PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  X. O buditelích, léčitelích, uspávači a ostatních (Růža Vaništová)
 
4.8.PTÁCI
Hrdlička - můj největší kamarád - 1. Představení (Otmar Němec)
3.8.PTÁCI
Drzé straky a Sally (Pavel Steiner)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002, 2003 a 2004

PTÁCI
Hrdlička - můj největší kamarád
1. Představení

Jmenuji se Čikitka (8 kB)

11. července 2004 jsem bohužel přišel o svého zatím největšího životního kamaráda - vlastně kamarádku. A tak jsem se konečně rozhodl uspořádat všechny svoje dřívější zápisky a fotografie, týkající se hrdličky Čikitky. (Proč jsem si nezapisoval víc? Proč jsem víc nefotil?)

Nyní mi nezbývá nic jiného, než psát celý příběh v minulém čase. Rád bych se podělil o své zkušenosti, někdy radostné, někdy smutné, které jsem při více jak dvanáctiletém životě našeho malého, neskutečně inteligentního člena rodiny získal.
Teď se na mě podívejte z jiného úhlu (7 kB)
Většina zážitků s Čikitkou byla veselých a zajímavých, takže doufám, že Vás pobaví. To mi ostatně potvrdí nebo možná i vyvrátí případná odezva. S psaním mi určitě pomůže celá naše rodina, která by tak chtěla vzpomínkami poděkovat za to pěkné a nevšední, co nám všem Čikitka vnesla do všedního života.
Asi si teď říkáte, jak můžu psát o hrdličce jako o největším kamarádovi. Vždyť je to jen pták, pro nás lidi - savce vlastně nižší živočišná třída. Vždyť je to tvor, kterého sice můžeme naučit zobat z ruky a naučí se na zavolání přiletět na ruku, ale jinak by měl většinu času trávit v kleci a být v našem obydlí tak jaksi "na okrasu" třeba jako rybičky. Nějaké mazlení, chození na procházky, koupání, vítání při příchodu domů jsme si u ptáčka, až na pár výjimek spojených s exotickými papoušky, nedokázali před třinácti lety představit ani my.
A takhle vypadám, když stojím (8 kB)
Pokud nevynecháte mnoho dílů, které připravuji, zjistíte, že s hrdličkou lze zažít ještě mnohem víc. Nesmírnou oddanost a věrnost projevovala Čikitka až do posledních minut svého života. Tyto vzácné vlastnosti někdy ztěží najdeme mezi lidmi - ve světě "dokonalých" savců. Snad jsem předchozím textem neurazil. Opravdu je škoda, že všeobecné mínění o holubech, kam by většina z nás jednoduše hrdličky zařadila, není nejlepší. A já bych chtěl také právě tímto povídáním pohled když ne změnit, tak aspoň rozšířit.
Nejsem žádný profesionální chovatel. Celá naše rodina však v průběhu několika let získala řadu zkušeností a ty mohou být cenné pro každého, kdo se chystá pořídit si podobného domácího mazlíčka. Je také jasné, že každý druh ptáků by se přizpůsobil daným podmínkám jinak, ať už jde o chování nebo stravu a samozřejmě je rozdíl i v tom, jestli vlastníme samičku nebo samečka. Ale o tom se podrobněji rozepíšu až příště.
Ještě se musím zmínit o nedostatku informací, se kterým jsem se především v posledním roce života Čikitky musel potýkat. Dokud bylo vše v pořádku, nic mě k získávání speciálních materiálů o chování tohoto druhu ptáčků nenutilo. Když nastaly zdravotní problémy, bylo už málo času. Pokoušel jsem se získat informace na internetu, ať už od veterinárních lékařů, tak od ornitologů. Bohužel jsem měl zřejmě smůlu a získával pouze obecné údaje o chování hrdliček ve volné přírodě, ve venkovních voliérách a při "normálním" životě v páru.
Některé informace dorazily až po 11. červenci. Poněkud obsáhlejší úvod bych proto rád zakončil prosbou ke čtenářům. I když po Čikitce je v našem bytě už jen prázdné místečko, budu vděčný za jakýkoliv materiál k chovu a vůbec životu hrdliček šlechtěných či volně žijících.
Směřujte prosím rady či poznámky do redakce PET, oni mi je přepošlou, případně i v PET uveřejní.

Otmar Němec, 23 let          

Příště se dostaneme do r. 1992, kdy vše začalo…..
Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Malí tuleni potřebují vaši pomoc !
Umlácení holí - to je způsob, kterým přichází o život 350 000 tuleňů ročně. Průzkumy ukazují, že tím brutalita nekončí - kolem 42% tuleních mláďat je z kůže staženo za živa, dospělým samcům jsou uřezávány penisy (které se prodávají v asijských zemích jako afrodisiakum) a zvířata nechána vykrvácet :-(((.
Pokud se vám tato praxe nelíbí a rádi byste proti ní něco udělali, můžete podepsat petici adresovanou kanadskému premiérovi a ministrovi pro rybářství. Do formuláře vyplníte své jméno a příjmení, stát, město, kde bydlíte, a PSČ (ZIP code), ve formátu CZ-PSČ. Pokud nechcete, aby vaše jméno bylo zveřejněno na seznamu signatářů, můžete zaškrtnout políčko "Anonymous".
Věříme, že věnujete chvilku svého času na zastavení zbytečného a nesmyslně brutálního zabíjení tuleňů.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata