PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
 
28.1. PTÁCI
Když se řekne ptáček I. (Lumír Ondřej Hanuš)
27.1. PET
Na Floridě je hej nejen lidem !! (Marie Crossette)
Archiv zvířecí rubriky
archiv PET 1999
Denně ale vychází Dumka a k dispozici je i Dumčin archiv

PTÁCI
Když se řekne ptáček I.

Hledá se nový domov
Dorotka je kříženec, bude střední velikosti, krátkosrstá, černá s pálením. Je veselá, živá a nebude se bát zřejmě ani čerta, protože z naší velké smečky žádný respekt nemá. Chtěla bych poprosit prostřednictvím Neviditelného psa, jestli by se nepodařilo nalézt pro Dorotku nový domov. Ale jenom ne k boudě, bez možnosti častého kontaktu s lidmi. Při jejím temperamentu by to byl pro ni největší trest.
Více si můžete přečíst zde v rubrice PET.
Ptáci - tajemný svět letců, kteří nahlédnou kamkoliv ve vzduchu i na zemi. Omezují je jen jejich letové schopnosti a počasí. Jinak neznají omezení - letí si kamkoliv - ptáci totiž neznají politických hranic. Přitahovali mne již od malička. Zajít k vodě a pozorovat vodní ptactvo. Lehnout si na louce a sledovat a poslouchat skřivánka. Obdivovat čápy na vysokých komínech. Tolik jsem těch ptáků viděl a mají tak líbezná česká jména. Jsou však i tací, o nichž jsme se učili ve škole a nikdy jsem je nezahlédl, i když u nás jsou - třebas dudek či ledňáček. Chtěl jsem se dostat do výšin a dálek, být volný jako pták - proto mé sporty směřovaly do hor a hodně jsem cestoval. Touha uvidět naše vzácné ptáčky mne však neopustila. Proto mi udělalo velkou radost, když jsem přijel do Izraele a uviděl tu zblízka v lese dudka - a nejednou. Nakonec došlo i na ledňáčka. Toho jsem viděl letošní podzim zcela zblízka na kroužkovací stanici ptáků v Eilatu. Upupa epops - dudek (9 kB) Dudek a ledňáček - tato pozorování byla s vůní domova, i když jsem je u nás nikdy neviděl. Ptačí samička, okroužkovaná jako orlí mládě ve svém hnízdě v Karpatech na Slovensku, která se rozhodla strávit svoji první zimu na severozápadě Negevské pouště v Izraeli, mne také nenechala klidným. Vždyť tolikrát jsem ve slovenských horách vzhlížel toužebně k obloze, abych zahlédl tohoto krále ptáků.

Když v Izraeli začne jaro, začíná pohyb lidí - objevuje se mnoho krásných květin a lidé se jezdí na ně dívat. Propláchnout si tou krásou oči nežli začne dlouhé letní období sucha. Počátkem března 1996 ukazovali v televizi, jak na vyhlídce Micpe Ofir u Galilejského moře kvetou koberce modrých hroznů květů lupiny a tak jsme se tam vypravili. Nelitovali jsme.V pátek 15.března 1996 jsme byli na místě a v 15.30 hod. nám byly odměnou nejen květy, nýbrž i 78 čápů, kteří směřovali k severu. Snad někteří i domů k nám. To jsem ovšem ještě netušil, co se bude dít další den v 11.30 hod. v Meronu. Byl to nezapomenutelný zážitek. Náhle v tajemném tichu se objevil na jasné obloze bílý mrak, který se začal z několika směrů zvětšovat. Když jsme dojeli pod něj, byla nám odměnou úchvatná podívaná. Nebe ztmavlo obrovskými hejny čápů (a napočítal jsem jich hodně přes tisíc!!), kteří se slétali a v obrovských spirálách kroužili na obloze. Slétali se či čekali na opozdilce a poté se vydali zpět do svých hnízdišť na severu. Byli jsme svědky jejich jarního tahu - hlavního jarního tahu na světě. Ptáci zmizeli a my jsme tu zůstáli stát v okouzlení. Když jsme se údolím řeky Jordán vraceli zpět do Jeruzaléma, byly stromy podél řeky obsypané volavkami, které zde při svém letu odpočívaly.
Lanius senator - ťuhýk (10 kB)
Israel - to je ráj pro pozorování ptactva. Známe ptáky stálé, tažné a přelétavé. Ptáci v Israeli jsou obvykle děleni do pěti skupin (některé druhy ptáků zapadají do dvou či dokonce do tří níže uvedených skupin - např. konipas bílý anglický [Motacilla alba] je známý především jako zimní návštěvník, ale též létá dále a zřídka zde hnízdí; bílý čáp je především přelétavý tažný pták, ale též zde přezimuje a velmi zřídka hnízdí; bělořit šedý [Oenanthe oenanthe] je známý přelétavec, ale také pravidelně hnízdí na hoře Chermon):
  1. Stálí ptáci, kteří se nestěhují, ale zůstávají v Israeli po celý rok (je jich 97 druhů). Hnízdí a vyvádějí mladé ve svých obvyklých oblastech.
  2. Letní tažní ptáci, kteří přezimují v Africe a na jaře se vracejí do Israele k hnízdění a vyvedení mladých (sem patří asi 40 druhů). Na podzim opět táhnou do svého zimního domova v Africe.
  3. Zimní tažní ptáci, z nichž většina vysedí svá vejce v Evropě a někteří z nich v Asii a poté počátkem podzimu táhnou na jih do Israele, kde zůstanou až do jara. Do této skupiny patří asi 100 druhů ptáků, ale jejich počet je řádově v milionech.
  4. Přelétaví ptáci, kteří odpočívají v Izraeli jen několik hodin nebo dní a poté pokračují ve své cestě (sem patří asi 120 druhů ptáků). Israel navštěvují na jaře a na podzim.
  5. Náhodní ptáci zde zahrnují všechny ostatní druhy ptáků (asi 160). Je to ten pták, jehož chování nelze předvídat a není možné znát kdy a kde se objeví. Řada z nich navštíví ve svém životě Israel pouze jednou.

Lumír Ondřej Hanuš, Israel          

Pokračování příště.

Kroužkovací stanice IBRCE (20 kB)