Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  ŽÁBY: Žabka královna (Lumír O.Hanuš)
 
19.3.
Druhá výroční zpráva o mé člověčici (kočka Penelopa)
18.3.
Kočičí proměny (Jana Oščádalová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Druhá výroční zpráva o mé člověčici

Penelopa se hřeje na topení a vykukuje zpoza záclony (6 kB) 2. března 2003 to byly přesně dva roky, co si mě má člověčice dovezla z pražského útulku. Jak proběhl první rok našeho soužití, je popsáno v loňské výroční zprávě :-). A co se od té doby změnilo?

No moc nic. Jen si člověčice do naší postele pořídila prošívanou deku, která se dá prát na 95oC, a stejně prací nepromokavé prostěradlo. Ale abyste si snad nemysleli, že jsem nečistotná kočka a dělám si z postele WC!
Penny na drápadle (8 kB)
To jenom když si má člověčice vloni dovolila bez mého svolení odjet na 2 týdny na dovolenou, vyjadřovala jsem tímhle způsobem svůj nesouhlas její zástupkyni. O to větší pak byla radost z opětného shledání. I když kvůli tomu označkování společného pelíšku jsem si nebyla její první reakcí moc jistá a raději jsem se na chvíli schovala za gauč :-/.
Ale máme se moc rády. Ona chodí lovit, abych měla na Whiskas, a tak jsem většinu dne doma sama. Stejně si jdu po snídani a vykartáčování zdřímnout na okenní parapet v obýváku. Teď v zimě tam totiž příjemně hřeje ústřední topení. Nebo pozoruji z kuchyňského okna (respektive ze zakázaného jídelního stolu, který je pod ním) ptáky na stromech v parčíku.
Zas nám ale odporníci skáceli před oknem jednu borovici, což je skandál! I člověčice moc nadávala.
Nevím, co by si člověčice beze mne počala. Říká totiž, že jsem její nejlepší antidepresivum :-).
Však prý také první věc, na kterou se lékaři lidí s depresí ptají, je zda mají doma nějaké zvíře. No a já, Princezna Penelopa, nejsem přece ledajaké zvíře! Poznám, kdy je člověčice smutná nebo nemůže usnout, a jdu se k ní přitulit, nebo se nechat učesat, a přitom jí zavrním. To je jí prý hned líp.
Penelopa sedí na opěradle (7 kB)
Koncem roku jsem měla jako léčitelka dost práce, člověčice totiž měnila loviště. Na tom starém prý ji starý opelichaný :-/ vůdčí kocour nechtěl, tak si vybrala nové teritorium. To je sice menší, ale je blíž a tak mě může přijít i v poledne nakrmit a učesat. A hlavně je tam prý lepší hlavní kocour :-).
A co papám? No obyčejné 400 g konzervy už nechci - to bych snad musela mít opravdu hlad.
Ani značky Whiskas. Ale mám ráda kuřecí řízečky, zadní hovězí, konzervičky Friskies Menu Festa, popřípadě Whiskas kapsičky. No a granule skoro všech značek, to je pro mne něco jako denní chleba. Taky mám ráda kondenzované mléko, tak mi ho člověčice vždy ráno trošku nalije, když si z něho dělá snídani. Mám na ně zvláštní misku.
Moc mě chutnají všechny uzeniny, ale člověčice mi je nechce dávat, prý jsou nezdravé. Nejvýš dostanu malý kousek šunky. Stejně ale pokládám za svou povinnost přihlížet, když ona cokoliv jí. Co kdyby to bylo dobré a kousek na mne zbyl? Nejsem ale "chovná" (tj. chovací) kočka, i když to člověčice často zkouší :-/.
Pár vteřin to vydržím, jen u toho případně nadávám. Když mě pak pustí, musím dostat něco dobrého jako odškodné (stejně jako za přišlápnutý ocas). Jinak bych se vrátila a pacičkou jí jednu liskla po noze.
No prostě se máme rády a už bychom bez sebe nemohly být.

kočka Penelopa          

Co kdyby u nás pršelo... (18 kB)


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Kočičky hledající nový domov
jsou Elsa, Rezík, Madlenka, Kašpar, Oskar, Šimon, Kirinka, Plešulka, Stařík. Všechny kočičky můžete najít na stránkách Sružení na ochranu zvířat v krajní nouzi, případně si o nich přečíst v Dumce - kočičky k umístění byly často odebrané pro týrání. Prosíme - pomozte ! Tel.: 603 225 948, 251 562 334
Petra Ondráčková          
V Praze na Vinohradech
ve vnitrobloku Polská, U Kanálky, Mánesova a nám. J. z Poděbrad se našel černý asi pětiměsíční kocourek. Je mazlivý, čistotný a majitelé mohou volat na 602 627 705
Prosba o radu - kočky se perou
Máme problém a nevíme na koho se máme obrátit. Doufáme, že nám poradíte. Máme doma dvě kočky. Kocoura 1 rok a kočku 2 roky. Kocoura jsme si pořídili když kočce byl rok. Aby měla kamaráda. Sbližování probíhalo dobře. Po asi týdnu se skamarádili a měli se moc rádi. Kocourek ji nakryl. Koťátka měli být okolo vánoc. Jenomže kočička měla vrozenou vadu dělohy a koťátka se nevyvinula. Musela být operována a děloha ji byla odstraněna. Koťata zemřela. Jelikož ji kocour neustále obtěžoval museli jsme ho nechat také vykastrovat. Nechali jsme si ho v posteli ještě když byl v narkóze a kočka byla celou dobu s ním. Pořád ho olizovala a nechtěla se od něho hnout.
V noci ale když se probudil ho napadla. Moc děkujeme za odpovědi, které posílejte Dumce.
Ivo & Dušana          
P.S.: Celý popis problémů i s Ferdovým pokusem o radu vyšel v Dumce 15.1.2003.
Pomoc pro zaplavené Černošice
První společnost za práva koček, která se v Černošicích stará o zhruba 50 opuštěných koček, postihla během půl roku už druhá povodeň. Organizace nutně potřebuje přenosky na transport zvířat pro další podobné případy, na ty však nemá prostředky. Pomůžete? Více informací najdete na http://sos.kocky-online.cz/
Za případnou pomoc děkuje Zuzana S. Fenclová
Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci