PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Chlupatý návštěvník podruhé (Pavel Steiner)
 
18.2. PTÁCI
Třasořitka za mořem (Lumír O.Hanuš)
13.2. PTÁCI
Třasořitky (Ivana Jirková)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

PTÁCI
Třasořitka za mořem

Dám si pěkně z plna hrdla 'živlis' (11 kB) Řekneme-li třasořitka, hned se každému vybaví ptáček s dlouhým ocasem. Tento lidový název si všímá jeho charakteristického znaku - poukazuje na ocas, kterým tento ptáček dovede typicky pocukávat.

Je nejznámějším ze tří našich konipasů (konipas bílý, konipas horní a konipas žlutý) a správně se jmenuje konipas bílý (Motacilla alba). Je typický svým černobílým zbarvením. Také jeho let ve vlnovkách je pro něj charakteristický.
Po zemi pobíhá rychle a stále při tom pohybuje svým ocáskem. Nemusím zde ani zdůrazňovat, že se živí hmyzem.
Sameček má na hlavě kresu černobílou, samička pak černošedou. Stěží si ho spletete s jiným našim ptáčkem. I když u nás patří mezi ptáky zcela běžné, jeho počty v posledních letech klesají (asi o 50 až 60%). Konipas bílý se většinou zdržuje v blízkosti obydlených míst a vodních ploch.
Již z dětství všichni známe, jak nás rodiče předváděli druhým ("podívejte se, jak je náš Pepíček chytrej") a ptali se nás, jak dělá ten či onen pták. V každém národě mají pro zvuk kterého toho ptáčka jiné vyjádření a ne vždy se toto shoduje se skutečností.
Parádní krok zprava doleva (26 kB)
Ovšem na zpěvu třasořitky se shodují dokonce i ornitologové. Podstatnou součástí jeho zpěvu je zvuk znějící jako "živlis" či "givlis".
Konipas bílý je tažným ptákem, který od nás odlétá do Středomoří, ba dokonce až do severní Afriky. Vrací se často již koncem února a tak je jako jeden z prvních poslů jara oblíben.
Není bez zajímavosti, že lotyšským národním ptáčkem je baltá cielava, konipas bílý. Za lotyšského národního ptáka byl vyhlášen v roce 1960 v Tokiu Mezinárodní radou pro ochranu ptáků. V Lotyšsku jej můžete pozorovat běžně od dubna do října.
A pro změnu zase zleva doprava (12 kB)
Konipas byl u nás známým ptáčkem již dávno. Poukazuje na to třebas starý šlechtický rod Krčma z Konipas, který u nás sídlil do roku 1620 (před Bílou horou). Sídlem hořepnického statku, k němuž patřila polovina městečka, byl zase hrad Konipas, zvaný též Hořepník, který stával 2 km jihozápadně od vsi Březiny.
Jaké bylo moje mile překvapení, když jsme se zastavili 19.října 2002 u Mrtvého moře v Ein Bokek, abychom v koupelích dali svému tělu odpočinout. Byl to opravdu zajímavý den. Nejen koupele v bazénech s křišťálovou vodou, na které můžete ležet, osvěžující plavání v sladkovodním bazénu či osvěžení v Mrtvém moři.
Do úžasu nás uváděl plavčík, který na loďce zajel do hlubiny Mrtvého moře a tam po hlavě skákal do vody šipky (!?!). Opravdu se předváděl. Nikdy před tím ani potom jsem neviděl, že by se někdo něčeho takového odvážil...
To nejzajímavější mne však čekalo na zemi. Seděl jsem s fotoaparátem v ruce a čekal, až se ke mně přiblíží nějaký ptáček. Chce to trpělivost, která ne vždy je korunována úspěchem, i když se k vám ptáček přiblíží.
K mému překvapení se nedaleko mne objevila třasořitka. Asi již byla na cestě do teplých krajin. Možná letěla právě z Čech nebo z Moravy, kdo ví. V každém případě mi dala dosti času, abych vám ji mohl prostřednictvím těchto stránek přiblížit.
Pěkně v klidu doma si ji prohlédnout. Možná se budete dívat právě na tu třasořitku, kterou jste zahlédli doma někdy v létě :-).

Lumír Ondřej Hanuš, Jerusalem, Israel          

P.S.: K napsání tohoto povídání mne popostrčila svým čtvrtečním povídáním o Třasořitkách paní Jirková.
Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Pro velký úspěch Ti to zase zopakuji (19 kB)

Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

Jsem šestiletá fenka Zorina,
ze tří čtvrtin německá ovčačka, menšího vzrůstu. Jsem hodná a poslušná, hlídala jsem dům, ale zemřel mi pán :-( a sama být nemohu. Hledám nový domov - nejlépe někde v domku se zahradou. Pokud máte zájem mě adoptovat, zavolejte, prosím, na pražské telefonní číslo 241741666 nebo na mobil 723952991 - Záviškovi.

Nalezená fenka - ovčačka,
drobnějšího vzrůstu, která marně čekala na svého pána nebo asi spíše paničku (má raději ženské) poblíž Starého Vestce, v budce u autobusové zastávky. Je to neagresivní pes, velmi milý, jednoznačně s ní bylo dobře zacházeno, ale nemá ráda kočky (což jí promineme). Pokud by náhodou některý čtenář PET věděl, že někdo ji hledá, bylo by to báječné. Bylo by dobré i kdyby někdo se jí chtěl ujmout a vytvořit ji hezký domov. Zájemci, pište prosím na adresu PET. Blanka

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata