Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  STROMY: Kings Canyon National Park (Lumír O.Hanuš)
 
25.10.
Chutě mých miláčků / Neobyčejná Lízinka (Ivana Jirková)
24.10.
Dorinka / Dorinčin mlsný jazýček (Magda)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000 a 2001


Chutě mých miláčků

Cvrček se nechce fotit (6 kB) Nápad s chutěmi našich miláčků se mi líbí. Už jsem o nich tak různě psala, ale stejně se musím zmínit :-).

Tak jsem si myslela, že naše Micinka je vyjímka, když se může utlouct po olivách. A ono ne. Ale v něčem snad prvenství má. Miluje houby!
Houby v jakékoli podobě. Dušené, smažené, naložené, smaženici - to se po nich dere, jako by alespoň týden držela půst. Jinak takový sterilovaný hrášek, vařená mrkev, květák nebo kapusta, zelené fazolky, to je prostě taky žůžo :-).
Ale třeba ostrý guláš (nebo vůbec lidská jídla), smažené brambůrky, nebo hranolky, to je taky ňam. To naše Micinka může. Ona ale piškotová bábovka taky není k zahození. Mandarinkový nebo ananasový kompot je ovšem taky delikatesa :-).
Lizino mrně (5 kB)
Prostě Micinka pozná, co je dobré. A má-li pocit, že jí panička ošidila, postará se o nápravu sama. Takže se občas například stane, že přijdu do kuchyně a spatřím na sporáku Micku s tlamičkou celou zelenou od špenátu, jak honem dělá, jako že nic :-))).
Šimon tyhle chutě nemá. (Alespoň jsem mu zatím na žádné nepřišla :-(.) Nedere se ani o lidské jídlo, ani nic podobného. Kousek pečeného kuřete, nebo sousto masa, to jo, ale jen tak, aby neurazil :-/.
On je vůbec zvláštní, ani syrové maso si nevezme z ruky. Micka by mi tu ruku snědla i s tím masem :-). Šimon ne, před toho to musím položit, pak to teprve sní. To ale neplatí pro čokoládu. Tu opravdu miluje. Hlavně Milku (a vůbec mléčnou) a nejraději má jahodovou Milku. Nebo takovou tu tyčinku šlehané jahody - něco jako želé. Prostě jahodovou příchuť! A to pak i zapomene, že si vlastně jídlo z ruky nebere :-).
Docela mu chutnají i koláče a nedávno se zmocnil krajíčku suchého chleba a pustil se s vervou do něj. Třeba mu ještě na nějaké chutě přijdu :-).
Od pondělí 22.10. už máme Šimona rok! Šimíček coby válečník (10 kB) Nevím, jestli je to krátká nebo dlouhá doba. On je ještě stále bojínek. Nevím - a snad ani nechci vědět - čím prošel, než se dostal do útulku, na loňskou podzimní výstavu, a k nám. Ale z něčeho ta jeho ustrašenost jistě pramení. A tak mu nechám tolik času, kolik ho bude potřebovat. Zatím se mi to plně vyplatilo, jen já mám jeho plnou důvěru. Což mi ovšem, přiznám se, patřičně lichotí :-).
Ale jednu věc mají oba moji miláčkové společné - nepapají ryby. Se syrovou rybou nemám vůbec šanci. Upravné ryby jen minikousek, kočičí konzervy s rybičkami, ani třeba s lososem apod. raději nekupuji, protože to pak dostanou maximálně kočky pouličnice...
Z kočičích keksů (ačkoli je Šimon má moc rád, Micka už méně - ta po nich někdy blinká) ty s rybou zůstanou na konec.
Takže rybičky u nás nepapáme. Mimochodem, já taky ne...
Šimon se pere s myškou (11 kB)

Neobyčejná Lízinka

Byla jsem nedávno krmit Lízinku a kocoura Světlušku (to druhé černé, jak se objevilo, tak zas zmizelo). A protože Lízinka je moje kočička a musím jí trošku vynahradit, že jsme se dlouho neviděly, a že byla nejdříve ulovena, držena v zajetí, kastrována a pak zas vrácena, dostává vždycky něco navíc :-).
Lízina mrňata (8 kB)

Měla jsem k večeři grilované kuře. Kousek dostaly moje čičinky doma, kostičky (patřičně "omasené") dostala Lízinka.
Zrovna jsem v duchu - a i nahlas - posílala k čertu atd. toho, kdo mi zas vyhodil kočičí mističky. (Já nevím, co jim na té misce tak vadí - před vraty, kde Líza žije, i za nimi, mají takový nepořádek, a to jim nevadí :-(. Že si jim tam místní opivněnci dělají veřejné WC, to taky ne, ale jedna kočičí miska jim je trnem v oku.) Líza si dávala večeři a Světluška pod svým keřem také.
Líza byla vždycky spíš trošku lakomá :-). Prostě nouze naučila... atd. Běda, když se jí někdo přiblížil k dlabanci. Se zlou se potázal. A včera najednou vzala do tlamičky největší kostičku a odcházela s ní pryč.
Koukala jsem zcela konsternována: ona jí donesla Světluškovi a položila jí před něj. Tak tohle jsem u koček ještě neviděla. Pravda, stávalo se, že ty pouličnice, když seděly u jídla a procházela kolem nějaká cizí a evidentně hladová kočka, ač samy neměly zas tak moc, posunuly se a udělaly jí místo nebo počkaly, až se nají, a pak pokračovaly, ale tohle? Tím u mne Líza stoupla v ceně.
Ne, že by to potřebovala, ale přece jen, doteď to byla obyčejná kočka. Teď se z ní stala kočka neobyčejná. A pak, ať mi někdo chce namluvit, že kočka nemyslí a jedná jen pudově.
Pche, já a Líza víme své!

Ivana Jirková          


Upozornění: Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete
posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 15.října 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

PSOZ Vás zve na DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
4.10.2001 od 15:00 do 19:00 v Útulku pro zvířata v krajní nouzi - Radlická 108, Praha 5.
Akce bude trvat od středy 3.10.2001 vždy v pondělí, středu a sobotu (od 17:00) do konce října. Bližší informace na stránkách PSOZ nebo u jednatelky Petry Ondráčkové.
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci