Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Stará láska nerezaví (Pavel Doktor)
 
7.11.
Maggi - záchranářka / Sviňurka (Tomáš Luhan)
6.11.
Mydlinka a Kačenka (Z.Hornychová) / Je šáchor nejedovatý? (Jiří Labudek)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000 a 2001


Maggi - záchranářka

Maggy (17 kB) Maggi je tříletá kočičí dáma, zvyklá na pravidelný rytmus "léto na chalupě - zima v Praze". Stručná charakteristika: pohodářka. Koníčky: sportovní lov. Záporné vlastnosti: chlubivost (ulovené obratlovce nosí většinou domů co možná nejživější - snad aby jí nikdo nepodezíral, že je našla už mrtvé). Za zakousnuté hlodavce je chválena, za vše ostatní peskována :-).
Sviňurka s dřevěnou kámoškou (11 kB)
Sviňura v knihovně (9 kB)

Příběh naší záchranářky začal jejím odpoledním triumfálním návratem s ptáčkem bezvládně jí visícím z tlamičky. Následovalo odchycení šelmy, vynadání a násilné odebrání kořisti, kterou byl mladý stehlík. Po zjištění, že Maggi přinesla úlovek nejen živý ale i bez vážnějších poranění, bylo přistoupeno k jeho resuscitaci. Za několik minut začal ptáček, za neutuchajícího zájmu Maggi, poskakovat, k letu se však neměl.
Po důkladnější prohlídce bylo zjištěno, že má tělíčko částečně omotáno jakýmsi silonovým vlascem, a to tak pevně, že se mu až zařezával do tělíčka a bránil mu v létání. Po jeho odstranění se vděčně podíval na své zachránce včetně Maggi, otřepal se a poodlétl na nedaleký strom.
Maggi získala čestný titul Kočka - osvoboditelka. Mladému stehlíkovi bych ovšem nedoporučoval vyhledávat společnost dobrodějky za účelem vyjádření díků, ta by to patrně pochopila tak, že je to spojeno s pozváním na večeři.
Sviňurka v teple (13 kB)

Sviňurka přistižena při činu (7 kB)

Sviňurka

Tak nevím, jestli je naše číča normální. Olivy nejí, ovoce, zelenina, obilniny, kompoty, čokoláda a jiné lidské pokroutky jí nechávají chladnou, kousek brambory si vezme pouze z ruky, a to se značně vyčítavým pohledem. Ovšem když se cokoliv z výše uvedeného v kuchyni krájí, musí pečlivě zkontrolovat, jestli se tam také omylem nevyskytuje kousek masa (byť by to měl být můj ukrojený prst). Docela jí chutná piškot, tavené sýry miluje ale jinak je to téměř stoprocentní masožravec.

Miluje syrové kuřecí krky - nejraději roztlučené kladivem na placku (jednou se jí navlékl kuřecí obratel na špičák a nemohla se ho zbavit). Ráda má veškeré hovězí vnitřnosti (játra, slezinu, srdce, vemínko, plíce...) také syrové. Naproti tomu ryby nevyhledává a když, tak tepelně upravené.
Na oblíbeném drápadle... (9 kB)
Z konzerv a granulí jí chutnají pouze některé (většinou ty drahé). Po kastraci asi před pěti lety začala vést povalečný život a tloustla...
Tak jsme jí začali krmit jednou denně - a tloustla dál.
Teď zkoušíme několik malých dávek denně a jediným výsledkem je, že věčně vysedává u prázdné misky a všem sděluje, že už týden nedostala ani kůrku od chleba. Váží 6 kg ale když visí za drápky zaseknuté do mých zad, tak bych přísahal, že i víc :-).
Že to není žádný hubeňour ukazují fotky i příhoda se sousedkou - Číňankou. Ta když jí viděla, tak prohlásila: "Kóčička. Krásný. Čeká na koťátki?"

Tomáš Luhan          

... když páníček si vaří kafe, tak... (13 kB)


Upozornění: Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete
posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 15.října 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

V Janských Lázních
jsem našla zřejmě omylem ztracenou černobílou kočičku. Týden přebývala před školou a uháněla ke každému člověku, který šel okolo a sháněla svého pána. Určitě po ní truchlí rodina, protože je zvyklá přebývat v bytě a je moc přítulná. Je zvyklá jezdit v autě. Způsobně leží na zadním sedadla a vystupuje až po vypnutí motoru a odevření zadních dveří.
Má nádhernou udržovanou strst, zelené obrovské oči. Nechce chodit ven, má strach, že zase přijde o lidskou společnost. Rádi bychom ji vrátili původním majitelům, které tak úporně v Janských Lázních hledala. Kontant na telefonu 0737 306 605
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci