PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Jedním dechem (Dagmar Šípová) / Ajdička je doma (M.Šmídová) / Kocour bez očička našel nový domov (Zuzana S. Fenclová)
 
30.3.ČMELÁCI
Čmeláci (Renata Žaludová)
24.3.PSI
Hra na lovce (Pavel Steiner)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002, 2003 a 2004

ČMELÁCI
Čmeláci

Čmelák skalní (6 kB) Rozkvetly jívy. To je čas, kdy se objevují venku první čmeláci. Jsou to mladé samičky, které se na podzim spářily a pak přečkaly zimu někde v podzemním úkrytu. Nakrmí se na prvních jarních květech. Přitom létají velmi rychle a vysoko a jen občas usedají na květy. Potom začnou hledat místo k založení hnízda. V té době naopak létají klikatě a spíš při zemi, a květů si nevšímají. Často vletí i otevřeným oknem do bytu.
Pravděpodobně čmelák hájový (7 kB)

Když najdou co hledaly, vymažou hnízdní komůrku voskem a postaví si v ní voskový džbáneček na med. Ten pojme zásobu na 1-2 dny špatného počasí. Vedle něho matka založí buňku, do které naklade první vajíčka. O ty se ještě musí starat sama. Pilně létá na květy a hledá nektar a pyl. Nektar jí slouží jako zdroj energie, protože obsahuje hodně cukru, a pyl je zdrojem bílkovin pro vyvíjející se potomstvo.
Čmelák spotřebuje spoustu energie, a proto vydrží bez potravy jen několik hodin. Pokud se mu jí nedostává, ztrácí schopnost létat a pohybovat se a rychle hyne. Často lze takové vysílené čmeláky nalézt někde třeba na chodníku, neschopné ulétnout.
Můžeme jim pomoci, když je opatrně (třeba do kapesníku či sáčku) sebereme, vezmeme domů a dáme jim k sosáčku kapku nasyceného cukerného roztoku (ve lžičce horké vody rozpouštíme zhruba stejné množství cukru, tekutinu lze dát do nějaké nepatrné mističky tu přistrčit čmelákovi k sosáčku).
Botanická zahrada přírodovědecké fakulty v Brně: čmeláci mají rádi modré rostliny, protože tuto barvu dobře rozeznávají (26 kB)
Je dobře umístit čmeláka i s cukrem do sklenice překryté látkou a převázané. Když se za nějakou hodinku nakrmí a začne létat a bzučet, můžeme ho jít vypustit tam, kde jsme ho našli. Mimochodem, čmeláci jsou u nás zákonem chráněni.
A jak poznáme, že se nás čmelák chystá bodnout? První známkou obranného postoje je to, že zvedá prostřední nohu. Pokud se obrátí na záda, je to už vážné varování a je nutné se mít na pozoru!
Po 4-6 dnech se z vajíček v hnízdě vylíhnou malé larvičky, které matka krmí otvorem ve voskové buňce, dokud nevyrostou a nezakuklí se. To trvá asi 20 dní. Matka pak z povrchu kokonu seškrábe vosk, protože se jí hodí na stavbu dalších buněk. Z těchto světlých kokonů asi po dvou týdnech vylézá dělnice. Ještě je celá šedobílá, má slepenou srst a zmačkaná křídla. Ale jakmile oschne, ujme se práce v úle, a když dělnic přibývá, nemusí už matka shánět potravu a pečovat o potomstvo, protože to už ony zastanou samy.
Jak léto pokračuje a hnízdo se rozvíjí, začnou se v některých kokonech vyvíjet mladé matky a z neoplozených vajíček samečkové. Ti jsou menší než matky, ale větší než dělnice, a nemají žihadlo. Ale poznat je na první pohled vůbec není jednoduché.
Kromě čmeláka zemního (Bombus terrestris), kterého zná snad každý, můžeme u nás i ve městě, případně kus za městem, potkat i jiné druhy čmeláků. K nejhojnějším asi patří čmelák skalní (Bombus lapidarius), který je celý černý s rezavě červeným zadečkem, a čmelák rolní (Bombus pascuorum), který je útlejší a na medově zbarvené hrudi má tmavé lesklé "očko".
Také se dá občas vidět čmelák hájový (Bombus lucorum), který na rozdíl od čmeláka zemního má proužky zbarvené spíš citronově žlutě než žlutohnědě, a žlutý proužek za hlavou, který zemní čmelák buď nemá nebo jen úzký, má širší. Ale někdy je rozdíl těžko patrný.

Renata Žaludová          

Pokračování snad někdy příště.
P.S.: Na
této adrese můžete najít pěknou fotogalerii čmeláků (autor doc. V. Ptáček) včetně zaběrů hnízd z umělého odchovu.

Tři štěňata k odběru
Štěnátka (5 kB)Štěnátka (5 kB)
Kamarádky kamarádka má tři štěňátka k odběru (2 fenky + 1 kluk), křížence. Je to směs ridgebacka, dobrmana, mastifa, německého ovčáka a dogy. Jsou dvouměsíční a zadarmo!!! Až budu mít kontakt na majitele, tak ho do PET pošlu, zatím mi pište do Dumce. Za pomoc děkuje Dáša Štěnátka (5 kB)Štěnátka (5 kB)
Německý ovčák Kenny se ztratil
1.3 2004 se ztratil na sídlišti Beránek – Praha 12 německý ovčák slyšící na jméno Kenny, barva: černý se znaky, zvláštní znamení: vyholen nad ocasem – po operaci. Na sobě měl jednoduchý stahovací obojek, se žlutou oválnou známkou proti vzteklině. Jakékoliv informace 603299416. Děkuji, Klára
Nechybím vám?
Odpočívám (9 kB) Jsem asi dvouletá fenka, kříženec pitbula a ridgebacka, klidná, hodná, velmi přátelská k lidem i k ostatním zvířátkům, kočky nevyjímaje - ozkoušeno při opakovaných návštěvách v útulku. Odpočívám (9 kB)
Ztratila jsem se - nebo mě někdo vyhnal? Co na tom záleží... Našli mě před časem na Mělníce, to jsem si při toulání vybrala nového páníčka a přidala se k němu, bylo to moc fajn. Do rodiny teď ale přibylo čerstvé miminko, navíc obýváme sídlištní byt, který takovému hafanovi, jako jsem já, k vydovádění prostě nestačí. Potřebuju dvorek, zahrádku. Nebo páníčka sportovce, který uvítá parťáka ke své denní dávce naběhaných kilometrů. A tak se ptám: nechybím vám? Tel. 487824371.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata