PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:   Filípkův zážitek s ptáčkem (Vlasta)
 
3.5. PTÁCI
Opožděný kolibřík (Marie Crossette)
2.5. KŘEČCI
Dvě svatby křečice Doktorky (Renata Žaludová a Eva Fadrná)
Letošní archiv PET,
archiv 1999 a 2000

PTÁCI
Opožděný kolibřík

Kolibřík na prádelní sňůře - vedle kolíčku (4 kB) Nedávno paní Jirková ve svém příspěvku myslela, že zahlédla kolibříka (škoda, že tomu tak nebylo - přála bych jí to) a od paní Hanusové jsem se poučila o motýlu dlouhozobce svízelové...

No jak to tak vypadá, zdá se, že se mé přání nakonec přeci jen vyplnilo a paní Jirková skutečně kolibříka viděla :-).
Prokřehlý kolibřík spadl na zem (4 kB)
Prokřehlý kolibřík na krmítku (5 kB)
To mne připomnělo, že mám pár fotek kolibříka, které by mohly čtenáře zajímat, protože je na nich vidět, jak maličký ptáček kolibřík skutečně je. Fotky jsou dělané loni začátkem října, kdy už jsou kolibříci většinou asi týden pryč. Někdy se ale stane, že některý kolibřík si ještě buď neudělal dostatečnou zásobu potravy, aby se mohl vydat na dlouhou cestu na jih, nebo je to nějaký mladý kolibřík, který zůstal pozadu. Proto po hromadném odletu těch "našich" kolibříků ze zahrady nechávám ještě nějakou dobu rozvěšená krmítka s nektarem právě pro takovéhle opozdilce.
V říjnu už i u nás začínají být chladné noci a tihle opoždění kolibříci během nich upadájí do jakéhosi tranzu, aby tak snížili svoji spotřebu kalorii a energie na minimum. Ráno jim pak chvilku trvá, než je sluníčko řádně prohřeje, aby byli zase letuschopní. Právě to se stalo kolibříku na fotografiích. Když jsem tu sobotu ráno vyšla ven, zaslechla jsem zvláštní šustot v maličkém jezýrku, kde nám rostou lekníny a vodní tráva.
Nejprve jsem myslela, že do vody skočila nějaká žabka, pak jsem se ale přeci jen šla podívat. Mezi listy se tam třepal kolibřík. Nad jezýrkem totiž viselo jedno krmítko, ke kterému zřejmě kolibřík přiletěl, ale s prokřehlými křídly po chladné noci neudržel rovnováhu a spadl do vody.
Rychle jsem ho vylovila a posadila na prádelní šňůru, kam už krásně padalo ranní slunce. Kolibřík tam chvilku seděl, ale pak, když chtěl zatřepat promočenými křídly, které jsou jen takové jemné blány, spadl. Tak jsem ho posadila přímo na krmítko zavěšené na šňůře, ale i z něj po chvilce spadl.
Vzala jsem ho tedy do dlaně a snažila se mu dýcháním křídla osušit a prohřát mu tělíčko. Kolibřík nejprve seděl, ani se nehýbal. Když jsme si ho posadila na prst, drápky se ho držel a přeci jen se pokusil zatřepat křídly a vzlétnout. My jsme na smůlu zrovna tu sobotu měli namířeno do divadla v Montgomery (dvě hodiny jízdy) a museli jsme odjet.
Tak jsem kolibříka přenesla na slunnou větvičku keře a těsně vedle zavěsila krmítko, do kterého jsem dala čerstvý, extra sladký nektar. Z Montgomery jsme se vrátili už za tmy, ale druhý den ráno jsem hned šla prohlédnout místo. Kolibřík tam nebyl, ani nikde na zemi v okolí (a v jezýrku) jsem ho nenašla - živého či mrtvého.
Tak jsem jen doufala, že se na přímém slunci dostatečně prohřál a z krmítka patřičně posilnil, aby i on měl dost síly vydat se na dlouhou cestu "do teplejších krajin". Třeba se k nám zase v červenci šťastně vrátí !!!

Marie Crossette, USA          

Kolibřík na mé dlani (12 kB)

 
 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata