PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Sindibád - příběhy koček z Kocourkova 7 (Ferda, PiKíS)
 
25.4. PTÁCI
Catbird - drozd severoamerický (Marie Crossette)
24.4. HYENY
Jak jsem se bál hyeny II. (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999 a 2000

PTÁCI
Catbird - severoamerický drozd

Žlutý jasmín pokrývá cedry (14 kB) Jako každý rok, tak i letos - asi před dvěma týdny - přiletěl zpět pták anglického jména "catbird" (lat. Dumetella carolinensis, česky asi drozd severoamerický). Nejsem ornitolog, ptáky znám jen od pozorování a informativního čtení.

Ve své české knížce o ptácích jsem o tomto ptáku nic nenašla, takže nevím jeho přesný český název, ale myslím, že by mohl patřit do čeledě drozdovitých. Je velký asi jako drozd a také tak vyzpěvuje.
Catbird - "pták kočkovitý" se mu říká proto, že opravdu mňouká jako kočka. Začne totiž krásně zpívat ale pak na zakončení svého trylku "vloží" takové delší mňáááu. Když jsem to kdysi zaslechla poprvé, opravdu jsem byla přesvědčená, že někde na zahradě mňoukla kočka :-).
Teď, když to zaslechnu, vím, že "už je zase tady" !! Vzhledem je to velice nenápadný pták, celý břidlicově šedý, s černou čepičkou, jen u zadečku pod ocáskem má velkou rezavou skvrnu. Sameček a samička jsou zbarvení stejně. Catbird se pohybuje skoro výhradně mezi větvemi stromů, na volné prostranství nelétá vůbec, hopsat po trávníku jsem ho ještě nikdy neviděla (takže vyfotit si ho se mi nikdy nepodařilo).
Když zrovna nezpívá, je to tichoučký pták a kolikrát je to právě ta rezavá skrvrna, která vás na něj upozorní, když se mihne větvemi. Catbird občas přiletí na krmítko, nebo se rychle vykoupe v jedné z našich kašniček, ale jinak je ho pouze slyšet, ale ne vidět. Zatím každým rokem se vracel na naši zahradu, ale hnízdit musel někde jinde, nikdy jsem jeho hnízdo nevypozorovala.
Až letos se jeden párek rozhodl "založit rodinu" také u nás. Vybral si k tomu keře cedrů, na které jediné směla v zimě lézt naše kočka Dixie, aby měla větší tělocvik. Keře jsou uprostřed zahrady a kočka odtamtud nemohla skočit jinam, než zase dolu na trávník...
Catbird - drozd severoamerický (7 kB)
Takže se teď právem divila, proč tam najednou nesmí a jak Dixie, tak teď i kočičku Smoky odtamtud odháním. V keřích si totiž postavil hnízdo nejen catbird, ale i párek ptáků kardinálů, kteří jsou zde celý rok a začínají s hnízděním dost brzy.
Natáhla jsem kolem spodních kmenů keřů pletivo, ale při troše snahy by se tam stejně kočky protáhly. Tak kdykoli, když jsou blízko keřů, jsem na pozoru a připravená zasáhnout.
Když jsme dům před léty koupili, tyhle keře byly poměrně malé. Ale protože tady všechno roste hrozně rychle, tak i keře jsou nejméně 3x tak velké a už dost postranních větví jsme museli uřezat. Kdysi jsem blízko kmenů zasadila jeden druh zdejšího popínavého jasmínu - Carolina jessamine - aniž jsem tušila, jak rychle roste. Během několikaleté naší nepřítomnosti se jasmín úžasně rozrostl, protlačil se skrz cedrové větve a přes celý povrch keřů vytvořil hustou a jistě těžkou deku.
Jasmín je evergreen a když nekvete, je to jen zelený listnatý porost. Nejprve nás to svádělo zcela ho strhat, protože cedry tak nemohly růst do výšky, ale jen do šíře. Když pak ale ta "deka" rozkvetla, okamžitě jsme tuto myšlenku zavrhli.
Žlutý jasmín zblízka (10 kB)
Vůně kvetoucího jasmínu je omamující a navíc kvete dlouho. Mimo tento žlutý jasmín se do cedrů "zapletl" ještě bílý zimolez (honeysuckle), který kvete a voní ve stejnou dobu a celé je to opravdu nádhera.
Tahle přírodní střecha teď skvěle slouží ptákům ku hnízdění. Loni si v té spleti nakonec šťastně postavila třetí hnízdo drozdice, když jí předtím dvě nízká hnízda "zlikvidovaly" potulné kočky. A každoročně si tam staví hnízdo pro druhou snůšku "mockingbird" (drozd mnohohlasý) - pro Jih snad nejtypičtější zpěvný pták, jehož nekonečné trylkování si zde moje maminka dokonce nahrávala na pásku, aby si to pak mohla doma v Praze poslouchat.
Drozd severoamerický (catbird), drozd a drozd mnohohlasý (mockingbird) zpívají skoro stejně, ale drozd mnohohlasý má největší výdrž a jeho jednotlivé "sady" melodii se opakují nejdéle. Jsem tedy zvědavá, jestli ten "náš" drozd severoamerický v hnízdění uspěje a mně se někdy poštěstí zahlédnout jejich mladé, které jsem ještě nikdy neviděla.

Marie Crossette, USA          


 
 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata