Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Záchranná akce (M.Šmídová)
 
22.2.
Kočičí skoky (Veronika Gybasová)
20.2.
Úvaha nad prosbou o radu slečny Renaty (Gabriela)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002

Kočičí skoky

Povídání o všech těch kočičích skocích mi připomnělo jeden neúspěšný skok naší kočky.

Když k nám loni v létě přibyla dvě koťata, neuměla chodit kočičími dvířky. Řešila to tedy po svém - přicházela a odcházela neustále otevřeným oknem. Bylo to snadné - z venku se vyškrábala po břečťanu, vyskočila na rám okna, ladným skokem přeskočila metrovou mezeru a snesla se na měkounkou matraci postele.
Obě koťátka zvládala tyto gymnastiku zcela na jedničku. Ani ven to nebylo obtížné - stačilo trochu povyskočit, pořádně zatnout drápky do závěsu či záclony, vydrápat se nahoru a cesta ven byla volná.
Takto obě koťata korzovala dovnitř a ven neustále.
Píšťalka v zátiší s autíčky (10 kB)
O tom, jak intenzivně byla tato cesta využívána svědčí cáry záclon ještě letos :-/. Zatím nemám odvahu je vyměnit, protože tento způsob šplhání, nyní pro změnu na garnýž, je stále velmi oblíben...
Tak na tuhle měkkou postel jsme měla dopadnout (9 kB)
O tom, že ani kočka, pověstná svou hbitostí, mrštností a úžasnými skoky není neomylná, jsme se přesvědčili asi za měsíc. Obě malé kočky už měly ten správný grif ve zdolávání otevřeného okna a jedna z nich - Píšťalka, si už asi byla příliš jistá...
Z venku se vyškrábala na okno, sedla si na jeho rám, mrkla na nás, skočila - a ozvala se dutá rána. Pískle si to nějak špatně vyměřilo a místo dopadu na měkkou matrac tvrdě narazilo do dřevěného čela postele :-(.
Hrozně jsme se lekli, protože rána to byla opravdu pořádná. Zděšeně jsme vyskočili a připraveni určitě zraněnou kočičku ihned odvézt k veterináři jsme běželi zkontrolovat, jak na tom nebohé Pískle je.
To sedělo na zemi před postelí a s mírně přihlouplým výrazem koukalo na ten zákeřný svět, který jí do cesty postavil čelo postele. Z čumáčku ji naštěstí krev netekla, zuby měla taky všechny a po několika vteřinách zvolna odkráčela středem.
V jejích ještě trochu šokovaných očičkách ji zračila dotčená otázka: "A vy jste se nikdy neminuli?"
Nedlouho po tomto incidentu se obě koťata naučila chodit kočičími dvířky.
Pro jistotu.

Veronika Gybasová          


Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (
1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková, třetí Apolena, čtvrtým příspěvkem je Zamyšlení nad skoky koček od Jiřího Doležala, pátým přispěla M.Šmídová, šestým Gabriela a sedmým Veronika Gybasová. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini, dvacátý pátý od Pavly a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 19.února 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Ztracená kočička v Praze 10
Přibližně před 14-ti dny se zaběhla kočička - tmavší mourek se světlejším pruhem (od hlavy k ocasu), slyší na jméno GATA. Je jí 16 let a byla zvyklá v bytě, proto má tendenci se ukrývat před lidmi pod auta, v domech u sklepa apod. Vyběhla z domu ve Vajdově ul. v Praze 10, ale určitě bude dezorientovaná a může se tak pohybovat dál od bydliště. Majitelka je velice nešťastná a proto bude vděčná za každou informaci. Odměna. Tel.: 02/24412027, mobil 0723/075961.
Prosba o pomoc s osleplou kočičkou
Naša 5 ročná mačička Mojsa stratila úplne zrak. Prosím o akúkoľvek radu a nápad, ktorý by našej Mojse uľahčil život. Napíše prosím Dumce. Ďakujem Eva
Prosba o pomoc s umístěním Lízinky
Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku, o které Dumka psala naposled ve čtvrtek 24.1.2002 nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji
Jak zabránit kočce kadit do postele?
Mám tříletou kočku, která postupně stále častěji dělá hromádky do načich postelí než do svého (má výběr ze 2) kočičího záchoda. Kočka je zdravá, v rodině vše funguje, žádné převratné změny se neudály, doma vetšinou někdo je. Poraďte, co s tím. Klasické trestání přistrčením k hromádce a vyčiněním, koupelí, vyhoštěním na balkón vedou jen k většímu uzavírání kočky do kočičího světa, ale k odstranění nedorozumění nevedou. Spíše naopak.
Pište prosím Dumce. Děkuji
Blanka
Zlobivá Mourinka
O zlobivé Mourince psala koncem ledna Renata M. - Veverka. Jestli chcete poradit, jak naložit s velkým rarachem, jakým je Mourinka, napište Dumce. Detaily problému najdete v tomto povídání.
Výstava
Nevíte jestli se připravuje nějaká výstava nečistokrevných koček v Českých Budějovicích? Odpověď prosím na lubostom@quick.cz. Děkuji Toman
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci