PET PET - zvířátka a domácí mazlíčci
Pro domácí mazlíčky a všechna jiná zvířátka (kromě koček) jsou zde PET, které byly věnovány Ferdově kočce Dumce k jejím prvním narozeninám. Měl by tímto být vytvořen prostor i ostatním zvířátkům. Vychází vždy, když je o čem psát :-), především pokud někdo ze čtenářů něco zajímavého napíše do redakce PET nebo Ferdovi
V Dumce si dnes přečtete:  Druhá výroční zpráva o mé člověčici (kočka Penelopa)
 
19.3. ŽÁBY
Žabka královna (Lumír O.Hanuš)
18.3. JEŠTĚRKY
Agama (Lumír O.Hanuš)
Letošní archiv PET,
archiv 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

ŽÁBY
Žabka královna

V poklidu na mne kouká z vody (15 kB)

Každý z vás jistě zná pohádku o žabce královně. Jako děti jsme jí vždy naslouchali se zatajeným dechem a poté se v přírodě dívali, zda někde kolem nás neskáče. Po pravdě řečeno by nás to bývalo asi vylekalo, i když proměna by byla v krásnou pannu. To kouzlo zde však zůstalo a s ním i láska k žabkám. Tedy ropucha ne, ta není u dětí v oblibě, ale žabku měl na ruce jistě každý z vás. Je navíc užitečná, což není k zahození.
Setkání dvou skokanů (14 kB)

V Izraeli je vody poskrovnu, říčku aby člověk hledal v pravé poledne s lucernou. To však neznamená, že zde nejsou žabky. Samozřejmě jsou a je velice příjemné, zvláště když jdete zimní (to jest deštěm smáčenou) přírodou, když uslyšíte žabí kvákání. Obvykle žabku marně hledáte, i když vám kváká přímo u nosa. To s pulci je to snadnější. Když jdete kolem nějakého, jak jsme na Moravě říkávali, "žabího škrku", jistě tam v zimě na nějaké ty pulce narazíte.
Jejich fotografie zde raději předvádět nebudu, neb ať jsem dělal, co jsem dělal, hladina vody byla vždy ostřejší nežli pulec - když jsem však na něj zaostřil pořádně, tak těsně před zmáčknutím spouště vždy odplaval o kus dál. Zůstaňme tedy raději u žabky.
V Izraeli jich není moc druhů, ale asi tou nejtypičtější je Rana levantina (R. ridibunda, heberejsky Cvardéa HaNachalim = žába potoků). Jde o skokana, který zde dorůstá délky až 15 cm. Je barvy olivově zelené až tmavohnědé a má po těle tmavozelené až černavé skvrny. Někdy má uprostřed hřbetu světlezelenou čáru. Nakonec pokud se nemýlím, můžeme najít tohoto (anebo skoro tohoto?) skokana i u nás.
Blesk fotoaparátu mu změnil barvy, ale zase je mu krásně vidět nohy (14 kB)
Jaká že by to byla příroda, kdyby tam nekvákala žába. Kde je voda, tam je život a žabka k životu patří. Takže při putování po Jeruzalémských horách vždy rád naslouchám žabímu kvákání a když jsme s kamarády na tůře a kolem nás začnou skákat žabky, vždy nás to potěší.
Podle mých zkušeností se však žabí kvákání poslouchá nejlépe v podvečer. Sedět zasněný v přírodě, být zamyšlen a jako kulisu mít k tomu mezi jinými zvuky přírody i žabí kvákání.
No řekněte, není to v tom okamžiku bezstarostná nádhera?

Lumír Ondřej Hanuš, Jerusalem, Israel          

Poznámka: Originální snímky byly zmenšeny pro publikaci na Internetu.

Pruh na zádech a oči vyvalené jako žaba (18 kB)

Bart (9 kB)
Ztratil se BART,

v sobotu 8.2.2003 - německý ovčák, černý, dlouhosrstý v ZÁLEZLICÍCH, ident.známka č.42, chip 0985100005698512. Jakékoliv zprávy prosíme na tel. 606174722 nebo na Vladislav.Soukup@tiscali.cz
Nabízíme štěnata,
vhodná ke hlídání, k domku na zahradu, narozena 28. srpna 2002
Matka: německý ovčák (Cora); Otec: vlčí špic (Rex)
Pejsci: corexové (3 holčičky a 7 chlapečků) - jsou roztomilí - viz povídání s fotkama v PET.
Případné další informace na tel. 603515469 nebo e-mail: spkfig@sps-karvina.cz
Neuhlídali jsme je a teď máme velké starosti :-/.
Nechcete mne Budu dobrý a spolehlivý kamarád! (12 kB)

 

 
    Jste     čtenář(ka) PET od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Zvířátka a domácí mazlíčci Odkazy na PET a Dumku pro jiné WWW stránky Kočky a koťata