PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Naše dovolená a kočičky (M.Šmídová) / Kočky a já - Jak nás Kačka seznámila se sousedy - 5. část (Markéta Matějková)
 
2.6.MNOHONOŽKY
Stonožka by se styděla (Lumír O.Hanuš)
1.6.PSI & KOČKY
Provokace (Pavel Steiner)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002, 2003 a 2004

MNOHONOŽKY
Stonožka by se styděla

Mnohonožka přímo proti fotoaparátu (18 kB) Když chodím po přírodě a pozoruji tvory naší planety, sleduji, že ne každý tvor má jen dvě či čtyři nohy. Když ohneme hřbet a přiblížíme se více k zemi, uvidíme různé drobné tvory, kteří těch noh mají více. Myslím, že to začíná počtem šest noh a jde to nahoru. Samozřejmě vrcholem toho množství noh jsou stonožky. Pardon, mnohonožky!

V Jeruzalémě, Judské poušti a všude tam, kde jsou skály, kameny a málo porostu, můžeme najít mnohonožku Archispirostreptus syriacus (hebr. rav régel šachor, což je v překladu mnohonožka černá). Suverénně si mezi všemi tvory v Izraeli drží co do počtu noh prvenství. Obvykle ji zahlédneme po obědě nebo k večeru. Pokud se jich dotkneme, stočí se hned do klubíčka. Jejich reakcí na těžké zacházení je vylučování ze stran těla látky, která má zvláštní zápach.
Tak, jak tento tvoreček roste, přibývají mu na těle články a s nimi další páry nohou. V dospělosti má délku 100 až 120 mm a asi stopadesát noh !! Když jsem uviděl to množství noh, musel jsem uznat, že stonožka by se vedle ní styděla a připadala by si jako nějaký invalida bez noh :-).
Toť samozřejmě v žertu, každý má v přírodě svůj tvar a své poslání. Každý tvor je v přírodě svým neopakovatelným originálem. Ovšem když vidím lézt tuto mnohonožku a pozoruji její hlavu s tykadly, smekám. Tolik noh ovládat naráz není pro ni žádným problémem - tedy mně by to dělalo potíže. Ovšem chodí zase naboso a nemá problémy s obouváním. Na mysl se však vkrádají otázky. Neunaví se? Snad ne, možná některé nožky jdou zatímco jiné odpočívají. Kdo ví, co je pro ni ekonomičtější.
Mnohonožka v přímém pohybu (13 kB)
Mnohonožky jsou většinou noční tvorové a ty obrovské dorůstají délky až 30 centimetrů!! Dožívají se asi 7 let (v zajetí až 10 let). Živí se odumřelým a rozkládajícím se rostlinným materiálem. V zajetí je možné je krmit ovocem a zeleninou (pokud se již kazí, tém lépe). Jejich nejoblíbenější potravou v zajetí jsou okurky! Jeich zrak není dobrý, takže jejich tykadla jim pomáhají nalézt organický materiál, který je již vhodný k snědku.
Hlavu k zemi, tykadla dopředu a lezeme (14 kB)
Mnohonožky mají opravdu unikátní obranné systémy. Tím prvním je stočení se do klubíčka. Takto si chrání hlavu a měkkou stranu těla. Některé druhy mnohonožek vylučují pomocí žláz umístěných po stranách těla (na každém svém kroužku v blízkosti noh) nepříjemně páchnoucí a odporně chutnající tekutinu. Jedovatost této tekutiny se liší druh od druhu. Tekutina něktarých druhů mění barvu lidské kůže nebo dráždí oči, jiná je korozivní a některé druhy vylučují kyanid, který ohrožuje hmyzí dravce.
Jeden drobný dotyk a již se začíná kroutit do klubíčka (17 kB)
Většina mnohonožen nemá více jak 300 noh. Mají dva páry noh na každém článku těla a dospělá mnohonožká má těchto segmentů 40 až 60. Při narození má těchto segmentů jen několik, ale rostou rychle a přidávají svému tělu 2 až 3 segmenty při každé výměně staré "kůže" (je to zvápenatělá skořápka) za novou. Jakmile dosáhnou dospělosti, pak už svoji "kůži" nevyměňují. Jeden jejich druh, který má nejvíce noh žije v Kalifornii - má více nežli 375 párů noh !!!
Takže stačí ji jen tak pro radost a potěšení pozorovat a pak jít zase dále. I další tvorové se nám chtějí v přírodě předvést!

Lumír Ondřej Hanuš, Jerusalem, Israel          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Malí tuleni potřebují vaši pomoc !
Umlácení holí - to je způsob, kterým přichází o život 350 000 tuleňů ročně. Průzkumy ukazují, že tím brutalita nekončí - kolem 42% tuleních mláďat je z kůže staženo za živa, dospělým samcům jsou uřezávány penisy (které se prodávají v asijských zemích jako afrodisiakum) a zvířata nechána vykrvácet :-(((.
Pokud se vám tato praxe nelíbí a rádi byste proti ní něco udělali, můžete podepsat petici adresovanou kanadskému premiérovi a ministrovi pro rybářství. Do formuláře vyplníte své jméno a příjmení, stát, město, kde bydlíte, a PSČ (ZIP code), ve formátu CZ-PSČ. Pokud nechcete, aby vaše jméno bylo zveřejněno na seznamu signatářů, můžete zaškrtnout políčko "Anonymous".
Věříme, že věnujete chvilku svého času na zastavení zbytečného a nesmyslně brutálního zabíjení tuleňů.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata