PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Čistokrevné kočky v útulku - pro umístění (Zuzana S.Fenclová)
 
20.8. PSI
Kterak se Ferda naučil v buši sprchovat (George Švehla)
13.8. ŽÁBY
Zatoulaný žabák (Marie Crossette)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

PSI
Kterak se Ferda naučil v buši sprchovat

Malý Ferda na trávě s hračkou (13 kB) Žijeme v zemi kde je vše naopak a pro průměrného středoevropana s kladným vztahem k přírodě je mnohé exotické. Ať už to je podnebí, krajina sama a nebo flóra a fauna.

Po největším suchu za posledních 150 let, kdy nám víc jako rok nezapršelo, nám opět spadla vláha s oblohy. Jak jinak než pořádně. Tak už je v těchto krajích zvykem. V některých oblastech spadlo až 250 mm za 24 hodin a místní měli změnu.
Malý Ferda sedí na trávě (15 kB)
Místo sucha byly záplavy.
Srážková voda ve vyhořené krajině a suchem ztvrdlé půdě udělá víc škody než užitku. Spláchne s povrchu půdu a popel, nemá možnost se do na kámen ztvrdlé půdy vsáknout a odteče pryč. Takže sucha nepřestala. To by muselo ještě mnohokrát zapršet, aby skutečné sucho skončilo a zemědělcům se zablýskalo na lepší časy.
Malý Ferda si prohlíží foťák (11 kB)
Přesto je počasí jiné. Vlhkost vzduchu není 5% kdy praskají rty a kůže, ale pro změnu 99%, kdy si jeden připadá jako v prádelně. Teploty jsou rozumné, kolem 20 - 30°C.
Ráno se budíme u nás v horách do mlhy a vše je urousané a mokré. Ze stromů a keřů kape voda a občas se přežene přeháňka. Za necelý týden se hnědá a suchá tráva zazelenala a rozbujela tak, že ji je opět nutno stříhat.
Při ranních procházkách s Ferdou procházíme změněnou krajinou. Nejen že je zelená, ale zem je měkká a pod nohama nepraskají na padrť vyschlé listy a větvičky. Ve vzduchu je nespočet všelijakých pachů, pro Ferdu tak atraktivních, že se po procházce vrací jako z feťáckého výletu.
A nejen to.
Stromy, keře i trávu každé ráno jako drahokamy zdobí miliony kapiček vody. Buď z nedávné přeháňky a nebo rosa. A protože naše procházky se odehrávají převážně v buši, kde nejsou cesty, tak se vracíme mokří jako bychom spadli do tůně. Ferďasovi ovšem nestačí, že když se otře o keř a nebo vysokou trávu, tak je jako by skočil do vody.
Malý Ferda 'zpracováva' hračku (18 kB)
On přišel na to, kterak si to vylepšit. Je to psisko vodomil a to znamená, jak je někde jen stopa vody, tak se tam hrne a vody využívá. Jak běhá po krátkém, zastřiženém avšak oroseném travním pažitu s požerákem u země a vyplazeným blemstákem si do chřtánu žene vodu jsem už psal.
Také, jak vyvádí ve vysoké orosené trávě, odkud se vynoří mokrý jako by spad do tůně jsem se už zmínil. Před dvěma dny však přišel Ferda na to, kterak se sprchovat. Odjakživa rád okusuje a tahá za větévky keřů. Za nynějšího mokra zjistil, že když zatáhne za větévku, tak na něj spadne slušná sprcha vody.
Záleží ovšem na rostlině. Třeba na takovém sheeoaku, který připomíná borovici, je kapének požehnaně. A tak se milý Ferda, dnes už třetí ráno za procházky opět vydatně osprchoval. Pobíhá od keře ke keři, zatáhne za větévku a čeká až na něj spadne voda.
Pro mě to má výhodu. Nejsem tak mokrý jak bych byl kdyby to Ferda nedělal. Teď už jen doufám, že se taky naučí šamponovat a pořádně vydrbat :-). Ušetřilo by to jeho občasné mytí.

George Švehla, Austrálie, 26/2/2003          

P.S.: Protože k povídání nepřišly fotky, přidal jsem k němu pár starých obrázků, které jsem dostal od Geogre jako první informace o Ferdovi - v raně štěněcích měsících.

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata