PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Kočky v Bolívii (Jiří Doležal) / V. Malé všeobecné kočičí zamyšlení (Růža Vaništová)
 
7.1.PTÁCI
Rorýsové (Marie Crossette, USA)
6.1.PSI
Ferdovo urychlené dospívání (George Švehla)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002, 2003 a 2004

PTÁCI
Rorýsové

Rorýs u hnízda - z Internetu (11 kB) Každý rok na velikonoce se na obloze nad domem ozve známé štěbetání. Zvěstuje nám, že se vrátili chimney swifts (lat. chaetura pelagica), kteří už léta hnízdí v našem krbovém komíně a zůstávají tu až do poloviny srpna.

Je to malý druh rorýsů, patřící do řádu svišťounů, úžasně rychlých ptáků, kteří dokáží letět rychlostí až 80km/h. Svůj anglický název - chimney swift (snad česky - rorýs komínový) - dostali proto, že hnízdí převážně v komínech do kterých se ve velkých počtech shlukují i na noc, hlavně během hromadného tažení.
Pro jejich válcovité, tupě zakončené a jen třináct centimetrů dlouhé tělo a třiceti centimetrové rozpětí srpově zahnutých křídel se těmto ptáků přezdívá "létající doutník", nebo také "luk a šíp", Ve velkých a širokých komínech, např. opuštěných továren nebo univerzitních budov, hnízdí rorýsové ve skupinách, v malých komínech pak většinou jen jeden pár.
V současné době se ale čím dál tím více staví komíny z hladkou výplní, které jsou pro hnízdění rorýsů nevyhovující - ba nebezpečné, protože když tam pták zaletí, sklouzne po hladké stěně a ven už se nevydrápe :-(. Navíc si spousta lidí komíny, které by ptákům vyhovovaly - tedy ty poctivě stavěné a hrubé - svrchu zakrývá pletivem, aby hnízdění rorýsů zabránili, nebo - když krb vůbec nepoužívají, komín pevně zabední.
Skupinka rorýsů na obloze (3 kB)
Proto i v těch menších, ale dostupných komínech (jako je právě náš) je někdy nuceno hnízdit pospolu i několik párů. Přesto se počet rorýsů stále snižuje. V Americe jsou od roku 1918 chráněni a jejich hnízda (s vejci nebo i s mladými) se nesmí ničit.
Lidé to proto řeší tím pletivem a ti nezodpovědní naopak zákaz běžně porušují. My se na návrat rorýsů naopak těšíme a když zjara nestihneme nechat komín včas vyčistit před jejich příletem, odložíme to buď až na podzim, nebo čištění ten rok zcela vynecháme :-).
Přestože rorýsové krouží na obloze nad komínem už od Velikonoc, teprve až o týden nebo dva později v něm zaslechneme známý šelest a víme, že si začali stavět hnízda. Ptáci pak létají a štěbetají na nebi od brzkého rána až do pozdního večera.
Nikdy jsem nezjistila, kolik párů v komíně hnízdí, ale musí být alespoň dva, protože když později mláďata dorůstají, jejich třepot křídel a hlasité štěbetání je v hloubi vysokého komína slyšet nejen zvenku, ale nese se i celým domem.
Rorýsové nad stromy zahrady (12 kB)
Hnízdo si rorýsové staví z malých suchých větviček, které ptáci (podle dohadů ornitologů) uloví přímo za letu a slinami pak spojí v mělké hnízdo. Když je hnízdo z poloviny hotové, samička postupně každý den snese jedno bílé vajíčko až do počtu čtyř nebo šesti. Potom střídavě vajíčka zahřívá sameček i samička a zároveň hnízdo dokončují.
Vajíčka se líhnou asi za 19 dnů a mláďata zůstávají v hnízdě ještě dalších dlouhých 28 - 30 dnů. Rodiče je nekrmí často, ale zato mohutně. Jeden rorýs dokáže do svého široce klenutého zobáku polapit až 25.000 kusů létajícího hmyzu za den a v jeho hrdle bylo napočítáno až 600 kusů, které pak najednou vyvrhne do hrdla hladových mláďat.
Letos jsme potřebovali dát na střechu domu novou krytinu, ale než na nás došla řada, byl začátek června a rorýsové už dávno bydleli v komíně. Odložit střechu až do podzimu nešlo (začalo nám zatékat ) a tak jsme hnízdění rorýsů museli ponechat osudu :-(.
Strhat starou střešní krytinu a položit novou normálně trvá dva až tři dny. V našem případě se práce na střeše protáhla na pět dnů. Bylo totiž třeba vyměnit kusy prohnutých trámů, odříznout podél celého štítu střechy několika centimetrový otvor pro nové půdní větrání a navíc práci několikrát přerušil krátký déšť.
Jak jsem vypozorovala, první tři dny rorýsové létali dále do komína i přesto, že po střeše chodili pokrývači a dělali pořádný rámus. Poslední dva dny ale obkládali okraj komínu novým plechem, takže se pohybovali v jeho těsné blízkosti a rorýsové se tam neodvážili vůbec vlétnout...
Rorýsové na večerní obloze (5 kB)
Byla jsem tedy přesvědčená, že hnízdění vzdali a chlácholila jsem se tím, že snad opustili jen rozestavěná hnízda, případně jen snesená vajíčka a že tak to holt v přírodě často chodí :-/.
O to více jsme pak byli překvapeni, když jsme hned druhý večer po skončení prací znovu zaslechli nám tak známý šelest a po několika dalších dnech pak i štěbetání mladých!!! Podle síly štěbetání bylo jasné, že mláďata úspěšně rostla a když bylo slyšet i jejich zkušební protřepávání křídel, věděli jsme, že se blíží jejich výlet z komína.
Rorýsové létají nejen úžasně rychle, ale celý den i hodně vysoko a postřehnout rorýsa jak "zapadne" do komína není nijak snadné. Proto mně jednou brzy ráno začátkem srpna překvapila skupinka rorýsů, která právě zakroužila těsně nad domem. Jejich let mi připadal trochu nemotorný a usoudila jsem, že jsem se právě stala svědkem výletu mladých rorýsů z komína.
Rychle jsem si běžela pro foťák, ale než jsem se vrátila, rorýsové "vyrovnali let" a kroužili už vysoko na nebi. Protože štěbetání v komíně zesláblo, byla jsem si jistá, že šlo opravdu o mladé rorýsi.
Rorýsové krouží nad naším komínem (12 kB)
Mláďata rorýsů se vždy ještě několik dnů vrací na noc do komína, ale jako jejich rodiče krouží pak už celý den na obloze. Asi o týden na to pak vylétla i poslední mláďata, protože komín ztichl docela, zato na obloze rorýsů denně přibývalo :-).
Tvořili malé i velké hloučky, které se různě oddělovaly, aby se pak zase zcelily, ptáci hlasitě štěbetali a rychle kroužili po obloze, někteří přímo nad komínem - museli to být právě ti "naši". Asi se tak před odletem houfovali všichni zdejší rorýsové a loučili se se svými letními domovy.
Tím zdánlivě nekonečným kroužením si hlavně ti mladí, nově narození rorýsové vštěpovali do paměti mapu okolí, aby věděli, kam se mají příštím rokem vrátit. Když bylo venku pod mrakem a hlavně k večeru, kroužilo na obloze rorýsů nejvíce. V tu dobu létá venku spousta hmyzu, takže ptáci neměli o potravu nouzi a mohli se před odletem na dlouhou pouť pořádně nadlábnout.
A pak, když jsem jedno ráno vyšla ven, obloha byla tichá a po rorýsech ani stopa. Večer před tím, nebo za ranního rozbřesku jim nějaký instinkt zavelel, že přišel den D, ptáci se shlukli a společně odeltěli. Ani jeden opozdilec se už na obloze neukázal a náš komín zase na celý rok osiřel.
V duchu jsem jim tedy popřála šťastnou cestu a napřesrok zase na viděnou.

Marie Crossette, USA          

Nabídka pejsků z Azylu PES v Krásném Lese
Pejsci se nacházejí v soukromém útulku pro psy Azyl Pes v Krásném lese u Frýdlantu (severní Čechy). Adresa zařízení je Krásný les 3, p. Dolní Řasnice, telefon 482 341 218. Všichni pejskové jsou veterinárně ošetření a vakcinovaní, manželé Nedbalovi zájemce o pejsky pečlivě prověřují, nechtějí totiž, aby se jejich svěřenci dostali do špatných rukou (psí zápasy aj) - více i s obrázky se dozvíte v loňských PET.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata