PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Podzimní povídání (Ivana Jirková) / Jak jsem zachránila Lízu (Ivana Jirková)
 
10.12.PTÁCI
Opeřený budík (Pavel Steiner)
9.12.PSI
Výcvik poslušnosti (Pavel Steiner)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

PTÁCI
Opeřený budík

Les v okolí naší chaty je plný ptactva. Je to milé, když od časného rána do pozdního večera slyšíme ptačí zpěv, tedy pokud zrovna v osadě pod námi neběží motorové sekačky na trávu či cirkulárka. Ptáčky máme rádi, takže jsme postupně do okolí chaty rozvěsili několik budek, aby měli kde hnízdit. Někdy si ptáci vyberou pro hnízdění však jiné místo. Například letošní jaro si kosi zbudovali hnízdo na hromadě nařezaného dříví vedle chaty, sotva metr nad zemí.

I náš Pif občas zvědavě po hnízdě pokukoval. Potřeboval jsem sice dřevo zpracovat, ale musel jsem počkat, až kosí rodinka svá čtyři vajíčka vysedí a mláďata hnízdo opustí. Také ostatní ptáci do léta vyvedli mladé. Jeden mladý drozd se letos usídlil ve větvích stříbrného smrku pod chatou a občas nás chodí zvědavě okukovat, když sedíme venku. V lese se také pohybuje opeřená "zdravotní policie" v červených čepičkách odborně zvaná strakapoud neboli datel.
Často je slušet jejich klepání z korun stromů a občas některé můžeme i zahlédnout. Jeden z těchto ptáků se rozhodl, že prověří také zdravotní stav prken na štítu naší chaty. Nevím, zda takováto prověrka spadá do jeho kompetence a možná si nebyl zcela jist ani on sám. Snad právě z toho důvodu si zvolil pro konání prověrky z našeho hlediska velmi časnou hodinu ranní. Nevím, jak vy, ale mně se vstávat o dovolené v půl šesté rozhodně nechtělo :-/.
Lidové přísloví sice praví "Ranní ptáče dál doskáče", ale jiný, mně neznámý zdroj k němu připojil dovětek "...nakopnu ho, až zapláče" a ten se mi zdá pro tuto variantu neobjednaného buzení docela příhodný. Zvláště, když si datel naši chatu zřejmě oblíbil a v tuto nekřesťanskou hodinu ji začal pravidelně navštěvovat...
Datlem 'vyléčená' stěna chaty (8 kB)
Za ten týden, co jsme zde počátkem července strávili, stačil při svých ranních náletech vybušit do jednoho prkna docela solidní díru. Možné je i to, že naši chatu považoval za budku, do které stavitel zapomněl udělat vchod :-). A tak se rozhodl, že potřebné stavební úpravy provede svépomocí. Pokud se mu to podaří, nejsem si jist, zda se nakonec bude chtít nastěhovat. Naše půda už totiž své nájemníky má, v létě tu bydlí vosy a v zimě kuna.
Po dalších třech týdnech naší nepřítomnosti na chatě jsme po příjezdu zjistili, že se datel neflákal. Dokončil stavební úpravy vchodu a zapsal si půdu naší chaty do seznamu svých přechodných bydlišť. Pro jistotu ještě vyrobil několik menších otvorů do štítu z opačné strany chaty.
Během naší čtrnáctidenní dovolené jsem datla zahlédl jen jednou. Jednoho odpoledne jsem od sousední chaty zaslechl podivné hlasité rány. Nejdříve jsem se domníval, že se tam snad snaží někdo vloupat. Pomalu jsem se k chatě přibližoval a postupně mi docházelo, že to asi nebude zloděj :-).
Byl to datel a rozvážně bušil svým velkým zobákem do prkna ve štítu chaty. Dalších několik okolních prken bylo už poškozených. Když jsem přišel blíž, datel přestal bušit a odletěl. Teprve zblízka jsem uviděl všechny napáchané škody. Vypadalo to, jako před časem u nás, datel se snažil násilným vybudováním vchodu zabrat další nemovitost :-/.
Kdysi, za války to tady obsazovali Němci, dneska se o to snaží ten opeřený pestrobarevný krasavec. Jenom nevím, kdo ho sem poslal, před svým odletem mi už nestačil ukázat doklady a na zadku žádnou espézetku neměl :-).

Pavel Steiner          

Další povídání o Matějovi, Pifovi, Indim a kočce Sally najdete na stránkách Pavla Steinera.

Nabídka pejsků z Azylu PES v Krásném Lese
Pejsci se nacházejí v soukromém útulku pro psy Azyl Pes v Krásném lese u Frýdlantu (severní Čechy). Adresa zařízení je Krásný les 3, p. Dolní Řasnice, telefon 482 341 218. Všichni pejskové jsou veterinárně ošetření a vakcinovaní, manželé Nedbalovi zájemce o pejsky pečlivě prověřují, nechtějí totiž, aby se jejich svěřenci dostali do špatných rukou (psí zápasy aj) - více i s obrázky se dozvíte v úterních PET.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata