PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Damián a hudba (Alena Večeřová) / Jak skutečně podat kočce prášek!? (Vendula) / Vánoce v útulku (Petra Ondráčková)
 
19.11. JEŽCI
Přezimování malých ježků (Ferda)
18.11. PSI
Jak se Ferda naučil přelézat plot (George Švehla)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

JEŽCI
Přezimování malých ježků

O přezimování ježků jsme psali v PET už několikrát: Ježci a nejen jejich zimování II, Ještě o ježcích, Zimování ježků. V úplně prvním povídání, které se přezimováním ježků zabývalo Ježečci a ježkové a jejich zimování byl i zajimavý odkaz, který ale už nefunguje... Protože to byl článek o přezimování zásadní a já mám ve svém archivu jeho kopii, dovoluji si ho uveřejnit, i když adresa autora nefunguje, takže jsem k tomu nemohl ani získat jeho souhlas. Poslal jsem ho i několika čtenářům, kteří mne na nefunkčnost odkazu upozornili a chtěli se postarat o ježečky.

Ferda          

Příprava mláďat ježků druhého vrhu k zimování

Ježek (8 kB) Zimu ježek přespává v hlubokém zimním spánku. Potřebnou energii k udržení životních funkcí čerpá přitom z tukovým zásob, které si před příchodem zimy vytvořil. Naději na bezpečné přežití zimy mají ježci, kteří před upadnutím do zimního spánku dosáhli hmotnosti alespoň 70 dkg. Mláďata z druhých a opožděných vrhů, narozená koncem srpna a v září, této hmotnosti již nabýt nestačí a v průběhu zimy většinou hynou. Aby se tak nestalo, potřebují lidskou pomoc.

Tato pomoc spočívá v tom, že nalezené mládě vezmeme do péče, intenzivně krmíme při teplotě 17 až 18oC a teprve po dosažení potřebných 70 dkg, přenesením do chladného prostředí mu zimní spánek umožníme. Ježek může usnout při teplotě 6oC až 0oC.
Protože zimním spánkem ježek ztratí 15 - 20% své původní hmotnosti, po probuzení v březnu až v dubnu ho znovu dokrmíme a v první polovině května jej vypustíme do vhodných, předem vytipovaných míst ve volné přírodě.

Z nefunkčních stránek www.algo.cz/hobby/inet/jezek.htm          
erinaceus@seznam.cz (nefunkční mail)          

P.S.: Vznesl jsem také dotaz na ČSOP - pomocí formuláře na jejich stránkách -, jestli není nějaká HOT-line pro ježky, případně nějaký odkaz na materiál, týkající se jejich přezimování. Dostal jsem obecnou odpověď s radou, ať hledám:

Informace o ježcích jsou k nalezení na našem webu (www.csop.cz). Stejně tak jako informace o stanicích, které poskytují ošetření zraněným zvířatům. Do budoucna se uvažuje o jakési HOT line, ale zatím je nutné dohledat si příslušnou stanici v sekci Záchrana zvířat na našem webu a stejně tak kontakt na tuto stanici... u většiny je uveden pevný telefon, mobil i mail či webové stránky. Pavla Kůsová
Řídil jsem se jejich radou a proto si dovoluji připojit ještě pár odkazů. které jsem našel, třeba se Vám budou hodit: Záchrana zvířat - Stanice pro handicapované živočichy, Informační servis, Ježek a lidská péče. Snad budou mít odkazy větší štestí a přežijí rok 2000 :-), což se dnes přetištěnému povídání nepovedlo :-/. F.Š.

Nabídka pejsků z Azylu PES v Krásném Lese
Pejsci se nacházejí v soukromém útulku pro psy Azyl Pes v Krásném lese u Frýdlantu (severní Čechy). Adresa zařízení je Krásný les 3, p. Dolní Řasnice, telefon 482 341 218. Všichni pejskové jsou veterinárně ošetření a vakcinovaní, manželé Nedbalovi zájemce o pejsky pečlivě prověřují, nechtějí totiž, aby se jejich svěřenci dostali do špatných rukou (psí zápasy aj) - více i s obrázky se dozvíte v úterních PET.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata