PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
 
15.12. PSI
Dingo dostal novou šanci (George Švehla)
14.12. KŘEČCI
Velvítek (Alena Kuderová)
Archiv zvířecí rubriky
Denně ale vychází Dumka a k dispozici je i Dumčin archiv

PSI
Dingo dostal novou šanci

Nabídka mladých křečků,
o nichž byl 30.11. článek v PET. K odběru poslední týden před vánocemi jsou 2 světle rezavé samičky s šedými "křeččími proužky" za hlavou, přírodně hnědě zbarvená samička a dva samci s černými "proužky", růžový samec a šedý samec s bílými kroužky kolem očí. Je to pěkný vánoční dárek pro děti od asi 7 let nebo i pro osamělé staré lidi, kteří mají rádi zvířata a nemají psa nebo kočku. Pro zájemce z Brna a okolí, Prahy, Znojma, Vyškova.
Rezaví malí křečíci (2 kB)
Křečci jsou samozřejmě zdarma, ale abychom vyloučili ty, kteří by s nimi měli špatné úmysly, je nutno si k nim podle vlastního výběru přikoupit buď speciální potravu nebo napáječku v ceně aspoň 40 Kč.
      Zájemci mohou napsat na adresu zaludova@ibp.cz  nebo do  redakce PET.
Australský pes Dingo patří geneticky mezi nejčistší psí rasy. Tak nám aspoň tvrdí chytré knihy a odborníci.

Toto plemeno vzniklo v jihovýchodní Asii asi před 15 až 20 tisíci lety. To už si vlci ochočili lidské smečky a tak se z nich pozvolna stali psi, kteří v symbióze s lidmi nadmíru prospívali. Bylo to vlastně vzájemné, tak jak se dosud děje v odlehlých vesnicích Thajska a okolních států. V primitivních osadách v klínu džungle, bez tekoucí vody, kanalizace, elektřiny a jiných „vymožeností“ civilizace. Tam i dosud, přímý příbuzný australského Dinga, žije ve společenství s lidskou smečkou. Od té má snadný zdroj potravy a na odplatu vykonává jakousi pořádkovou či hygienickou policii a nebo funguje jako výkonný vysavač. Sežere všecko. Jakékoliv odpadky. Jejich hlavní dieta je rýže a banány, avšak i lidské exkrementy, které shledává obzvláště chutné a výživné. Proto netřeba kanalizace. Psiska stačí fšecko slupnout. Proto také tamní obyvatelé neznají plínky pro děti. Pejsani se starají aby nahaté děti byly pořád do čista olízané.
Pes Dingo (6 kB) Mapa psího plotu (10 kB)
Když se v dávnověku, poslední doby ledové, lidé z Asie plavili do Austrálie, tak s nimi přišla i jejich psiska. Na novém kontinentu tak žili Dingové opět společně s lidskou smečkou ke všeobecné spokojenosti po několik tisíc let. Idylu však rozbil bílý muž se svojí „civilizací“. Nepoužitelné domorodce začal nevybíravě vybíjet, trávit a vyhánět z jejich tradičních území. Tak se stalo, že tisíce Dingů přišlo o svoje lidské smečky a zdivočeli. Bílý muž začal „hospodařit“ v zemi klokanů. Převládalo pastorální zemědělství, milionová stáda ovcí a krav začla pustošit zemi. Zdivočelí a „bezprizorní“ Dingové však museli žrát, aby přežili. Tak se přiživovali, hlavně na uhynulých kusech dobytka. Farmáři však vnímali Dinga jako škodnou a nesprávně mu připsali krvelačné a vražedné vlastnosti.
Psí plot na hranici NSW a SA u Tibooburra (15 kB) Psí plot v Queenslandu (9 kB)
Dingo jako trofej na psím plotě v SA (10 kB)
Silné pastorální lobby ve vládě protlačilo zákony a milý Dingo se octl na seznamu zvířat určených k likvidaci. Proti Dingovi se začlo bojovat na všech frontách. Stříleli se, trávili se a dokonce byl proti nim postaven nejdelší plot na světě. Celých 5000 km dlouhý a šest stop vysoký. Je víc jak o 1600 km delší než Čínská zeď. Postavit jednu míli plotu příjde na 12 000 klokaních dolarů. V Jižní Austrálii (SA) staví plot nižší, ale elektrický a napájený solárními články. Měl zabránit Dingům proniknout do jihovýchodní Austrálie, kde byli skoro vybiti. Tento plot, „Dingo fence“, stále existuje a je neustále udržován. Silnice co projíždějí plotem oplývají bránami, které se musí po projetí zavřít, pod pokutou 5000 klokaních dolarů. Takže boj s dingem je míněn ještě stále vážně a pokračuje. Alespoň ve většině australských států platí Dingo za škodnou a kdokoliv ho může kdekoliv odstřelit, chytit do pasti či otrávit. Otrávené návnady dokonce shazují z letadel. Za skalp dinga se dnes v Queenslandu platí 20 klokaních dolarů odměny. Za zlikvidování problémového dinga, toho co mu zachutnalo domácí zvířectvo, vláda zaplatí až 500 klokaních dolarů.
Brána ve psím plotě (7 kB) Psí plot v SA nedaleko Yalaty, kde končí nad útesy Velkého Australského zálivu (12 kB)
Dingům se však zablýsklo na lepší časy. Ve státu Victoria byl Dingo uznán jako samostatná psí rasa. By dekriminalizován. Už tam není škodnou a možno ho chovat jako každého jiného hafana. Ale jen tam. U nás v NSW je furt persona non grata. A přitom to je psisko velmi společenské a díky své genetické čistotě postrádá typický psí odér. Kdo si někdy přivedl domů zmoklé psisko, tak ví o čem mluvím.
Teď už jen doufám, že i v ostatních australských státech se vládám rozsvítí v makovici a Dingo dostane novou šanci k životu.

George Švehla, Austrálie          

Všechny obrázky jsou oskenované z časopisu National Geographic.