PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
 
1.10. PŠTROSI
"Ptáci" a ptáci III. (Lumír O. Hanuš)
30.9. NETOPÝŘI
"Ptáci" a ptáci II. (Lumír O. Hanuš)
Archiv zvířecí rubriky
Denně ale vychází Dumka a k dispozici je i Dumčin archiv

PŠTROSI
"Ptáci" a ptáci III.

Nalezené pejsky
Ali, Ambra, Cedrik do dobrých rukou - čtěte tento příspěvek do rubriky PET.

Můžete si přečíst i první a druhou část povídání o netopýrech, které je součástí příběhu s názvem "Ptáci" a ptáci.

Jak každé dítě ví, pštros (Struthio camelus), který je největším ptákem na světě (je až 3 metry vysoký a váží až 180 kg) nemůže létat. Byly nalezeny kostry pštrosů a jejich fosílie , které se datují do doby před 120 miliony let - pštrosi jsou skuteční živoucí „dinosauři". Nejsou ohroženým druhem, neboť jich je na světě nejméně dva miliony. Pštrosi u Galilejského jezera v Ha'on (12 kB) Úspěšně se pěstují v nejméně 50 zemích světa a mají nejlepší poměr přírůstku ve vztahu potrava/váha ze všech zvířat na světě. Dospělý pštros má jeden z nejvyvinutějších systémů imunity. Je to druhé nejrychlejší zvíře na světě. Dosahuje rychlosti až kolem 70 km/hod. a touto rychlostí může běžet asi 30 minut. Jí hlavně vegetaci, hmyz, ovoce, semena a ořechy, ale příležitostně i malé savce a plazy. Samec má několik samic a všechna vejce (kterých bývá 30 - 50) vysedí za 42 dní společně (vejce jsou 15 - 23 cm dlouhá a váží 1,3 až 2,3 kg). Nikdy neschovává hlavu do písku, v tomto směru se mu křivdí.

Pštros dává nejpevnější průmyslově dostupnou kůži na světě a jedno z nejkrásnějších peří. Pštrosí maso je červené maso a má velice nízký obsah cholesterolu, kalorií a je téměř bez tuku (méně nežli kuře a krůta). Je podobné hovězímu masu a také se podobně připravuje.
V Izraeli je několik míst, kde se pěstují pštrosi - toto je jedno z nich. Je zde asi 20 statných pštrosů. A tak se dozvídáme o životě pštrosů řadu zajímavých údajů: není pravdou, že strkají hlavu do písku, dosahují váhy přes 100 kg, vyvinou rychlost kolem 80 km/hod. Snáší kolem 40 vajec ročně (ale mohou snést až 80 vajec). Zde asi 40 % vajec není oplodněných - ta lze zakoupit za 25 šekelu v obchodě se suvenýry. Pštrosi samec se dvoří samičce (12 kB) Vejce unese až 200 kg, tak je pevné. Pštros je docela hloupý pták. Ale jeho noha je velice nebezpečná zbraň. Kopne silou jedné tuny. A tak v Africe zahynula řada lidí. Napadali třeba jezdce na koních. A když se pštros rozběhně, prorazí svým tělem zeď, aniž by se poranil. Ale proč je zde vlastně pěstují? Ta dvacítka je zde jen jako atrakce. Vylíhlé mladé dávají v kibucu na chov. A maso se vyváží do ciziny. Zde se neprodává, není košer. Mimochodem pštrosí kůže je též vyhledávaná. Velmi jemná, kořeny peří v nich udělaly vzorek bodů. Když chci pštrosa fotografovat a stojím u ohrady, náhle se rozběhne na mne. Ha, byl jsem upozorněn, že reaguje na lesklé předměty a tím můj fotoaparát asi je. Nedbal jsem a teď se divím, jak rychle dovedu uskočit a uniknout nebezpečí. Aby nám jeden samec předvedl, co umí, začíná se dvořit samičce. Klekne si a začne tělem kývat ze strany na stranu (hle na fotografii). Zajímavá podívaná. Nu, co se dá dělat, v Izraeli si na pštrosovi nelze pochutnat a tak vyrážíme na cestu k domovu. Vesele ujíždíme údolím řeky Jordánu, za Jerichem odbočujeme do Judské pouště a po 2,5 hod. jízdy jsme zpět v Jeruzalémě.

Lumír O. Hanuš, Israel