Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PET: Rock Creek Park - ráj zvířat, II. (Lumír O.Hanuš)
 
29.11.
Sto koček sto chutí? (Jana Oščádalová) / Hamíra a medové melouny (Daniela Swartová)
28.11.
O mlsných jazýčcích našich kočičáků (M.Šmídová)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000 a 2001


Sto koček sto chutí?

Adelita a Pancho (9 kB) Váhala jsem, mám-li se připojit k všeobecné rozpravě o kočičích chutích, protože žádné výjimečné poznatky nemáme. Náš kamarád má kocourka Lukáška, který miluje bylinkové čaje a když se k nim dostane, naloká se jich tolik, až se nemůže hýbat...

Ale naše Tači sní všechno, co jí dáme do misky, pokud jí dáme to, co má ráda :-). Což také činíme. Ten náš mlsoun miluje konzervy, paštičky a granule zásadně s rybičkami (nejlepší jsou takové, které "voní" i přes zavřený sáček), syrové rybí filé, tuňáka ve vlastní šťávě a samozřejmě – jako všechny kočky, které já znám – zelené olivy a šlehačku ve spreji.
Cold pussy (11 kB)
Lidské jídlo ignoruje, pouze když okrajuji okurky na salát, tahá mi zpod ruky okurkové slupky, které blaženě chroupe. Kromě těch slupek má ze "zeleného" ráda kočičí trávu (lze nahradit obilím) a všechny mladé výhonky, okusování sazenic v truhlících jsme zabránili tím, že pro Tači pěstujeme zvlášť v květináči bazalku. Možná je to právě tou bazalkou, že za celé dva roky ani jednou nedávila chlupy, přestože je velmi čistotná a pečlivě dbá o svůj kožíšek.
Melonenfresser! (8 kB)
Nevím, zda to patří ke kočičím choutkám nebo ke kočičí čertovině, ale jakmile vytáhnu izolepu, už u mě sedí a číhá, snaží se mi kousek ukrást. Pak nastane honička, páčení lepicí pásky z tlamičky a žalostný nářek, jako bych jí brala největší pochoutku. Což ovšem nevylučuje, že je to jen čertovina :-).
Na ty je totiž naše Tači expert. Ale to už je jiná kapitola.

Jana Oščádalová          


Hamíra a medové melouny

Jídelníčkovou úchylkou naší kočičky Hamíry jsou medové melouny. Úchylka je doprovázena vášní, takže Hamíra se láduje dužinou a chroupá semínka, až mám někdy strach, že ji z toho rozbolí její jinak masožravé bříško. Ale vypadá to, že to má na háku.

Určitě to není jediná melounomilná kočka. V knížce "Kočičích skic" malíře Jana Baleta jsem objevila kočku, která se přímo jmenuje Melonenfresser, alias Požírač melounů. Ale podle vyobrazení si tenhle kocour pochutnává na melounech vodních, o které naše zvířátko nejeví zájem. Pro ni je to pravé ořechové pouze melounek žluťoučký, medový.
Mimochodem, jídelníčku Hamíry jsem věnovala jeden svůj květnový příspěvek.

Daniela Swartová          

P.S.: Dnešní Dumku doplnily Kočičí skici malíře Jana Baleta, které Dumce poslala paní Swartová.


Upozornění: Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové. dvacátý od Daniely Swartové a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 20.listopadu 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Hledáme nový domov
pro dva siamské kocourky seal point (hnědé odznaky, modré oči) 4 měsíce staré, přítulné, čistotné, dále pro bílou, krémovou a želvovinovou perskou (dlouhosrstou) kočku, čistokrevné, bez PP kastrované a staršího modrého perského kocoura. Tel.: 0603/22 59 48 nebo e-mail psoz@kocici-utulek.cz, www.kocici-utulek.cz.
Ztratilo se koťátko v Trutnově
Dne 4.112001 se mi ztratilo nádherné černé koťátko. Ztratilo se v Trutnově, v ulici Za Úpou u garáží. Mohli byste mi pomoci v hledání? Třeba ho někdo našel a chtěl by ho vrátit a já bych byla moc šťastná. Chybí mi hrozně moc! Telefonní číslo, na které by se mohl případný nálezce mého koťátka ozvat: 0606/436383. Děkuji Diana
V Janských Lázních
jsem našla zřejmě omylem ztracenou černobílou kočičku. Týden přebývala před školou a uháněla ke každému člověku, který šel okolo a sháněla svého pána. Určitě po ní truchlí rodina, protože je zvyklá přebývat v bytě a je moc přítulná. Je zvyklá jezdit v autě. Způsobně leží na zadním sedadla a vystupuje až po vypnutí motoru a odevření zadních dveří.
Má nádhernou udržovanou strst, zelené obrovské oči. Nechce chodit ven, má strach, že zase přijde o lidskou společnost. Rádi bychom ji vrátili původním majitelům, které tak úporně v Janských Lázních hledala. Kontant na telefonu 0737 306 605
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci