Dumka je kočka Dumka - kočičí rubrika

Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
 
17.2.
Rutina (Marie Crossette)
16.2.
Proměna - kocour Batul (Jana z Norska)
Archiv kočičí rubriky
Dumka 1998 a 1999
Ve zvířecí rubrice naposled vyšlo:
17.2.   KŘEČCI
Skokan Miki a jeho bratři aneb smečka puberťáků II (Renata Žaludová)
K dispozici je i Zvířecí archiv


Rutina

Kotě na své židli (7 kB) Jako všechna zvířata, tak i naše bývalá kočka Kotě měla svoje denní rutiny a dost nemile nesla jejich narušování. Dvou z nich se domáhala nejvíce.

První byla "její" židle, vyšší kuchyňská stolička se schůdky. Kotě na ní často a ráda sedávala, když jsem vařila a dělala mi společenost. Snad si tu židli spojovala s vůní jídla, ale stačilo na sedačku plácnout dlaní a Kotě na židli vyskočila. Oproti současné Dixie byla Kotě žebračka a i když dostala své žrádlo, ráda se lidem "dívala do talíře". Abychom během večeře předešli případnému skákání na klín (nám či hostům), zvykli jsme si používat právě tuhle židli. Jakmile jsme ji přenášeli z kuchyně do jídelny, Kotě se už kolem ní radostně točila, předla a často na ní vyskočila dříve, než jsme židli postavili poblíž stolu. Pak na ni buď dostala svou misku se žrádlem, nebo jen spokojeně seděla. Byla ráda, že vidí, co se děje u stolu, předla a když jí naše konverzace začala nudit, prostě sama odešla. Když nám někdy Kotě hlídali delší dobu přátelé, židle se k nim stěhovala s ní.
Manžel s živou mašlí (4 kB)
Druhou rutinou bylo její večerní posezení na manželově klíně. Když začaly v televizi zprávy, Kotě si k němu vždy vyskočila. Byla-li ale zrovna venku a skrz skleněné dveře zahlédla manžela sedat do křesla, okamžitě chtěla pustit dovnitř. Když jsem ji hned nevyhověla, téměř rozlíceně pak vrazila do bytu, vynadala mi a několika dlouhými skoky přistála na vytouženém klíně.
Tři roky před její smrtí jsme měli doma i andulku, která velice milovala manžela, měl ji stále na hlavě, jako mašli ve vlasech. Kotě, snad už to bylo věkem, andulku zcela ignorovala. Manžel se tak večer díval na zprávy s kočkou v klíně a andulkou na hlavě. Kotě se nedala rušit ani když ptáček slezl až na manželovy obroučky brýlí či na rameno, jen pár centimetrů od ní. Měla "svůj" klín a byla blažená.

Marie Crossette, USA          

P.S. Tyhle kuchyňské židle jsem měla dvě, jedna měla sedačku žlutou, ta druhá strakatou. Kotě ale zásadně skákala na tu žlutou. Také na kanapi spala pouze na "své" červeno-černé dece, nikdy ne na stejné, ale béžové. Nevím, jestli kočka rozezná barvy, ale ta naše určitě rozpoznala vzorek. Proč si ale vybrala k sezení jednobarevnou židli a na spaní zase strakatou deku - to nevím.

O andulce si i Kotěti můžete přečíst ještě v rubrice PET.
Televize mne nezajímá (20 kB)