Dumka je kočka Dumka - kočičí rubrika

Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
 
15.10.
Malý slovníček genetických pojmů (Pavla Y. Zandlová)
14.10.
Kočičí aportování a ranní vstávání (Marta Bürgerová)
Archiv kočičí rubriky
Kočka Dumka 1998
Ve zvířecí rubrice naposled vyšlo:

15.10.   PSI
Biglíci (Jiří Urban)
K dispozici je i Zvířecí archiv

Malý slovníček genetických pojmů
velmi zestručněno

V útulku
pro opustena zvirata Kocianka-Brno je nutno behem nekolika dni najit novy domov pro 15 kocicek.
Velmi prosime kazdeho, kdo by byl ochoten ujmout se alespon jedne kocicky nebo kocourka, at se ozve na e-mail info@czis.cz nebo na telefon 05/41213343
Ozvete se, prosim, i v pripade, ze byste o nejakem soucitnem clovekovi vedeli.
Petr Hejl
První příspěvek autorky na genetické téma se týkal
Velmi zjednodušeného vysvětlení dědičnosti zbarvení (a vlastně nejen zbarvení) u koček (a nejen u koček), druhý byl o O zrzavosti u kocourů a koček a třetí O mourovatosti. Chromozom: malý útvar v jádru buňky, tvořený stočenou makromolekulou DNA (deoxyribonukleová kyselina). Na něm jsou uloženy informace o dědičných vlastnostech
Chromozomový pár: Dvojice chromozomů, jeden od otce a druhý od matky, na kterých jsou uloženy informace o stejných vlastnostech.
Dumka sedící na monitoru pozoruje a stíhá letící mouchu (7 kB) Locus: úsek, na kterém je zapsána jedna konkrétní vlastnost Locusy se označují písmenem podle anglického názvu vlastnosti, která je na nich uložena. Locus O (orange) rozhoduje o zrzavosti. Locus B (black) o černosti. Locus I (inhibitor) o stříbrnosti - potlačení pigmentace. T (tabby) - mourovatost. A (agouti) - aguti.
Gen: vloha, rozhodující o tom, zda se vlastnost projeví. Informace pro jednu vlastnost - je dána dvěma alelami.
Alela: Druh informace pro konkrétní vlastnost. Nazývala jsem je ANO a NE, případně ANO-specifikace, NE-specifikace tehdy, kdy je jich vic, než jen dvě. Na každém chromozomu chromozomového páru je pro jednu vlastnost jedna alela.
Dominantní vlastnost: Vlastnost, která se projeví, pokud je přítomna alespoň jedna alela pro tuto vlastnost.
Submisivní vlastnost: Vlastnost, která se projeví jen tehdy, pokud jsou obě alely pro ni. Pokud je jen jedna z nich, vlastnost se neprojeví.
Heterozygotnost: Heterozygotnost pro určitou vlastnost znamená, že má kočka pro tuto vlastnost každou alelu jinou.
Homozygotnost: Opak heterozygotnosti - obě alely jsou stejné.
Dumka obsadila strategickou pozici v Petrově krabici s věcma (9 kB) Multiplicita: V případě, že pro jeden gen existuje víc alel, než jen dvě, říkáme, že jsou multiplicitní. V takovém případě (ANO-specifikace, NE-specifikace) je označujeme písmenem nebo číslem v indexu.
Genotyp: Sada genů, které kočka má. Na genotypu závisí fenotyp.
Fenotyp: To, jak kočka vypadá. Fenotyp může být u dvou koček stejný, i když genotyp je jiný.
Zápis genotypu: Zapisuje se podle locusů, vždy obě alely za sebou. Alela ANO se označuje velkým písmenem, alela NE malým. Případná specifikace se označuje písmenem nebo číslem v indexu. Takže příklad: Chci zapsat genotyp (lépe řečeno část genotypu) kočky, která má na světlejším podkladě černé mourování - tygrování (to je popis fenotypu). Genotyp v tom případě může vypadat třeba takhle: Bb (tedy vlohu pro černou zdědila kočka jen po jednom z rodičů, po druhém zdědila světlejší barvu - hnědou) oo (kočka nezdědila ani po otci, ani po matce zrzavou barvu) Aa (po jednom z rodičů zdědila aguti, takže se mourovatost může projevit) Ttb (po jednom z rodičů kočka zdědila vlohu pro tygrování, ta je dominantní, po druhém pro mramorování (blotched tabby)).

Zápis tedy dohromady vypadá takhle: Bb oo Aa Ttb. (To je ovšem jen zápis velmi malé části genotypu. Kompletní zápis genotypu by musel obsahovat výčet všech dědičných vlastností kočky. Sestavit takový zápis nemůžeme nejen proto, že by to dlouho trvalo, ale hlavně proto, že zatím všechny vlastnosti ani nezname.

Pavla Y. Zandlová     

Příště si přečtete o BÍLÉ SKVRNITOSTI, což je i případ Dumky.

Kočička z útulku Pražského spolku ochránců zvířat (6 kB)
9. UMISŤOVACÍ VÝSTAVU OPUŠTĚNÝCH KOČEK
(tel.: 02 / 692 25 88, e-mail: psoz@asp.cz),

kterou pořádá Pražský spolek ochranců zvířat
na adrese: Pujmanové 1219, Praha 4
v neděli 17.10.1999 od 10:00 do 17:00 hodin

od stanice metra PANKRÁC povedou šipky

vstupné 1 kočičí konzerva