PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Kočičí chutě a nechutě (Klára W.) / Kdy vstávají kočky (Marie Crossette)
 
28.5. BROUCI
Utajení broučci - I. (Lumír O.Hanuš)
27.5. PSI
Matěj mezi bažanty (Pavel Steiner)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

BROUCI
Utajení broučci - I.

Celkový pohled na růžkovatec velkokvětý (18 kB)

Už se na to chystám delší dobu. Na co? No přece napsat vám pořádně o izraelské květeně. Je to aktuální zvláště letos, kdy v Galilejském moři již napršelo přes čtyři metry vody. Kdy v okolí Jeruzaléma, na samém okraji Judské pouště, u města bez jakýchkoliv řek či říček je letos přehrada plná vody (!!).

Kdy v okolí Jeruzaléma, na okraji pouště je krásná tráva, která mi sahá po pás a výše (!!). Kdy v Jeruzalémě a jeho okolí je spousta roztodivné květeny, mezi kterou nechybí ani překrásné orchideje, které vás určitě chytí za srdce.
Ano, zachtělo se mi psát o květech a kvítcích. Ano, vezmu to pěkně po pořádku - od zimního počátku kvetení až po krásu jarní květeny. Už mám pro tuto řadu článků i název - bude se to jmenovat "Kam se hnete, všechno kvete" :-).
Květ příbuzné vlčího máku (9 kB)
Zatím ovšem ještě nezačnu, musím si pomalu zvykat, že to nebude o zvířatech, ptácích a dalších tvorech. Ještě tu jsou brouci, mravenci, včely, motýli, housenky, hadi, ryby, želvy, řada různého hmyzu. Sám se divím, kde se berou ta roztodivná témata.
Pohled do nitra květu (11 kB)
A každý článek zabere spoustu času - napsat, přidat fotografie a poté úmorná noční práce (po intenzivní práci denní) Ferdy Šediváka, který to vše zpracuje, abyste si mohli ráno přečíst nový článek. Hlavně jemu patří náš dík, že potěší jak přispivatele, kteří se radují z toho, že mohou radost rozdávat, tak čtenáře, kteří se radují z nového článku (ano, ano, ne vždy se to vydaří - je to jako na houpačce, jednou se článek téměř píše sám a podruhé se nadřete a nestojí to skoro za nic).
Brouček v nitru květu (12 kB)
A tak vlastně předbíhám události - než se zde objeví článek jen o květeně Israele, bude to ještě chvíli trvat. Takže se omlouvám, že jsem o tom začal. Ale pomalu, zvolna zařadím (a už jsem i zařadil) do svých článků květy.
Zatím bych vás chtěl seznámit s některými květy či spíše s jejich obyvateli.
Brouček na vnější straně květu (9 kB)
Při bližší prohlídce pěkných květů, které svými okvětními lístky tvoří jakousi "komůrku", v nich najdete broučky. Řekl bych pohledné broučky. A tak vás s některými z nich seznámím. Pokud se mi nepodařilo zjistit jejich správné jméno, zůstanu u názvu pěkný či zajímavý brouček.
Na květu v detailu (9 kB)
Nedávno jsem se tu zmínil, že u biblických ruin Tel Arad (které jsou na pahorku právě na rozhraní Judské a Negevské pouště), jsem na jednom místě uviděl cosi jako vlčí máky. Byly to nádherné rudé květy, na odkvetlých stoncích však chyběla makovička.
Broučí rodinka v dalším květu (10 kB)
Přesto to byla rostlina z řádu mákovitých, která se jmenuje Glaucium grandiflorum (heberejsky priga aduma), česky růžkovatec velkokvětý. Je to opravdu nádherný květ...
Překvapení chlupatí broučci (9 kB)
Dnes přidám jeho detailní fotografii.
Jaké bylo mé překvapení, když jsem nahlédl do této okvětními lístky vytvořené "komůrky". Objevil jsem tam krásného, světle hnědého broučka s leskle červenofialovou hlavičkou. Co na něm bylo nejzajímavější - brouček byl po stranách nádherně chlupatý :-).
Ochlupení broučci se řadí k pozdravu (9 kB)
Nikdy dříve jsem nic takového neviděl. Nakonec posuďte sami. Dávam jak pohled na celou rostlinu, tak pohled na květ, pohled na květ pootevřený (ten jsem pootevřel sám a pak jej zase zavřel) i detail vnitřku květu s broučkem.
Na dalším květu lezl brouček po okvětním kvítku zvenku. Zajímavé - venku z květu je i hlavička hnědá a chlupatá! Další květ skrýval milé překvapení. Byla v něm celá rodinka :-).
Když jsem květ pootevřel, asi jsem je trochu poplašil a tak se trochu v květu přesunovali, i když to byl pohyb jen nepatrný. Pět či šest chlupatých broučků a opět ty leskle červenofialové hlavičky.
Můj fotoaparát se s broučky rozloučil, já jsem květ opět přivřel a šel si po svých. Pro příště vím, co mne leckde čeká - broučci v květech.
Příště nahlédneme do vlčího máku :-).

Lumír Ondřej Hanuš, Jerusalem, Israel          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Prosba o radu, jak chovat kuny
Jsem takovej maniak do zvířat :-). Jelikož mám hodný rodiče, tak jich mám dost doma. Mám 2 psy (zlatý retrívry), kočičku Mášenku, která čeká koťátka, morčata, králíky, křečky, žáby, pavouky, papouška, 2 želvičky (čerstvé - mám je 14 dní). Před chvílí jsem si přečetla e-maily a měla jsem tam nabídku na dvě kuňata. Já se jmenuju příjmením Kunová, táta je tedy Kuna :-). A my si asi jedno to kuně vezmeme :-), jenomže vůbec nevim, co to potřebuje :-/. Nemhli byste mi něco k chovu kun napsat? Rady prosím, směřujte do PET. Děkuji. Míša Kunová

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata