PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Micka a Minda (Jitka E.) / My nechceme být kočky z Palmovky ! (Jana Pištěková) / Mňaaaůůů, my, kočky z Lačnova u Svitav, voláme o pomoc ! (Diblík, Klárka, Orlík, Tygřík a Wolfík) / Kočičky jsou čistotné (M.Šmídová)
 
26.9. POČASÍ
Naším městem Enterprise se přehnalo tornádo - část druhá (Marie Crossette)
19.9. POČASÍ
Naším městem Enterprise se přehnalo tornádo - část první (Marie Crossette)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006 a 2007

Hledání v PET
 

POČASÍ
Naším městem Enterprise se přehnalo tornádo

(část druhá)

První část povídání o tornádu, kousek od bydliště paní Crossette, jste si mohli přečíst před týdnem. Modré plachty zakrývají stržené střechy (17 kB)

V pátek ráno nás probudilo zvonění telefonu - volal můj bratr z Prahy, jestli jsme v pořádku.

Evropských telefonátů pak bylo více a protože jsme naštěstí zase měli elektřinu, honem jsem rozeslala maily, že nám se opravdu nic nestalo. Dopoledne k nám pak přijel jeden náš známý, takový "domácí kutil", který pro nás občas dělá různé opravy. Měli jsme u něho právě objednanou práci, ale teď nám přijel říci, že se k tomu hned tak nedostane. Bohužel byl mezi těmi chudáky, kterým tornádo zničilo dům. S manželkou se oba včas schovali do šatny, ale ven z ní je už museli vyprošťovat hasiči...
Polomy podél silnice (20 kB)
Nic se jim naštěstí nestalo, ale dům je zbořený a navíc prý nemohou najít "Miss Pretty" - jejich milovanou kočku. Má ale 5 dospělých dětí a bydlí zde i část jeho příbuzenstva, takže o pomocnou ruku a náhradní přístřeší naštěstí neměl nouzi.
Tenhle známý byl naštěstí jediný z okruhu našich přátel, jehož dům utrpěl škody. A my jsme se až následující pondělí v místních novinách podrobnějí dočetli, která místa - kromě té školy - ještě byla zasažena.
Je to zvláštní pocit, když víte, že nedaleko od vás mají lidé místo domu jen "smetiště" toho, co tvořilo dříve jejich domov a váš život jde vlastně normálně dál. Měli jsme skoro pocit viny. Až dosud jsme v TV vídali záběry z "jiných" míst, kde tornáda dopadla a nadělala škody.
Vyvrácené borovice (16 kB)
Ale když pak kolem toho jedete v autě a ta spoušť na kterou se z okýnka díváte nejenže nebere konce, ale pomalu se ani nedovedete orientovat - je to něco úplně jiného, osobnějšího. Asi jako když stojíte třeba na vrcholku vysoké hory a díváte se na tu krásu kolem a vaše oko a duše prostě tu nádheru do sebe nedokáží "nasát" a slova popsat.
Podobně, ale s opačnými emocemi jsme se teď s manželem dívali na tu zdejší katastrofu. A to jsme těmi místy poprvé projížděli až o týden později, kdy už se tam hodně změnilo! Sice téměř každá banka okamžitě zavedla konto na pomoc postiženým, ale my jsme si přesto připadali skoro zbabělí, že jsme se nezůčastnili i s fyzickou pomocí.
Odvoz znovu použitelného materiálu od bývalé rybárny (20 kB)
Po-tornádová reakce ale byla neuvěřitelná !!! Lidé se tu hodně vzájemně znají a navíc je zdejší Jih převážně baptistický a členové každého kostela (kterých je tu jako naseto) tvoří takovu "jednu velkou rodinu". Pomocných rukou tady byla opravdu spousta - kromě kostelních společenství okamžitě přijely skupiny skautů, červený kříž, různé sportovní týmy z vedlejších měst, vojáci a nespočet místních i "přespolních" dobrovolníků, kteří narukovali s elektrickými pilami, kterých bylo třeba nejvíce.
Tam, kde dříve stával lesík borovic, teď trčely jen polámané kmeny, někdy ani ty ne - vichr vyrval stromy i s kořeny.
Opravy strhaného vedení (17 kB)
Hned druhý den bylo vidět kolony vozů na opravu elektrického vedení, řady ohromných náklaďáků na odvoz sutě a rozřezaného dřeva, kamiony s balenou vodou, jídlem a nejnutnějšími potřebami jako např. provizorními plachtami pro strhané střechy. Snad na každém volném parkovišti před obchody a bankami stály velké "BBQ grily" kde pekli hamburgry, párky a rozdávali jídlo i pití dobrovolníkům, kteří kolikrát pomáhali od rána až do noci.
Na spoustě míst byly sbírky oděvů, hygienických potřeb a podobných nutných věcí.
Lidé ve velkém počtu darovali krev (především studenti, asi ze solidarity). Všechny hotely v Enterprise i v blízkém okolí byly plné a ve všech byla vyjímečně povolená i zvířata. V rádiu i TV neustále opakovali, kam se lidé mohou obrátit o pomoc.
Mezi prvními organizacemi, které si zde otevřely svoje kanceláře byla ta nejznámější - FEMA (Federal Emergency Management Administration) a hned po ní snad všechny pojišťovny. Reklamy pokrývačů, kteří svoje velké "vizitky" zapichovali podél silnice vyrostlo jako hub po dešti.
Vstup na všechna postižená místa byl přísně hlídán vojáky, první týden 24 hodin, později jen od setmění do rozbřesku.
Grily před bankou (16 kB)
Naštěstí prý žádné rabování nebylo - budiž to ke cti obyvatelům Enterprise. A jakoby se nebe "zastydělo" za tu spoušť, kterou tu zanechalo - následujících 14 dnů po tornádu nespadla ani kapka vody a nebe bylo vymetené do blankytu.
Takže postupně začaly mizet ty spousty modrých plachet na poškozených střechách, polámané stromy byly rozřezány, věci, které si lidem podařilo zachránit byly převezeny jinam a nepoužitelné zbytky se kupily na hromadách u silnic k odvozu. Poškozené obchody v krátké době znovu zahájily provoz a studenti se po týdenních "prázdninách" vrátili do tříd.
Odvoz dřeva (13 kB)
Studenti ze dvou poškozených škol (v té druhé se nikomu nic nestalo) byli přemístěni jinam a život v se alespoň na první pohled vrátil do starých kolejí. Ale ještě nadlouho ne pro ty, kteří dosud bydlí provizorně, čeká je běhání po úřadech, vyřizování pojistek, hledání nového bydliště, nebo stavba domu a tisíce dalších úkolů.
A nakonec ještě jednu dobrou zprávu.
Náš známý se svojí kočkou (15 kB)
Našemu známému při odklízení trosek nabídli tu spoušť co mu po domě zbyla prostě shrnout buldozerem na jednu velkou hromadu. On ale odmítl s tím, že budou raději odklízet postupně, protože stále věřil, že je tam někde zavalená jeho ztracená kočka...
A ona tam opravdu byla - našli je sice k smrti vystrašenou, ale nezraněnou.
A ve stejné čtvrti někdo v sutinách objevil 4 čerstvě narozená koťata. Ujal se jich jeden pán, který už má doma koček 9 a koťata hned dostala i jména - Clouds, Twister, F3 a Stormy !

Marie Crossette, USA          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata