PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Packa u doktora (George Švehla)
 
13.3. VÁŽKY
Vážky v okolí Washingtonu (Lumír O.Hanuš)
12.3. JELENEC
Ještě k jelenci virginskému (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

VÁŽKY
Vážky v okolí Washingtonu

Americké šídlo má křídla opravdu průzračná (20kB)

Konec týdne je před námi a tak se zase chystáme na skály. Tentokrát na skály u Great Falls ve Virginii. Pro jistotu beru s sebou i fotoaparát. Chceme sice celý den jen lozit, ale pokud jej nevezmu, jistě budu litovat. Slezeme pod skály k řece Potomac a převlékáme se.

Vtom mne mine vážka. Letí kolem mne miniaturní vydání vážky, která se před vice jak 300 miliony let zmocnila souše a sladkých vod. Usedá nedaleko na kámen. Nežli se zmocním fotoaparátu, je pryč.
Před vážkami jsem měl vždy respect. Jako kluk jsem se bál, že mne píchne. Nevim, kde jsem na to přišel, ale tu obavu jsem prostě měl.Vážky jsou dravý hmyz, který dokáže napadnout hmyz až do své velikosti. Mnoho se jich specializuje na lovení komárů. Jak vidíte, jsou užitečné a proto je mám rád. Jsou užitečné a krásné. Vždy nás okouzlí tak, že zůstaneme stat v oněmění a tiše je pozorujeme
Tento hmyzí řád má dva podřády - motýlice a šídla. Vážka je příkladem hmyzu s nedokonalou proměnou, který v průběhu své ontogeneze (tedy vývoje) žije plně přizpůsoben životu v různém prostředí. Zpočátku ve vodě jako jiní živočichové (nymfa, která se svým vzhledem nepodobá dospělé vážce) a později (imago) na souši jako jiný suchozemský hmyz.
Vážka, kterou jsem tenkrát u skal zahlédl, byla vlastně šídlo. Šídla jsou robustnější. Jejich oči pokrývají téměř celou hlavu. Mají čtyři silná křídla, která se pohybují zcela nezávisle a umožňují jim let dopředu, dozadu i na místě. Obdivuhodné!
Co je krásnější - šídlo nebo skála? Křídla nebo jejich stín? (17 kB)
Představte si, co s takovými křídly dovede. Manévruje jakoukoliv rychlostí v jakémkoliv směru. Asi jí to nepřijde, že každým křídlem pracuje samostatně. No zkuste něco dělat odděleně jednou rukou, druhou rukou a také nohama. Poté to vše zkuste současně všemi končetinami. Hned pochopíte, že vážka je mistr.
Tak se chystáme na lezení a šídlo přiletělo znovu. Později jsem si zjistil, že se jmenuje Erythemis simplicicollis (anglicky eastern pondhawk). To už jsem měl fotoaparát připraven. Nakonec prohlédněte si obrázky. Samotnému je mi těžko rozhodnout, co je krásnější. Šídlo či jeho stín? Anebo snad skála, na které sedí? Nechci vás unavovat geologií, ale skály jsou zde krásné, na mnoha místech prorostlé skalami jinými. Tudíž různobarevné skály s odlišně zbarvenými žilami hornin v nich. Na jedné fotografii jaksi nemohu najít křídla. Ano, jsou tak průhledná, že je za určitých světelných podmínek není ani vidět (či velice těžko).
Toto šídlo má velikost kolem 4,5 cm. Křídla má průzračná, což jsem již o dva řádky výše opěvoval. Samička, které se říká "green jacket", a nedospěleci jsou hrachově zelení s širokými černými pruhy na zadečku ("ocase"). Když sameček dospěje, zelená a černá se postupně pokrývá modrým zabarvením. Jen jeho tvář zůstává zelená.
Má bílé či bělavé přívěsky na zadečku (mladý i dospělý sameček). Tyto používá při rozmnožování k uchopení samičky. Tedy rozhodně ne k tomu, aby mne tímto koncem "píchl". Jistě znáte to kouzlo, téměř záhadu přírody, kdy dvě vážky jsou těmito konci spojeny. Dohromady osm křídel, každé z nich si může mávat jak chce a vážky takto letí! Ohromné!
Není žádným tajemstvím, že toto šídlo často odpočívá na zemi. Díky tomu vám také mohu ukázat jeho fotografie. Šídlo se zvedá a pokračuje ve svém letu. Schovám fotoaparát a pro změnu vytahuji lano. Kvůli šídlu jsme sem přece nepřišli.
Přesto mu v duchu děkuji za milou návštěvu.

Lumír Ondřej Hanuš, Rockville, Maryland, USA          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Jiný skalní podklad zvýrazní jiné krásy amerického šídla (25 kB)

Bart (9 kB)
Ztratil se BART,

v sobotu 8.2.2003 - německý ovčák, černý, dlouhosrstý v ZÁLEZLICÍCH, ident.známka č.42, chip 0985100005698512. Jakékoliv zprávy prosíme na tel. 606174722 nebo na Vladislav.Soukup@tiscali.cz
Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata