Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od roku 2002 kromě pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  OSTNOKOŽCI: Mořští ježci (ježovky) a hvězdice (Marie Crossette)
 
16.4.
Poznámka ke stádnosti koček (Jana Gelnarová) / Vzpomínka na Puntíka a prosba (Jitka Složilová) / Váha Chivy a Charlese (Dana Pecharová)
15.4.
Kočičí karate / Zase trochu o jídle / Společný nepřítel (Ivana Jirková)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001 a 2002

Poznámka ke stádnosti koček

Dovolila bych si jen malou poznámku ke zmínce paní Gybasové o tom, že v časopisu "Naše kočky" se píše, že se zjistilo, že kočky jsou "stádní zvířata". Tak nevím, ale pokud tam opravdu bylo napsáno "stádní", tak si myslím, že za takový časopis je škoda utrácet peníze :-/.

Výraz "stádní zvíře" se používá např. pro kopytníky a slony, ale užít tohoto výrazu pro kočky (= šelmy)? Že by pak podle toho byly i psovité šelmy "stádní"? Už ne zvířata žijící ve smečkách? Nebo že bychom měli i stáda ptáků a ryb?
Tolik tedy k výrazu "stádní" - musím říct, že mě to docela vytočilo :-/.
Jinak si ale nemohu pomoci, ale MUSÍM trvat na tom, že kočky JSOU SAMOTÁŘI. Jediné kočkovité šelmy, které žijí ve společenstvu, jsou lvi. Ostatní druhy kočkovitých šelem se sdružují pouze v době říje a ani svá mláďata nevychovávají společně.
Dumka ráda odpočívá u kytky (10 kB)
To platí i o našich domácích kočkách. Kdyby byly kočky "stádní", dařilo by se jejjich soužití v domácnostech daleko snáze. To ale nic nemění na skutečnosti, že pokud se pak sblíží, mohou z nich být nerozluční přátelé.
Na toto téma by se dalo psát ještě hodně dlouho, ale o to tu teď nejde. Chtěla jsem jenom vše uvést na pravou míru, aby si lidé nepletli hlavu nečím, co není pravda.
Promiňte mi ten "výlev emocí", ale nemohla jsem si pomoci :-).

Jana Gelnarová          


Vzpomínka na Puntíka a prosba

Užívám internet teprve krátký čas a tak až nedávno jsem objevila kočičí deník Dumka. Velká škoda, že až teď. Chci poděkovat Vám všem, kteří do něj přispíváte svými krásnými články. Rozjasnil se mi den a mám krásný pocit, že to přece jen v době, kdy jde o peníze až v první řadě, s námi nebude až tak špatné.
Kupodivu 'svoji' kapradinu neokusuje (12 kB)

Dnes bych tedy i já prvně ráda přispěla se svou troškou do mlýna. Tento první mini příspěvěk bude bohužel trošku smutný, ale doufám, že pak už přijdou jen ty veselé...
V září 1998 přinesla dcera košíček a v něm ta nejnádhernější kočičí stvořeníčka, které jsem kdy viděla. Černobílá sedmitýdenní dvojčátka. Delší dobu už jsme chtěli koťátko, tak prý si máme vybrat. Ale to přece nejde, že? Tušíte správně. Samozřejmě jsme si oba brášky nechali oba. Od té doby jsme s nimi zažili tolik radostí a šťastných pocitů..., ale to jistě všichni znáte.
Bylo moc zajímavé sledovat, jak má každý z nich jinou povahu. Jedno koťátko mělo u nosánku roztomilý flíček, tak dostalo jméno Puntík a druhé Matýsek. Byla to vážně skvělá dvojka. Bolí mě říkat byla.
Letos 16. ledna nás potkala smutná událost, ze které jsem se dosud nevzpamatovala. Náš hravý, roztomilý zdravý tříletý kocourek Puntík najednou padl a byl mrtvý :-(((.
Kvůli Barunce zůstává raději ve střehu (11 kB)
Hned jsem jeli k veterináři, jestli se nejedná jen o nějaké bezvědomí, ale v duchu už jsme věděli. Pan veterinář byl také překvapený. S takovým koncem u tak mladého kocourka se prý ještě nesetkal. Udělal mu rentgen a usoudil, že to musel být infarkt nebo mozková příhoda.
Rozhodně prý netrpěl, protože měl úplně plný močový měchýř, takže kdyby prý bojoval o život, určitě by se vyprázdnil. To je mi snad jedinou útěchou. Přesto nedokážu pochopit PROČ? Snad v nebi potřebujou i mladé veselé kocourky :-(.
Náš Matýsek tedy osiřel :-(. Je to moje zlatíčko, se ztrátou bratříčka se snad vyrovnal. Ale o Matýskovi možná někdy příště.
Dnes bych chtěla čtenáře Dumky moc prosit, jestli máte s takovým náhlým úmrtím kočičky nějaké zkušenosti, napiště prosím Dumce - ona mi to přepošle. Nikdo z mého okolí se s tím ještě nesetkal. Všechny Vás moc zdravím a děkuji předem.

Jitka Složilová          


Váha Chivy a Charlese

Velmi rada a zda se že i pravidelně, čtu Dumku. Nedávno jsem zde dokonce objevila článek o sestřičce našeho kocourka, co jsme si přinesli z výstavy opuštěných kočiček. Ale to je jiná a dlouhá historie, někdy o tom Dumce také napíši.
Dumka spí a nenechává se rušit (10 kB)

Teď chci poslat jen příspěvek do tabulky měr a vah:
Máme doma dva kočičáky, oba jsou nalezenci, holku Chivu - té je (asi - nevíme, kdy se narodila, narozeniny má stanovené na 8. května) 1 rok a 10 měsíců. Važí teď po kastraci 4,8 kg a je celá černá, na sluníčku až do tmavě hněda, jen s drobný bílým chmírím pod bradou a na bříšku.
A máme ještě kluka Charlese - u toho taky nevíme, kdy se narodil, ale má napsáno že v srpnu, takže mu je asi 7 měsíců. Je to pěkný čertík a už teď má 3,8 kg. Je bílý s mourovatými a černými skvrnami po těle a sežere, co není přibité :-))).
Míry a fotky obou kočičáku budou následovat někdy příště :-).

Dana Pecharová          

P.S.: Dnešní povídání doplnila Dumka na svém oblíbeném místě - u kytky :-) Ferda
Pohled ze zhora (11 kB)


Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Druhé povídání připojila paní Ivana Jirková, třetí Apolena, čtvrtým příspěvkem je Zamyšlení nad skoky koček od Jiřího Doležala, pátým přispěla M.Šmídová, šestým Gabriela, sedmým Veronika Gybasová, osmým Lenka Prokešová, devátým Michal a desátým Vlasta. Můžete se připojit také - ať již povídáním, výzkumným bádáním doplněným tabulkami výkonů či fotografiemi o skoku dalekém a vysokém Vašich koček.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové, pátý od Heleny Heissigerové, šestý od Veroniky Gybasové, sedmý od Apoleny, osmý od Marie Crossette, devátý od Tomáše Luhana, desáty od Lindy BX, jedenáctý od Evy Vinšové, dvanáctý od Evy Polincové, třináctý od Rajnyšových, čtrnáctý (smutný - upozorňuje na úskalí pamlsků) od Mirky Červenkové, patnáctý od Heleny Minaříkové, doplnění Ivany Jirkové, šestnáctý od Hany Molhancové, sedmnáctý od Jana Grilla, osmnáctý od M.Šmídové, devatenáctý od Jany Oščádalové, dvacátý od Daniely Swartové, dvacátý první od paní PiKíS, dvacátý druhý od paní Marie M., dvacátý třetí od Ivany Jirkové (jak Micka a Šimon pomáhali s pečením cukroví o vánocích), dvacátý čtvrtý od Giuliany Pasini, dvacátý pátý od Pavly, dvacátý šestý od kočky Penelopy, dvacátý sedmý o pamlscích venkovních koček od Jiřího Doležala, dvacátý osmý od Lenky Prokešové, dvacátý devátý o Mikešovi - Kasičce od Evy, třicáté je doplnění od Marie Crossette, třicáté první o Mikešovi od Michala, třicáté druhé o Filípkovi od paní Vlasty, třicáté třetí je zase delší dodatek od Ivany Jirkové a další budou následovat.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.
Prosba o pomoc s osleplou kočičkou
Naša 5 ročná mačička Mojsa stratila úplne zrak. Prosím o akúkoľvek radu a nápad, ktorý by našej Mojse uľahčil život. Napíše prosím Dumce. Ďakujem Eva
Prosba o pomoc s umístěním Lízinky
Kdo by si chtěl a mohl vzít Lízinku, o které Dumka psala naposled ve čtvrtek 24.1.2002 nechť napíše Dumce, která to pak předá paní Jirkové. Děkuji

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci