PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Šimonek (Katka B.) / Umístění Venouška & Anetky (Petra)
 
27.2. VEVERKY
Ještě jednou o veverkách II. (Lumír O.Hanuš)
26.2. VEVERKY
Ještě jednou o veverkách I. (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001 a 2002

VEVERKY
Ještě jednou o veverkách II.

První díl povídání Lumíra O.Hanuše o veverkách jste si mohli přečíst včera.

Pochutnat si na zeleni (11 kB) Veverky jsou velcí akrobati. Pozorujete-li je, jak skáčí se stromu na strom, často visí jen na tenké větvičce. Největší koncentrace veverek v USA je ve Washingtonu D.C. To je také důvodem, že je mohu denně pozorovat a potom o nich psát.

Veverky Tamiasciurus douglasii (angl. Douglas squirrel) a Tamiasciurus hudsonicus (angl. American red squirrel) sbírají se stromů dosud neotevřené smrkové a borové šišky a schovávají si je v jedné spižírně (obvykle v dutém pařezu nebo pod padlým stromem). Ta může obsahovat až 4000 šišek v lese s jehličnany Pinus banksiana (ang. Jack pine) či až 18000 v lese se stromy Picea glauca (angl. White spruce). Je to pro ni životně důležité pro přežití zimy, takže každá veverka chrání své území, na kterém má jednu až tři takové zásobárny. V zimě může mít ve svém hnízdě až o 20° vyšší teplotu nežli venku.
Množství šedých veverek je v daném roce podle úrody žaludů a bílých ořechů. Jsou loveny pro svůj kožíšek, chutné maso i jen tak pro kratochvíli (což literatura drze nazývá sportovním lovem, jak se zde zmiňuji na jiném místě výše).
Není nad oříšek! (11 kB)
Veverek je řada druhů od stromových až po veverky zemní (z těchto řada ztráví nejméně polovinu svého života spavostí - nad zemí jsou jen 4 až 6 měsíců a zbytek roku hibernují hluboko pod zemí - zhruba jednou za týden až 14 dní se vzbudí, aby vykonaly svou potřebu). Tento rod zahrnuje tak rozličné formy jako jsou svišti, zemní veverky, prérijní psi a čipmunci (čipmunk je druh severoamerické veverky), dále veverky žijící na stromech (které jsou aktivní přes den) a noční létající veverky.
Jsou to kopáči, lezci a plachtaři. Všechny veverky mají na hlavě, chodidlech a vnější straně noh na dotyk citlivé chlupy. Stromové veverky slézají se stromu hlavou dolů. Chlupatý ocas má mnohostranné použití - slouží na vyvažování, když veverka běží a šplhá, jako kormidlo při skocích, jako praporek pro vzájemnou komunikaci a jako ovinek kolem veverky, když tato spí.
Zajedete-li si v Marylandu do rezervace Blackwater National Widlife Refuge, je zde pěší stezka Woods Trail (asi 800 metrů dlouhá), kde můžete vidět ohroženou veverku (anglicky Delmarva fox squirrel), která je mnohem větší nežli veverka šedá. Marně jsem tam po ní pátral. Byly jsme tam totiž v mrazivém zimním dnu a to veverky byly pochopitelně někde v teploučku pelíška.

Lumír Ondřej Hanuš, Rockville, Maryland, USA          

Dokončení zítra.

Daruji štěně
Hodnému zájemci darují krásné štěňátko křížence Husky - černé s bílými znaky, holčička, po mámě. Píši do PET, protože vím, že tuto rubriku čtou pouze milovníci zvířat a jen takovému chci naši Berušku dát. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Eva

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata