Dumka je kočka Dumka - kočičí rubrika

Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
 
14.12.
Proč mám rád kočky (Jan Cinger)
13.12.
Kočička, nebo vydra? (Andrea Kalfarová, Jan Skořepa)
Archiv kočičí rubriky
Kočka Dumka 1998
Ve zvířecí rubrice naposled vyšlo:
14.12.   KŘEČCI
Velvítek (Alena Kuderová)
K dispozici je i Zvířecí archiv


Proč mám rád kočky

Kuba odpočívá po celodenní 'dřině' (8 kB) Občas se mi stává, že vím, co chci říci, resp. napsat, ale ne a ne přijít na to, jak začít. Mě teď právě pomohl náš kocourek Kuba, který zrovna přišel, zacvrlikal (můžete si poslechnout nebo stáhnout - WAV 9 kB), a jakoby náhodou se otřel o mé nohy, mírně nahrben a s ocasem kolmo vztyčeným, jen jeho koneček je stočen zpátky, takže Kuba vypadá tak trochu jako autíčko v autodromu na pouti se svým kolektorem na sběr el. proudu ze sítě (drátěné i elektrické současně), která je natažena pod stropem nad celou jízdní plochou. Před mým pohlazením ale uhnul, abych si snad nemyslel, že jeho projev přízně je výzvou k nějakým důvěrnostem. Důstojně vyskočil na křeslo, protáhl se a pak systémem „upadne mu tělo“ na něj usedl, resp. ulehl a kouká na mě, co jako bude dál.

Tak tedy, milý Kubo, budu ti vyprávět, proč mám vás kočky tolik rád. Ono to souvisí i s tím, že mám rád ženy. Ne však ledajaké, ale ty s velkým „Ž“ na začátku - nezakomplexované, vyzrálé a jisté si samy s sebou. Mám rád vztahy, ve kterých to „jiskří“, vztahy plné laskavého a láskyplného, byť „drsného“ špičkování. Kuba se nechává podplácet Ferdou (10 kB) Vztahy, kdy partneři žijí zdánlivě každý svůj život, ale přitom je oba prožívají společně - stačí jim mnohdy jen jeden pohled, kterým si řeknou během krátké chvilky vše - a také a především, v momentě, kdy je jednomu z nich „ouvej“, přiběhne ten druhý, bez zbytečných řečí a výčitek, s nezištnou pomocí. Mám pocit, že právě tento přístup je vlastní i vám, kočkám, ve vztahu k nám lidem.
Kuba se ale, jako správná kočka, nenechává „oblbnout“ mými lichotkami, znuděně se začal přetáčet a, po dlouhém hledání a několika pokusech najít co nejpohodlnější polohu, skončil zády ke mně, abych si snad nemyslel, že je mu se mnou nějak obzvlášť dobře, nicméně po očku mě stále pozoruje. Náhle si začal s mohutným rozkmitem hlavy čistit kožíšek svým struhadlovitým, maximálně vyplazeným jazykem. Nevím jak vás, ale mě obzvlášť fascinuje, jak se kočky lížou pod bradou anebo za krkem, ev. když např. vytrčí zadní nohu kolmo do vzduchu a ve velice nestabilní poloze si jí čistí až nahoře na samém jejím konci, takže mnohdy přepadnou na bok nebo na záda. Obzvláště mě ale dojímá, když si navlhčí přední tlapku a tou se pak „pucují“ na hlavě.
No nevadí Kubo, už jsem se rozpovídal a tak budu pokračovat: nemám rád psy (ve slova smyslu nikoli záporné hodnoty, nýbrž nulového citu, tj. nevadí mi, ale nevyhledávám je). Vzpomínám si na jednu dívku se „psíma“ očima, se kterou jsem jednou „tancoval“. Ono to bylo spíše takové to vrtění se v rytmu hudby, ke kterému vlastně partnerku ani nepotřebuješ a tak, protože jsem k dotyčné nic necítil, abych se nenudil, rozhlížel jsem se po ostatních „tančících“ „párech“ a vybíral si z nich pro svou potěchu různé „typy“, když tu najednou jsem měl takový divný pocit, jako že něco není v pořádku. Rozhlížím se, co se děje, a v tom jsem si všiml své partnerky: v mírném předklonu pohupovala boky a rukama máchala, jako by běžela 100 m na čas – ale to nebylo to hlavní, děsivé bylo, jak byla „přisáta“ oddaným psím pohledem na mém obličeji. Honza se svým 'mazlem' na rameni (6 kB) Cvičně jsem udělal několik prudkých obratů – poslušně mě následovala, jako by byla držena silokřivkami magnetického pole. Po letech jsem jí zahlédl ověšenu věncem dětí, jak s tímtéž pohledem vyprovází svého manžela, na první pohled arogantního hulváta, který na ni shlížel, jak na otrokyni.
A proto mám rád vás kočky, protože si dokážete, přese všechnu vaši neokázalou, ale, podle mého, tu jedině pravou (protože ne nekritickou) lásku, uhájit v partnerském vztahu svou nezávislou osobnost...
...náhle jde kolem manželka a jen tak pro radost zkonstatuje: „Pojď Kubo se mnou, dostaneš PAPÁNÍ (tou jedině správnou intonací)!“ a do téměř mrtvého a zdánlivě netečného Kuby náhle vtryskne život, okamžitě vyrazí a těsně vedle její nohy, napjatý jak strunka, s hlavičkou zvednutou a zamilovaným pohledem upřeným na svou velitelku jí následuje, takže spíš připomíná pejska při pořadových cvičeních na cvičišti...
...ach Kubo, Kubo, kde jen je tvá nezávislá osobnost...?! Vždyť už i u tebe prochází tvá láska nakonec pouze a jen žaludkem?!

Jan Cinger          
(foto pořídil při své návštěvě Kuby a Honzy Ferda)