Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:   PET dnes (8.10.2001) nemají příspěvek - momentálně totiž nejsou žádné příspěvky k publikování.
 
8.10.
Ještě jednou o útulku sv.Františka z Assisi (Marie Crossette)
5.10.
Čičiny - jen v krátkosti (Ivana Jirková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000 a 2001


Ještě jednou o útulku sv.Františka z Assisi

Začátkem září jsem byla po delší době na návštěvě v Praze. Vracela jsem se domů 20.září, týden po onom hrozném neštěstí, takže letadla už zase létala normálně a já jsem do Atlanty přiletěla jen z 15 minutovým zpožděním.

V Praze jsem se v půlce prvního týdne sešla s Ferdou, který mne nejprve štědře pozval na oběd a pak ještě na nedělní návštěvu (a další výborný oběd) k němu do rodiny. Měla jsem tak možnost seznámit se i s milou Beruškou, roztomilou Barunkou a "slavnou to Dumkou" !
Ta, oproti našim kočkám, při mém příchodu neprchla, ale naopak mně přišla způsobně přivítat do předsíně. Je to přesně tak krásná kočka, jak jí znají čtenáři z fotografií - čisťoučká, pohodová a do náruče pěkná váha !
Škoda, že mi časově nevyšlo seznámit se ještě alespoň s některými čtenáři Dumky, bylo by bývalo fajn, uspořádat v nějaké kavárně "Setkání klubu přátel Dumky". No třeba se ještě někdy příště tato příležitost naskytne - nebo se setkání může uskutečnit i beze mne :-).
Jinak se mi ale v Praze podařilo splnit si všechny, před cestou plánované "úkoly". Mezi ně patřila i cesta do Karlovy ulice za paní Zuzanou, která tam denně "prosí" pro své pejsky a kočičky.
V Karlově ulici (39 kB)
Je to ona paní, o které před více než rokem psala paní Maxi Marysko a jejíž letáček Nadace sv.Františka z Assisi (21 kB) je stále v Dumce uveřejněn.
Procházela jsem zrovna nádvořím Klementina, když jsem zahlédla mladou paní obtěžkanou složenými židličkami, stojany a velkou taškou, a v doprovodu dvou psů. Když jsem jí oslovila, už předem jsem věděla, že jsem našla tu, kterou jsem hledala. S paní Zuzanou jsem pak prošla nádvoří do Karlovy ulice na její pravidelné stanoviště, kde ona rozložila židličky a postavila stojánek s cedulí a kasičkou.
Větší ze dvou psů, stařičký Kubíček se mi přátelsky motal u nohou, zatímco malá, ale také už postarší Terinka si vyskočila na jednu se židliček, jako to jistě dělá každý den, týden a měsíc. Vystřídala tak jezevčíka, o kterém se ve svém povídání zmiňovala paní Marysko a který mezitím zemřel.
Řekla jsem paní Zuzaně, odkud o ní vím a zpráva o tom, že paní Marysko zemřela jí velice zaromoutila. Znala jí jako milou paní, která jí slíbila, že o ní jednou "někam" napíše (pojem Internet byl pro ní neznámý), ale už jí víckrát neviděla (protože ta už zřejmě byla v nemocnici). O tom, že paní Marysko svůj slib splnila, se dozvěděla až ode mne.
Hned se také ptala, co se stalo s jejími kocoury a byla moc ráda, že je o ně postaráno.
Jednooký pejsek Puntík (8 kB)
Během našeho rozhovoru jsem si prohlížela album fotografií jejich kočičích a psích svěřenců, který každý měl svoji nesmírně smutnou historii, až přečasto spojenou s lidskou zlobou. Přiložené fotografie psů a kočiček z útulku jsem si od ní vypůjčila, stejně jako fotografii psíka Puntíka, který se k nim dostal s vypíchnutým okem a celý pořezaný od žiletek !!!
V jejím útulku v Lounech našlo v současné době útočiště 80 pejsků a spousta koček. Naštěstí se pro pejsky občas najde nový domov, jinak už by jich tam měla přes 200. To samé platí i o kočkách. Ona sama má ve svém pražském bytě těch kočiček 14 a k tomu 3 psy. Útulek v Lounech jí přes týden vede maminka a aby se psi mohli alespoň trochu proběhnout, zaměstnává pro ně paní Zuzana jinou paní, které ovšem za tuto službu platí 3.000,- Kč měsíčně (o horentních sumách za elektřinu, žrádlo a veterináře ani nemluvě).
Sama paní Zuzana pak do Loun dojíždí každý pátek. Přes týden totiž normálně pracuje a potom každý všední den od 15 do 18 stojí se svými psy v Karlově ulici.
Jakoby starost o útulek a její vlastní "domácí osazenstvo" nestačila, chodí paní Zuzana (jako paní Jirková, Červenkovi a další dobrodinci) ještě pozdě večer krmit kolem 60 koček na několik míst v Praze. Tuto "práci" převzala asi před 6 lety po jedné paní, která to dělala léta až do své smrti ve věku 81 let. Paní Zuzana prostě nemohla tyhle osiřelé kočky nechat hladovět...
Zatímco jsme si spolu povídaly, Karlovou ulicí proudily davy turistů i místních, ale jen občas cinkla nějaká ta mince do kasičky, za což paní Zuzana vždy s úsměvem poděkovala. Když má vyjímečně šťastný den, podaří se jí za ty tři hodiny stání vybrat něco přes 200,- Kč.
Byla jsem z tohoto shledání velice dojatá, moc bych jí přála, aby do kasičky byla častěji tiše vsunuta papírová bankovka, než jen slyšet cinknutí mince, i když v jejím případě je opravdu každá koruna dobrá.
Několik kočiček z útulku (16 kB)
Vím, že lidí, kterým není utrpení kočiček a psů lhostejné je naštěstí stále hodně a útulků, které potřebují finanční podporu je nespočet. Přesto se alespoň trochu přimlouvám za paní Zuzanu a kdybyste někdy odpoledne měli cestu Karlovou ulicí, určitě jí tam najdete postávat u zdi Klementina s jejími dvěma věrnými psy.

Marie Crossette, USA          

P.S.: V letáčku útulku (21 kB) je uvedeno i jejich číslo účtu, které má ale změněné poslední čtyřčíslí (protože Investiční a poštovní banka zanikla a je místo ní teď ČSOB - pozn. F.Š.). Správné číslo teď je 135 841 149 / 0300.


Upozornění: Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 1.října 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Část pejsků v útulku (12 kB)

Nechybí někomu z Prahy kocour?
Z Prahy 3 - Jarova, odvezen 12.9.2001. Černobílý, velký, kastrovaný, mladý, s čeníškem obzvláště špičatým a ocáskem obzvláště dlouhým, mohutný, ale s drobnou hlavičkou, jako "líznutý" orientálkou nebo hodně brzy kastrovaný, nemá "kocouří tváře".
Je přítulný, mazlivý, vypadá, že žil v bytě, ale teď už chvíli chodil venku (podle pacek atd.) Nastěhoval se známé na balkon a tvářil se, že nutně musí bydlet v bytě, spal tam několik dnů (venku) a žral hladově i máčené sušenky. Ona má vlastní kočky, ale kocour je kastrovaný, na námluvy nepřišel. Je smutný a poněkud "ukecaný". Nevyskočil někomu z okna?
P.S. Bydlí u mě, ale ze spousty koťat okolo je poněkud "nenaložený". Dle původní teorie měl být Šárka, nyní tedy čeká pod pseudonymem Šaryk.
Bára, tel. 0603/363315, email: utulek-pod-brdy@email.cz
Hledám hodné lidi,
kteří poskytnou nový domov několika kocourkům a kočičkám (i jednotlivě). Vzhledem ke svému věku se nemohu o všechny dále starat. Bližší informace na tel. 02/81-97-23-57.
PSOZ Vás zve na DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
4.10.2001 od 15:00 do 19:00 v Útulku pro zvířata v krajní nouzi - Radlická 108, Praha 5.
Akce bude trvat od středy 3.10.2001 vždy v pondělí, středu a sobotu (od 17:00) do konce října. Bližší informace na stránkách PSOZ nebo u jednatelky Petry Ondráčkové.
PSOZ Váz také zve na
13. umisťovací výstavu opuštěných koček
,
která se koná v neděli 14.10.2001 od 10:00 do 17:00 na Pankráci, Pujmanové 1219, Praha 4. Vstupné: 1 kočičí konzerva.
Bližší informace na stránkách PSOZ nebo u jednatelky Petry Ondráčkové.
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci