Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PF 2003 (Renata Žaludová a Ferda)
 
31.12.
Vánoce s kočkou - aneb diplomatický protokol pro kočku (kočka Penelopa) / PF 2003 (Červenkovi)
19.12.
Kočička pod stromeček (Ivana Jirková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002

Milé čtenářky a milí čtenáři Dumky,
toto je poslední letošní vydáni Dumky - další vyjde až příští rok - 7.1.2003. Chtěli bychom Vám poděkovat za přízeň, kterou jste Dumce projevili jako čtenáři a mnozí i jako přispivatelé, a popřát Vám hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2003 za pomoci PF-ka Červenků (na konci dnešní Dumky), které ještě před vánoci dorazilo :-).
Ferda a Dumka          

Vánoce s kočkou
aneb diplomatický protokol pro kočku

Trpělivě čekám na teplém topení, co se objeví na stole (6 kB) Vloni jsme s mojí člověčicí oslavily první společné vánoce. První předzvěstí něčeho mimořádného bylo vyndání adventniho věnce se svíčkami, ale hlavně pečení cukroví. To mě docela zajímalo, jen mě mrzelo, že na člověčici byla zpočátku vidět nedůvěra v mé dobré mravy a z kuchyně mě vyháněla. Tak jsem se urazila a odešla do pokoje.
Když se nudím, začnu si hrát s mašličkou (6 kB)

Ale za chvíli se z kuchyně začala linout zvláštní vůně těsta a pečeného cukroví, a tak jsem se potichoučku připlížila pod stůl, abych nerušila tam, kam nejsem zvána. Navíc to zas tak nic zvláštního nebylo, masem to nevonělo. To bych prosebně natáhla pacičku a řekla "mňaaau". Když člověčice viděla, že se chovám slušně a nelezu na stůl ani nestrkám čumáček do trouby, nechala mě tam.
Pak přišlo, podle člověčice, další kritické období: příchod vánoc a strojení stromečku, plného křehkých skleněných ozdob. Zpočátku se bála, že ho tentokrát bude muset dát do pokoje, do kterého já kvůli křečkům nesmím, ale pak se rozhodla mi důvěřovat. Ale pro jistotu stromeček postříkala nějakým hrozným smradem, prý sprejem odpuzujícím kočky a psy.
Dostanu taky svoji porci dobrot (10 kB)
Fuj, taková hanebnost!
Vždyť já jsem se ho ani nedotkla.
Jen jednou jsem si zkusila strčit pacičkou do třpytivé koule, abych zjistila co to je, a člověčice na mě začala hned syčet. Tak jsem toho nechala, stejně to nebylo nic pro mne :-/. Vždyť by už mohla vědět, že jsem dobře vychovaná kočka a nechávám na pokoji i květiny ve váze i v květináčích. Samozřejmě ty vázy nesmí být příliš vratké.
Po dobré večeři se vyhřívám na topení (5 kB)
Já jím rychleji než člověčice a nechávám si něco na potom (7 kB)
A pak přišel Štědrý večer, a já dostala pod stromečkem dárečky. Od člověčice konzervičku Friskies Menu Festa s platýzem, kterou mám moc ráda, a další dárky došly až z Prahy od mého kocourka Filípka: dřevěná kočka a album s fotkama Filípka, což se líbilo hlavně mé člověčici, zatímco mě zaujal krásně šustivý vánoční papír a zlatá stuha, kterou byl dárek převázán.
My jsme Filípkovi poslaly kočičí kalendář, který mu prý ale zabavily jeho lidské kočky, a stuhu se srdíčkem vycpaným kouskem mnou osobně vyrobené vaty z odloženého letního kožíšku. Ten já mívám krásně měkký a huńatý na rozdíl od řidšího zimního. Aspoň to srdíčko prý Filípkovi lidské kočky nechaly.
Před nedávnem byly znovu vánoce a já byla zvědavá, co dostanu letos. Pro Filípka, nebo spíš pro jeho lidské kočky, jsme měly už nový kočičí kalendář. A taky mám letos sušenou šantu kočičí, protože mi ji člověčice pěstuje v truhlíku za oknem. Možná bych jí mohla trochu poslat i Dumce, která mi vlastně opatřila můj nynější domov.
O letošních vánocích ale někdy příště.

kočka Penelopa          PF 2003 přejí čtenářkám a čtenářům Dumky Červenkovi a jejich kočky (42 kB) - větší 83 kB
P.S.: PF-ko si můžete zvětšit kliknutím na obrázek, který se Vám zvětšený otevře do nového okna prohlížeče.


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková, třetí Apolena, čtvrtým příspěvkem je Zamyšlení nad skoky koček od Jiřího Doležala, pátým přispěla M.Šmídová, šestým Gabriela, sedmým Veronika Gybasová, osmým Lenka Prokešová, devátým Michal a desátým Vlasta. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini, dvacátý pátý od Pavly, dvacátý šestý od kočky Penelopy, dvacátý sedmý o pamlscích venkovních koček od Jiřího Doležala, dvacátý osmý od Lenky Prokešové, dvacátý devátý o Mikešovi - Kasičce od Evy, třicáté je doplnění od Marie Crossette, třicáté první o Mikešovi od Michala, třicáté druhé o Filípkovi od paní Vlasty, třicáté třetí je zase delší dodatek od Ivany Jirkové, třicáté čtvrté doplňuje předchozí příspěvek od Daniely Swartové, třicáté páté od Jitky se jmenuje Dieta podle Kočky - doporučuji!!!, třicáté šesté o kocourovy Kassa od Evy a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci