PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Jak byl založen "Fausťácký" kočičí rod (Ivana Jirková)
 
24.1. GEKONI
Když gekonice stůně (Lenka Prokešová)
23.1. PSI
Betynka a Silvestr (Pavel Doktor)
Letošní archiv PET,
archiv 1999 a 2000

GEKONI
Když gekonice stůně

Gekonice Nastěnka - portrét (13 kB)
Když onemocní kočka nebo pes, je to většinou jednoduché. Zvíře dovezeme k veterináři. Veterinář, který takových případů viděl stovky, něco předepíše a za pár dní je všechno v pořádku. Horší je to u terarijních zvířátek.

Gekony jsme měli pár měsíců a zkušenosti malé. Gekonice Nastěnka přestala žrát. Nežrala týden, nežrala 2 týdny a co teď. Co praví odborná literatura? Bohužel dost málo. Kromě nezájmu o potravu nevykazovala žádné další znaky nemoci.
Gekon na stěně terária (10 kB)
Odborná literatura radí, pokud nechutenství trvá delší dobu, nasadit násilné krmení. Z každé takové akce byl tvrdý boj. Gekonice se snažila kousat a potravu plivala. Horší bylo, že vždy chytla do zubů pinzetu, kterou jsme ji dávali cvrčky, a nechtěla ji pustit. Lámala si tím jemné zoubky. Takové krmení jsme brzo vzdali.
Gekonice na víku terária (8 kB)
Když jsme vezli očkovat kočky, přibrali jsme Nastěnku sebou k veterináři. Ten ji prohlídl a konstatoval, že povrchní znaky jsou v pořádku, ale on nemá moc praxe s gekonama. Dal nám telefon na odborníka z brněnské veterinární kliniky. A přidal radu - nenechte se vylákat do ordinace, zaplatíte tam víc, než jste dali za gekonici.
Odborník po telefonu samozřejmě nepoznal, co by ji mohlo být, a tak jsme si s Nastěnkou udělali výlet na kliniku. Zbytek dne se mnou Nastěnka trávila v práci. Radši přece jen zaplatím ošetření odborníka, než bych ji nechala jen tak chcípnout.
Veterinář gekonici prohlédl a také na první pohled nic nenašel. Pak Nastěnku uspal a poslal nás na rengen. Tam ji udělali dva slušivé snímky. Veterinář z rengeových snímků vyčetl, že má v žaludku větší množství kamínků. Poté konstatoval, že kamínky v žaludku jsou v některém případě v pořádku a v jiném je to špatně. Protože na Nastěnce neobjevil nic jiného, brali jsme to jako příčinu. Doporučil proplachy vodou s minerály (pro plazy) pomocí injekční stříkačky nastavené hadičkou - Z vrchu do tlamičky a ze spoda do kloaky (vyměšovací otvor).
Gekonice na kameni (10 kB)
Tak jsme proplachovali. Protože nám tou dobou střídavě marodili kočky a taky jsme je léčili, připadala jsem si jak na veterinární klinice. Kromě proplachů jsme ji do žaludku dopravovali injekční stříkačkou i stravu. Mixovali jsme ji kuřecí maso s minerály a trochou vody. Nastěnka z nám musela být dost stresovaná.
Oba gekoni (8 kB)
Část kamínků jsme dostali ven. Den před štědrým den už to Nastěnku přestalo bavit a raději si vzala prvního cvrčka. Na štědrý den začala žrát lépe. To byl, asi nejhezčí dárek, který jsme mohli dostat. Udělala nám tím hroznou radost.
Pak jsme odjeli 26.12. na týden k rodičům a nechali gekonům cvrčky v teráriu a pečovatele, který jim dával čistou vodu. Po návratu nám Nastěnka dala najevo, že má velký hlad a hodlá dohnat, co zameškala. Lovila si cvrčky, jako o závod. Velmi jsme si oddechli.

Lenka Prokešová          


 
 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata