PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Jak potrestat pána (Vendula)
 
25.11.PTÄCI
Kosí hnízdo v muškátech (Renata Žaludová)
19.11. JEŽCI
Přezimování malých ježků (Ferda)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

PTÄCI
Kosí hnízdo v muškátech

Kosí vajíčka (2 kB) Tenhle příběh jsem původně chtěla napsat počátkem léta. To jsem ale netušila, že jeho konec bude smutný... Takže se k němu vracím až teď.

V květnu, po návratu z dovolené, jsem našla doma na stole vzkaz od kolegyně, která opatrovala moji kočičku Princeznu a zalévala kytky: "Na balkoně v muškátech je hnízdo a v něm dvě vejce!".
Muškáty na balkóně (19 kB)
Zaradovala jsem se, protože již dlouho jsem toužila mít na balkoně ptačí hnízdo. Ale vyvěsit budku pro sýkorky jsem se neodhodlala ze strachu, že mladí při vylétání skončí pod balkonem, kudy chodí lidé se psy.
Takže kosice tohle dilema vyřešila za mne. Za chvíli bylo v hnízdě i třetí a pak čtvrté vejce, a kosí máma na ně zasedla. Vždy se jen krátce odlétla nakrmit. Ze začátku jsem se bála vůbec na balkon chodit, abych ji nerušila. Potom jsem zjistila, že má pro strach uděláno a moc se vyrušit nedá. A já jsem potřebovala udělat fotky pro tenhle článek.
Pinka sedí na vajíčkách (9 kB)
Tak jsem se odvážila nejdřív do hnízda opatrně nahlédnout a vyfotit vejce v nepřítomnosti kosí mámy. Pak jsem zjistila, že ta se mě až tak moc nebojí a je ochotna mě za přílišnou zvědavost spíš klovnout do prstu, a to docela citelně! Tou dobou už jsem jí dávala do blízkosti hnízda misku s vodou a občas nějaký příspěvek k potravě.
Vajíčko už je jen jedno - dva malí kosáci (5 kB)
A jak to s tím krmením skončilo? Inu, za fotku nebo i jen tak dostávala kosice potravu (většinou trošku kočičí konzervy, ta jí docela chutnala) přímo na plastové lžíci až k zobáčku. Tou dobou jsem jí také dala jméno Pinka.
To jsem neměla dělat! Když si člověk zvíře pojmenuje, přilne k němu a považuje je tak nějak za své. Ale volně žijící zvíře nedokáže ochránit před nebezpečím, a lítost ze ztráty je pak o to větší.
Kosí máma byla velmi pořádkumilovná. Měla ve zvyku po jídle použité nádobí uklízet někam na trávník, několik metrů od hnízda. To byl také důvod, proč jsem jí přestala potravu nabízet na různých plastových víčkách a začala používat tu plastovou lžíci - takovou tu bílou od příboru na jedno použití.
Pinka ve hnízdě (9 kB)
Ale musela jsem dávat pozor a ke konci krmení lžíci pevně držet, aby mi nebyla vyškubnuta a neskončila také na trávníku. Jednou se to stalo, a na ten pohled na kosici letící dolů s velkou bílou plastovou lžící v zobáku asi nikdy nezapomenu!
Pinka ve hnízdě (7 kB)
V hnízdečku se pak najednou objevilo jedno a druhý den druhé mládě, a mláďata rostla, přikrmovaná matkou také kočičími konzervami. Ale dvě zbylá vejce byla zřejmě neoplodněná, nic se z nich nevylíhlo. A po nějakém čase odrostlá ptáčata z hnízda zmizela. Už jsem je ani na zemi nikde nenašla, tak nevím jaký je potkal osud...
Protože kosi mohou vyvést mladé několikrát do roka, čekala jsem netrpělivě zda se objeví nová snůška. Jednoho dne se v hnízdě skutečně objevilo nové vajíčko. Ale moje radost byla předčasná, protože tím to také skončilo, Pinku jsem už od té doby nezahlédla.
Vajíčko už je jen jedno - dva malí kosáci (7 kB)
Dívala jsem se po kosech na trávníku, protože bych ji možná poznala podle zbarvení zobáčku, ale neúspěšně. V okolí totiž hnízdí poštolky, a tak se obávám, že jim Pinka padla za oběť a proto její poslední vajíčko osiřelo.
Pinka ve hnízdě (8 kB)
Pinka mezi lupeny (7 kB)
Pinka mezi muškáty (10 kB)
Vajíčko už je jen jedno - dva malí kosáci (10 kB)
Nakonec jsem tedy odhodlala napsat tenhle článek na památku nebojácné kosice Pinky a připojit ho ke smutným zprávám, které se v PET a v DUMCE objevily...
Ale takový už je život, často se za trochu štěstí a radosti nakonec platí zármutkem.

Renata Žaludová          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Nabídka pejsků z Azylu PES v Krásném Lese
Pejsci se nacházejí v soukromém útulku pro psy Azyl Pes v Krásném lese u Frýdlantu (severní Čechy). Adresa zařízení je Krásný les 3, p. Dolní Řasnice, telefon 482 341 218. Všichni pejskové jsou veterinárně ošetření a vakcinovaní, manželé Nedbalovi zájemce o pejsky pečlivě prověřují, nechtějí totiž, aby se jejich svěřenci dostali do špatných rukou (psí zápasy aj) - více i s obrázky se dozvíte v úterních PET.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata