PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Čárlínka lovcem (Renata V.) / Spooky a já (Martina H.)
 
3.12.PSI
Kazan (Ivana Jirková)
26.11.PSI & KOČKY
Kamarádi (George Švehla)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

PSI
Kazan

Kvído, Pepík a Šimon (9 kB) Stále častěji se objevují články o psech, kteří někoho napadli a pokousali. Nejsem odborník na psy, ale mám je ráda, stejně jako jiná zvířata a nevěřím, že jsou psi se zlou povahou, spíš si myslím, že jsou jen zkažení člověkem. A to buď úmyslně, nebo lidskou hloupostí. V té souvislosti jsem si vzpomněla na vlčáka Kazana.

Je to už dlouho, bylo to brzy po tom, co jsem se vdala. Můj manžel pocházel z malé vesnice na Českomoravské Vysočině, na Havlíčkobrodsku. Vesnice byla stavěna do strašného kopce tzv. krpálu a můj manžel byl z domu až úplně nahoře. Kousek pod nimi bydlel člověk, který měl krásného vlčáka Kazana.
Když prý mu bylo asi devět měsíců, byl s ním majitel za vsí u rybníka a "odborně ho cvičil". Bylo to už dost pozdě na podzim. Na Vysočině dovede být pěkná zima, a tehdy také byla. Kazan byl celý zpocený a jeho pána nenapadlo nic moudřejšího, než mu hodit klacek doprostřed toho rybníčku...
Kazan tam skočil a ledová voda udělala své. Pes částečně ochrnul na zadní nohy. Nejspíš od té doby trpěl silnými bolestmi a to z něj udělalo neuvěřitelně zlého psa, který byl postrachem kolemjdoucích, včetně místní pošťačky, kterou několikrát napadl a srazil z kola, dokonce jí prokousl i holínky.
Což já jsem ovšem nevěděla, já jsem jen viděla krásného psa. A bylo mi divné, proč ohradu, za níž Kazan běhá, manžel obchází obloukem, zeptat se ho na to mě ale nenapadlo. A jeho zas nenapadlo mi to říct. A tak se stalo, co se stát muselo...
Šla jsem k manželově babičce, která bydlela dole, a když jsem se vracela, procházela jsem kolem plotu, za kterým byl Kazan. Neštěkal, já jsem ho snad štěknout nikdy neslyšela. Když už jsem byla skoro u domu manželovy matky, vyběhl Kazan ven a rovnou ke mně.
V té chvíli manžel vycházel ze dveří, ztuhnul a něco na mne volal, ale nerozumněla jsem mu. Navíc mě zajímal v té chvíli víc ten pes, který ke mně běžel. Zastavila jsem se a čekala, co bude.
Kazan přiběhl a zastavil se tak dva metry ode mne, vycenil zuby a centimetr po centimetru se ke mně blížil. Manžel vběhl do domu pro otcovu pušku a to bylo asi štěstí, protože v té chvíli jsme tam zůstali jen já, netušící, co mi hrozí, a Kazan.
Kvído s Majkou (10 kB)
Ten se zatím s vyceněnými zuby, přiblížil na dosah ode mne, zastavil se a uřeně mě pozoroval. A tehdy jsem udělala něco, co nejspíš nečekal, pomalu jsem natáhla ruku, tak aby viděl, že v ní nic nemám, a dotkla jsem se jeho tlamy.
Manžel to viděl oknem, říkal mi později, že se snad v životě tolik nelekl. Jenže milý Kazan byl mou drzostí nejspíš tak udiven, že mi tu ruku nejen neukousl, ale nechal se pohladit, a dokonce mi ruku olízl. Chvilku jsem ho hladila po hlavě, i po té tlamě, která v té chvíli byla jen několik centimetrů od mého obličeje, ale už bez vyceněných tesáků, a psovi se to evidentně moc líbilo.
Jeho majitel mi později říkal, že si to ani on netroufne. Kazan mě v klidu a pohodě doprovodil až ke dveřím, otočil se a odběhl, jen se po mně ještě několikrát otočil.
Od té doby, kdykoli jsem šla kolem plotu, hnal se k němu, strkal tlamu mezi plaňky a říkal si o pohlazení a také ho dostal. Byla jsem nejspíš jediný člověk, který to mohl beztrestně udělat, ale nesměl se nikdo jiný přiblížit. Nevím, čím jsem si to vysloužila, nejspíš poznal, že se ho nebojím a že mu nechci ublížit.
Nakonec ale stejně Kazana utratili, protože napadl i svého pána. Bylo mi ho moc líto. Časem jsem na něj pozapomněla, ale staré fotky, které jsem si nedávno prohlížela, mi toho nešťastného psa znovu připomněly...
Jsem ráda, že alespoň mým prostřednictvím poznal, co je to pohlazení.

Ivana Jirková          

P.S.: Fotky Kazana nemám, tak alespoň obrázky našeho Kvída - jak jinak než s kočkami :-).

Nabídka pejsků z Azylu PES v Krásném Lese
Pejsci se nacházejí v soukromém útulku pro psy Azyl Pes v Krásném lese u Frýdlantu (severní Čechy). Adresa zařízení je Krásný les 3, p. Dolní Řasnice, telefon 482 341 218. Všichni pejskové jsou veterinárně ošetření a vakcinovaní, manželé Nedbalovi zájemce o pejsky pečlivě prověřují, nechtějí totiž, aby se jejich svěřenci dostali do špatných rukou (psí zápasy aj) - více i s obrázky se dozvíte v úterních PET.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata