Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Betynka a hadice (Pavel Doktor)
 
27.11.
Chutě našich miláčků Filipa a Čerta (Hana Molhancová) / Kocour Noe a jeho (ne)chutě (Jan Grill)
26.11.
Mourinka s námi nespí / Mourinka a 'zeleň' (Renata M. - Veverka)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000 a 2001


Chutě našich miláčků Filipa a Čerta

Je zajímavé, jakým způsobem se kočičí (nebo spíš kocouří) chutě vyvíjejí.

Když se kocour Filip rozhodl, že u nás bude bydlet (což jsme mu laskavě umožnili), vyžadoval k jídlu pouze syrové maso a cokoliv co bylo určeno pro kočky - ať už granule nebo konzervy nebo nedej bože vařené nebo jinak upravené maso okázale ignoroval.
Upřednostňoval cokoli dostatečně krvavého jako játra nebo krvavé odřezky. Teď u nás bydlí druhým rokem a na jedné straně se z něj stal gurmet co se masa týče - vybírá si jen některé kousky (zbytek je vhodný pro tu lidskou chásku, která s ním bydlí v jednom bytě) a na druhé straně zjistil, že i vybrané granule jsou jedlé a výtečné (pokud možno ty nejdražší), někdy lepší než maso.
Velmi zvláštní vztah má ke kočičím konzervám. Kdyby mu jejich obsah někdo dal do misky jako normální jídlo, se zlou by se potázal. Ale když je obsah konzervy vyklopen do misky "venkovních, sídlištních" koček, které dostávají svůj příděl pravidelně večer, nelení a i kdyby spal, najednou je vzhůru, aby ochutnal a zjistil, jestli náhodou nedostanou něco lepšího než on. Jinak žádné zvláštní chutě nemá, ani olivy mu nic neříkají.
Zato náš druhý miláček - kocour Čert dokáže občas překvapit. Z počátku napodoboval Filipa a jídelníček měl velmi prostý, ale potom začal zjišťovat, že jsou k jídlu i jiné věci. Vloni na podzim, když mu bylo asi 1/2 roku, zjistil, že velmi prímovou hračkou jsou kuličky hroznového vína, zejména díky tomu, že nakonec se můžou olizovat, protože z nich teče moc dobrá šťáva (hlavně když se jim drápkem pomůže).
Svou další chutí mě trochu šokoval.
Náhodou jsem na vál nasypala hladkou mouku a na chvilku odešla z kuchyně. Když jsem se vrátila, Čert opatrně seděl na okraji válu a pilně se věnoval lízání mouky :-). Vypadal při tom tak strašně hladově, jako by nejmíň týden nedostal najíst. Od té doby hlídá, kdy vyndám mouku a už si poradí i když jí nevysypu. Nejraději má hladkou, hrubou mouku ani krupici nemusí, to jen ochutná, aby "neurazil".
Zato mu v poslední době zachutnala i strouhanka. Rohlíky ani jiné pečivo včetně sladkého pro něj existovat nemusejí, zato strouhanka to je něco! Vzhledem k tomu, že je celý černý, jistě nemusím povídat, jak po takové "hostině" vypadá.
K jeho chutím bych ještě dodala, že absolutně ignoruje jakékoli kočičí konzervy, zato v granulích si nevybírá. Na rozdíl od Filipa nemusí mít krvavé maso a ani ryby.
Noe se kouká do objektivu (10 kB)
Když byl Čert odrostlé kotě, měla jsem pocit, že kromě běžného jídla potřebuje také mléčnou stravu a tak jsem zkoušela všechny možné výrobky našich mlékáren. Výběr nakonec skončil u smetanových krémů typu Bobík, Pribináček atd. Ale - jedlé byly pouze za předpokladu, že kocourka budu krmit a to buď stylem, že mi bude olizovat prst v krému namočený nebo - v lepším případě (pro mě) lžičku. Postupně se to od něj naučil i Filip a tak jsem po večerech trpělivě seděla na bobku v každé ruce jednu lžičku a u každé lžičky jeden kocour.
Zbytek rodiny to považoval za mnohem lepší zábavu než televizi, protože kocouři samozřejmě nevydrželi na jednom místě, ale plíživě se přesunovali do míst, kde jim lépe chutnalo, pokud možno hodně daleko od sebe a tak jsem se různě posunovala za nimi nebo aspoň natahovala ruce a zároveň jsem k nim promlouvala tu lichotivě, tu jsem jim nadávala, že si ze mě dělají dobrý den, tu jsem jim domlouvala, ať už zůstanou aspoň chvíli na jednom místě.
Nicméně tato epizoda byla poměrně krátká, protože koncem srpna jsme odjeli na pár dní na dovolenou a o kocoury se staral syn, který nebyl ochoten taková cvičení podstupovat. Když jsme se vrátili, naši miláčci už nejevili o mléčné pochoutky zájem a to jim v podstatě zůstalo dodnes.
Výjimkou je pouze smetana v malém množství, případně máslo - tak jak už to někdo popisoval - čistě olízané z namazaného chleba a to třeba několikrát za sebou.

Hana Molhancová          


Kocour Noe a jeho (ne)chutě

Může to vypadat, že nedáváme kocourkovi, co by mu chutnalo...

Pravda je, že jsme zkoušeli všechno možné ze zvířecí i lidské potravy, čerstvé i z konzervy, ale on opravdu nepapá nic jiného, než různé kočičí granule.
Nejčastěji namícháme nějakou směsku (Kitekat, Friskies a k tomu něco na váhu z OBI), večer dostává do misky trochu hustého mléka Tatra a výjimečně olízne prst, omazaný tučným tvarohem.
Syrové či vařené ryby, hovězí, kuřecí a podobně nežere, zeleninu a trávu také ne.
Jeho předchůdkyně Minda zdaleka nebyla tak vybíravá, ta žrala například i syrové čínské zelí.

Jan Grill          

P.S.: Protože paní Molhancová neposlala fotky, doplnil dnešní dvě vyprávění jen kocour Noe.


Upozornění: Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 20.listopadu 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledáme nový domov
pro dva siamské kocourky seal point (hnědé odznaky, modré oči) 4 měsíce staré, přítulné, čistotné, dále pro bílou, krémovou a želvovinovou perskou (dlouhosrstou) kočku, čistokrevné, bez PP kastrované a staršího modrého perského kocoura. Tel.: 0603/22 59 48 nebo e-mail psoz@kocici-utulek.cz, www.kocici-utulek.cz.
Ztratilo se koťátko v Trutnově
Dne 4.112001 se mi ztratilo nádherné černé koťátko. Ztratilo se v Trutnově, v ulici Za Úpou u garáží. Mohli byste mi pomoci v hledání? Třeba ho někdo našel a chtěl by ho vrátit a já bych byla moc šťastná. Chybí mi hrozně moc! Telefonní číslo, na které by se mohl případný nálezce mého koťátka ozvat: 0606/436383. Děkuji Diana
V Janských Lázních
jsem našla zřejmě omylem ztracenou černobílou kočičku. Týden přebývala před školou a uháněla ke každému člověku, který šel okolo a sháněla svého pána. Určitě po ní truchlí rodina, protože je zvyklá přebývat v bytě a je moc přítulná. Je zvyklá jezdit v autě. Způsobně leží na zadním sedadla a vystupuje až po vypnutí motoru a odevření zadních dveří.
Má nádhernou udržovanou strst, zelené obrovské oči. Nechce chodit ven, má strach, že zase přijde o lidskou společnost. Rádi bychom ji vrátili původním majitelům, které tak úporně v Janských Lázních hledala. Kontant na telefonu 0737 306 605
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci