Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Betynka průzkumnice (Pavel Doktor)
 
26.3.
Mikeš - Špaček v komíně / Mlsný jazýček Mikeše - Kasičky (Eva) / Umisťovací expozice kočiček na ZOOexpu (Petra Ondráčková)
25.3.
Hlášení o Mášově aklimatizaci, asimilaci a domestikaci (Bebitka) / Virtuální adopce Andulky a Lízinky (Petra)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002

Mikeš - Špaček v komíně

Mikeš odpočívá na okně u topení (4 kB) Jsem kastrovaný 6ti kilový kocour evropský krátkosrstý a žiji s páníčky v domku se zahradou. Každý den mám smetánek a snad se brzy nechám i přeměřit. Velím dvěma psům, prostě jsem se stal pánem smečky. Občas si cvičně nějakého psa ulovím :-).

Potvrzujeme Mikešova slova. Nedávno jsme objevily stránky Dumky. Náš kocour má přezdívku KASSA, to když byl malý, tak nám stonal a peníze do něj jen tekly...
Ale co bych pro něho neudělala :-) a přidávám příhodu se špačkem v komíně.
Stalo se to předloni v září. Bylo krásné teplé počasí, prostě pěkné babí léto. Máme starý domek na vesnici a v přízemí máme kuchyň propojenou průchodem s obývací místností. V části kuchyňské je i komín a cca 20 cm nad podlahou komínová dvířka. Náš Mikeš spal spokojeně spánkem spravedlivých koček v kuchyni stočený na židli a oba psi spali zase v obýváku na pohovce. Několikrát během dopoledne jsem slyšela podivný šramot, který jsem zprvu nemohla lokalizovat.
Bylo to podivné šramocení a jako když se sype jemný písek odněkud dolů. Když podivný zvuk nabýval na intenzitě, došlo mi, že to bude asi v komíně a spadlo tam nějaké zvíře. V prvním momentě mne ale nenapadlo, že opodál spí pokojový tygr a dva psi. Sklonila jsem se nad dvířky a vyjmula jsem je z otvoru komína. V tom momentě vylítl přímo mě do obličeje šílený špaček a za ním se vyvalil asi kýbl černých sazí!!!
Mikeš na polštáři s hlídajícím Cliffem (4 kB)
Nastala blesková reakce: v další vteřině zamířil špaček (za mohutného víření sazí po celém obytném prostoru) do okenního skla a za ním ON! Náš velký lovec. Jedním skokem se zasekl do dřevěné konzolové tyče a jal se odchytit nešťastného špačka.
Visel jako velký šedočerný netopýr v okně a snažil se tlapou zachytit ptáka. Vzápětí se oba psi zapojili do akce a hned se sápali na teď už šedé záclony. Zkáza domácnosti byla dokonána.
Po těchto několika vteřinách jsem se vzpamatovala ze šoku a začala jednat.
Nejdříve jsem vypakovala oba psy na zahradu a pak se mi ani nevím jak podařilo dostat Kassu z konzole dolů a dát ji také ven na zahradu. Nepřejte si vidět ty jeho zklamané lovecné ambice...
Kdyby pohledy zabíjely, tak mě snad sejmul. Nebohého špačka, který se stále vrhal do okenních skel, jsem chytila a prohlédla. Kromě trochu pocuchaných křídel a faktu, že se z něj sypaly saze, mu zřejmě nic nebylo a vesele si pak odlétl na svobodu.
Zato doma jsem musela nastoupit na neplánovaný velký úklid. Všechno, všechny povrchy skříněk, záclony, závěsy a polštáře, kytky, to všechno se pokrylo jemnou vrstvičkou prachu. Až do odpoledne jsem se tedy nenudila...
Ale zase máme vymeteno!!!

Mlsný jazýček Mikeše - Kasičky

Ještě bych chtěla Dumce napsat o mlsných jazýčcích Mikeše - Kassy a současně s tím i psů Cliffa a Amiga. To se totiž vzájemně prolíná a doplňuje. Kasička vyžaduje denně smetánek, a to buď lipánek, kunínek, bobík ap. Kupodivu mu na značce nezáleží. Ale musí být každý den. Překvapilo mne, co všechno jedí ostatní kočky, jako kyselé zelí, smaženou cibulku apl. Tak to tedy náš Mikeš je značně konzervativní.
Mikeš se hřeje u topení a při tom hlídá mobil (4 kB)

Vařené maso nejí vůbec. Vařené slepičí, kuřecí, vepřové? To mu nic neříká. Zato když je ve stavu syrovém, to bourá kuchyň. Někdy si říkám, že už bude umět otvírat lednici :-). Když vařím, tak se mi motá parádně pod nohama a jednou jsem mu nesla takto ohřáté mléko a Mikeš se zapletl pod nohy a byla z toho havárie :-/.
Přílohy zásadně nejí, nějakou směsí masa s přílohou bych ho tedy neuctila. Nade vše miluje granulky pro kočky. Těch musí mít každý den plnou misku a běda tomu, když není dosypáno. To se drápy sápe na pytel s krmením nebo jde demonstrativně konzumovat granule pro psy, když už není zbytí. Jí prakticky veškeré značky krmiv. Když někdo zarachotí krmivem v krabici, tak už letí k misce a vždycky je při chuti.
Jak už jsem napsala, tak velí dvěma psům a zcela suverénně mezi ně vlítne, když jedí, a odstrčí je od krmení a začne se cpát jejich večeří. Dovede se natáhnout předními packami na kuchyňskou linku a seká do prkénka. Docela dobře by tak sejmul nějakou kotletu.
Mám jeden problém: když večer vyndán kousek masa z mrazáku na zítřejší vaření, tak vždycky řeším, kam to maso dát, aby do rána povolilo. Protože on to vždycky v noci někde najde a začne trhat drápy obal masa. V noci musíme vstát a maso přemístit :-/.
Celá naše trojka - Amiga, Mikeš a Cliff (5 kB)
Svou misku na krmení má na chodbě na nízké skříňce. Když si poctivě odespí svých 10 hodin, tak vstane a škrábne si packou do dveří. Ale to ještě nechce ven! Předtím se totiž musí najíst. Takže se jde najíst a pak zase škrábe z chodby do kuchyně. To pak musí ten člen rodiny, který je nejblíže po ruce, rychle přiskočit a otevřít dveře. Mikeš se nakročí do dveří, tam se otočí a pak konečně zamíří ven.
Jednou došlo k nedorozumění a jeden méně chápavý člen rodiny ho vynesl BEZ JÍDLA ven do zahrady!!! Se zlou se potázal... Mikeš Kassa oběhl dům a než si dotyčný provinilec stačil zase zasednout k večerní kávičce, Mikeš už byl na kuchyňském okně a dožadoval se vstupu do domu! Takže znovu vpustit, počkat, až se nají a pak teprve správně vypustit.
Příště si to už pamatoval a nepokoušel se ho oklamat :-).
Do domu se Mikeš dostává nejčastěji otevřenými okny. V létě si chodí celou noc sem tam. Často si vezme jako hračku myš. Jednou nám ji dokonce vypustil pod postelí. Ale zase ji hned chytil a mazal ven i s myší... Pokud je ještě poměrně teplo, tak skoro polovinu noci procourá venku, ale jak začne mrznout, tak je doma celou noc. Když chce do domu, tak prostě skočí na okno a začne škrábat na sklo. A to by v tom byl čert, když se trochu přitvrdí ve škrábání, aby někdo nevstal a nevpustil ho domů!
Je to takový Pavlov opačně.
Nic naplat, kočka si skutečně myslí, že dům je její a my jsme tu za účelem bezchybného cateringu :-). Minulý týden skončil jednu noc na klávesnici tohoto počítače...
Tolik pro tentokrát.

Eva          

P.S.: Fotek máme doma hromady, ale ještě jsem se moc nedopracovala k tomu, jak to zařídit, aby nějaká fotka došla v elektronické podobě. Já jsem totiž naprostý samouk, ale snad se příště více polepším.


Umisťovací expozice kočiček na ZOOexpu

Logo 'Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi' (4 kB) V pátek a v sobotu 29. a 30.3.2002 se koná prodejní výstava chovatelský potřeb ZOOexpo ve výstavním areálu v Praze - Letňanech, kde si budete moci nejen prohlédnout a nakoupit pro svou číču dobrůtky za velkoobchodní ceny, ale hlavně si budete moci vybrat kočičku z umísťovací expozice Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi - tam bude také umístěná zapečetěná finanční sbírka povolená Magistrátem, určená na pomoc kočkám v útulcích. Pokud si nebudete moci žádnou kočičku odnést, můžete jí přinést nebo na místě koupit konzervičku, hračku, vitamíny... zkrátka pomoci podle svým možností.

Těšíme se na Vás a pro 10 čtenářů Dumky, kteří se ozvou na je připravená volná vstupenka na výstavu.
Více informací najdete na stránkách Sdružení, kde je o výstavě víc, včetně odkliku na mapku, jak se do Letňan dostat.

Petra Ondráčková          


Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (
1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková, třetí Apolena, čtvrtým příspěvkem je Zamyšlení nad skoky koček od Jiřího Doležala, pátým přispěla M.Šmídová, šestým Gabriela, sedmým Veronika Gybasová a osmým Lenka Prokešová. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini, dvacátý pátý od Pavly, dvacátý šestý od kočky Penelopy, dvacátý sedmý o pamlscích venkovních koček od Jiřího Doležala, dvacátý osmý od Lenky Prokešové, dvacátý devátý o Mikešovi - Kasičce od Evy a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 19.února 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Ztracená kočička v Praze 10
Přibližně před 14-ti dny se zaběhla kočička - tmavší mourek se světlejším pruhem (od hlavy k ocasu), slyší na jméno GATA. Je jí 16 let a byla zvyklá v bytě, proto má tendenci se ukrývat před lidmi pod auta, v domech u sklepa apod. Vyběhla z domu ve Vajdově ul. v Praze 10, ale určitě bude dezorientovaná a může se tak pohybovat dál od bydliště. Majitelka je velice nešťastná a proto bude vděčná za každou informaci. Odměna. Tel.: 02/24412027, mobil 0723/075961.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.
Prosba o pomoc s osleplou kočičkou
Naša 5 ročná mačička Mojsa stratila úplne zrak. Prosím o akúkoľvek radu a nápad, ktorý by našej Mojse uľahčil život. Napíše prosím Dumce. Ďakujem Eva
Prosba o pomoc s umístěním Lízinky
Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku, o které Dumka psala naposled ve čtvrtek 24.1.2002 nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci