PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
 
2.12. ALPAKY
Za alpakami k největšímu kráteru světa I (Lumír O. Hanuš)
1.12. ČINČILY
Činčilí princezny II (Inka H.)
Archiv zvířecí rubriky
Denně ale vychází Dumka a k dispozici je i Dumčin archiv

ALPAKY
Za alpakami k největšímu kráteru světa I

Nabídka mladých křečků
o nichž byl 30.11. článek v PET. Mláďata budou k odběru asi od poloviny prosince. V té době už by měla být zcela krotká. Jsou v Brně, takže přednost mají zájemci z Brna a okolí nebo Znojma. Je ale možnost najít způsob jak je dovézt i do Prahy. Je to pěkný vánoční dárek pro děti od asi 7 let nebo i pro osamělé staré lidi, kteří mají rádi zvířata a nemají psa nebo kočku.
      Křečci jsou samozřejmě zdarma, ale abychom vyloučili ty, kteří by s nimi měli špatné úmysly, je nutno si k nim podle vlastního výběru přikoupit buď speciální potravu nebo napáječku v ceně aspoň 40 Kč.
      Zájemci mohou napsat na adresu zaludova@ibp.cz  nebo do  redakce PET.

Prosba o pomoc
Narodila se nam doma tri mala morcata. Jsou z prvniho vrhu mlade cistotne morceci maminky a cistotneho veseleho morceciho tatinka. Az za pet tydnu vyrostou, rada bych je poslala do sveta k hodnym lidem do dobrych rukou. Rozhodne nechci, aby skoncili jako potrava pro hady. Zbarveni maji tmave s oranzovymi prouzky. Jsou zdravi, cistotni a pritulni. Pokud mate zajem o mala morcata, muzete mi napsat na adresu milerova@post.cz  nebo zatelefonovat na mobil 0602/870411 (na mobil lze ale i poslat SMS ci MAIL - je to levnejsi). Rada poskytnu i informace o jejich nenarocnem chovu (ja i morcata bydlime v Praze v Kobylisich).
Je jaro, doba příznivá k návštěvě pouští, neboť sluníčko ještě tak nepálí. V Jeruzalémě nasedneme ráno do auta a po rovných 200 km jízdy jsme v Micpe Ramón, městečku u „kráteru", který je naším dnešním cílem. Makteš Ramón (= „Kráter" Ramón) je přírodní úkaz, který není nikde jinde na světě - údolí na vrcholu hory. Na podkladové hornině kopců centrálního Negevu vytvořila pouštní eroze ostře řezaný, kráteru podobný, jev, který je unikátní pro tuto oblast. Heberejské slovo „makteš" (překládané jako „moždíř") popisuje tento velkolepý geologický jev. Slovo „kráter" nevystihuje přesně to, co je v heberejštině známé jako Makteš Ramón. Kráter je jakýkoliv otvor v zemi (samozřejmě nejznámější je kráter sopky), ale maktešů je na světě jen sedm. Šest jich je v Izraeli a jeden na Východním Sinaji v Egyptě. Odlišují se od kráteru tím, že ze tří stran jsou uzavřeny, zatímco voda odtéká čtvrtou, otevřenou stranou.
Makteš Ramón (12 kB)

Takže kráter je otvor, kaňon (dvě stěny a přítok a odtok) je tvořen tokem vody (erozí) a makteš je tvořen odtokem vody na jedné straně a je místem, kde kdysi bylo moře. V makteši zde vidíme na útesech horních vrstev vápenec a dolomit, původně dno oceánu. Pod nimi jsou pískovcové vrstvy. Je zde také čedič. Pokud stáří Makteš Ramón stanovíme jako jeden rok, pak období života člověka na zemi zabírá poslední dvě hodiny tohoto roku.
Vyjedeme k informačnímu středisku, kde získáme všechny důležité informace o Národním geologickém parku v „kráteru" Ramón. „Kráter" je 40 km dlouhý, 2 - 10 km široký má tvar prodlouženého srdce) a 400 m hluboký. Jde o největší kráter na světě. Je zde otevřená poušť se scénickými kaňony a nejméně 1200 různých druhů pouštní vegetace. Nalézají se zde také pozůstatky osídlení starověkého člověka z Knaanitského, Judského království, Nabatejského a Byzantského období.
Řečiště v kráteru (11 kB)
Jedinou usedlostí je v této oblasti malé městečko Micpe Ramón (hebr. micpe = vyhlídka) se sedmi tisíci obyvatel, stojící nad severní stěnou kráteru. Původně pouštní území kočovníků se za krále Davida změnilo na nejzažší základnu na cestě do Eilatu. Dále se rozvíjela za Nabatejců a Římanů. Za Turků to byla země Beduínů. Toto moderní městečko bylo založeno na počátku 50. let, kdy začalo narůstat přistěhovalectví do Izraele. Ramón pochází z arabského slova „raman", což značí „Římané".
Jak vlastně tento „kráter" vznikl? Makteš začal vznikat před stovkami milionů let, když oceán pokrývající Negev začal ustupovat směrem na sever. Nejprve se vytvořila oblá vyvýšenina. Voda a další klimatické síly pomalu a vytrvale zplošťovaly křivku na vrchu. Mnohem později (asi před pěti milióny let) vzniklo údolí zlomu Arava a řeky změnily svůj tok. Ty vytvořily vnitřek makteše. V poušti je erozní síla vody mnohem vyšší nežli občasný déšť, který postihuje ostré hrany kráteru. Dno kráteru se prohlubuje, zatímco stěny zůstávají ve své vertikální poloze a postupně se zvyšují. Jak se makteš prohlubuje, jsou odhalovány nižší a starší skalní vrstvy. Na dně Makteš Ramón jsou některé skály staré až 200 milionů let.
'Tesařství' v kráteru Ramón (30 kB)
Od Informačního centra je do „kráteru" a na jeho stěny a okolní hory nádherný výhled. V jedné izraelské písničce se zpívá „vzduch hor je čirý jako víno a s vůní borovic". Když v Izraeli vyhléžíte do krajiny, je vzduch průzračný jen vzácně - jen některé dny v zimě či někdy brzy ráno. Jinak je běžně „mlhavo" (odborně řečeno kouřmo), někdy nevidíte na protější kopec. Dnes však máme štěstí, výhled je poměrně dobrý.
Sup Griffon (7 kB)
„Kráter" zahrnuje obrovskou různorodost hor a skal s okouzlujícími barvami a tvary. Na okraji „kráteru" se zvedají vysoké a působivé hory - Har Ramón (har = hora) na jižním konci, Har Ardon na severovýchodním konci. Podél jižní stěny jsou dvě nádherné stolové hory - Har Marpek (= loket) a Har Katom (= oranžová). Černý kopec na severu, Giv'at Ga'aš (Har Ga'aš = sopka), byl kdysi aktivní sopkou. Dávná erupce jej pokryla lávou, která na vzduchu rychle ztuhla a změnila se na čedičovou skálu. Menší černé kopce v jižní části - Karnej Ramón (= rohy) - jsou z vápence pokrytého čedičem.
Žulová skála, nazývaná Šen Ramón (= zub), má odlišný původ. Sup egyptský (8 kB) Vznikla z magmatu, který ztuhl pod zemí a později vyletěl trhlinami vzhůru na povrch. Tato černá skála s ostrými hranami je v nápadném kontrastu s blízkými krémovými stěnami kráteru. Takže vzhůru za poznáním. Sjedeme do něj autem a navštívíme „tesařství".
Nagaria (= tesařství) či Ha-Minsara (= pila) je nízký pahorek v střední části kráteru. Je celý pokrytý zvláštně vypadajícími hranolovými skalami. Nad nimi je postavena ze dřeva stezka, takže jsme se zde mohli projít a pokochat, aniž bychom co poškodili. U spodní části stezky je velká krabice těchto hranolů a tak jsme si na ně mohli sáhnout a nepoškodili přitom kameny na vršku. Sinajská agama (9 kB) Na rozdíl od většiny skal v kráteru jsou tyto obdélné píšťaly na tomto pahorku vytvořeny z písku (tentýž druh písku, jaký je na mořském pobřeží). Je to jediné místo na světě, kde vidíte hranoly vzniklé z roztaveného písku. Při ochlazování roztavená hmota přirozeně vytvořila troj- až šesterečné hranoly, aniž mezi nimi ponechala prostor.

Lumír O. Hanuš, Israel          

Dokončení si přečtete zítra.