podaří ty svištící mrňousy vůbec najít, jsou už zase dávno pryč :-/.
Kolibříci létají nejen kolem lidských hlav, ale několikrát se stalo, že slétli až skoro k zemi a profrčeli kolem hlavy jedné z našich dvou koček, až to s klidně odpočívající číčou pořádně cuklo :-))). Dokonce je podezírám, že to těm maličkým rošťákům dělá radost :-)).
Když se tohle stalo kočičce Smoky asi dvakrát krátce za sebou, otráveně se zvedla a odešla dovnitř domu :-). Musela jsem se tomu srdečně zasmát, protože mi ten její zbabělý ústup připadal jako výhra malého Davida nad obrovitým Goliášem :-).

Marie Crossette, USA          


Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Nabídka pejsků z Azylu PES v Krásném Lese
Pejsci se nacházejí v soukromém útulku pro psy Azyl Pes v Krásném lese u Frýdlantu (severní Čechy). Adresa zařízení je Krásný les 3, p. Dolní Řasnice, telefon 482 341 218. Všichni pejskové jsou veterinárně ošetření a vakcinovaní, manželé Nedbalovi zájemce o pejsky pečlivě prověřují, nechtějí totiž, aby se jejich svěřenci dostali do špatných rukou (psí zápasy aj) - více i s obrázky se dozvíte v úterních PET.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata