Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně (od října 2002 kromě pondělí a pátku). Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  JEŠTĚRKY: Agama (Lumír O.Hanuš)
 
18.3.
Kočičí proměny (Jana Oščádalová)
13.3.
Packa u doktora (George Švehla)
Letošní archiv Dumky, archiv 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003

Kočičí proměny

Tači se nelíbí, že je focena (11 kB) O tom, jak se Tači mění, svědčí naše zkušenosti vánoční. Před prvními Vánocemi jsme nemohli ani pomyslet, že bychom si pořídili nějakou výzdobu, o stromečku ani nemluvě. Druhé Vánoce byly tropické, ověšeli jsme řetězem mandarinku a Tači dostala na hraní ozdobný řetěz z umělé hmoty, který si velmi oblíbila a celé svátky ho vláčela za sebou po bytě, takže se nejen chovala, ale také vypadala jako čínský drak s dlouhatým ocasem :-).

Letos jsme si konečně dodali kuráže a pořídili si jedlové větve do velké vázy. Tím naše projevy odvahy skončily a na větve jsme pověsili jen čtyři nerozbitné baňky z umělé hmoty. Dobře jsme udělali, neboť jsme "stromeček" během svátků zdobili několikrát. Ty neposedné baňky se vždycky jakoby zázrakem ocitly na koberci, aniž by kdokoli - pochopitelně včetně Tači - jen tušil, jak se tam dostaly.
Tači zpozorovala něco zjimavějšího než foťák (10 kB)
Tači se skutečně umí tvářit velmi nevinně. Co povídám nevinně - přímo nás pohledem obviňuje, že to zase svádíme na ni a jak jsme krutí a nespravedliví, ale že hrdě nese svůj těžký úděl, když podle nás za každou neplechu může ona :-/.
Ovšem jedle samotné Tači nadchly. Strkala čumáček mezi pichlavé jehličí a nemohla se nabažit vůně pryskyřice. Občas si packou pohrávala s tenčími větvičkami, ale vázu ani jednou nepřevrhla. Rovněž jsme uvítali s povděkem, že se nepokoušela na "stromeček" vylézt, čehož jsme se obávali nejvíce, ale Tači nám opět předvedla, že je chytřejší než my, protože nepochybně věděla, že by ji neunesl.
Trochu jiná kapitola je Silvestr. První roky ji ohňostroj příšerně děsil, nakonec jsme položili přepravku do vany v koupelně, kde bylo nejklidněji, Tači se krčila uvnitř a my jsme ji celou dobu chlácholili. Jenže letos nás překvapila. Pokusné výstřely před Silvestrem ji nijak nelekaly, naopak vždycky běžela k oknu a sledovala světýlka!
Přestože je taková Nebojsa, hlavní nápor o půlnoci byl přece jen trochu moc, ale spokojila se s tím, že si zalezla do skříně, kterou si umí sama otevřít, uvelebila se v rožku a celé to lidské bláznění tam v klidu přečkala. Byli jsme moc rádi, neboť nám v předchozích letech přímo rvalo srdce, když se z té naší sebejisté divošky náhle stal vystrašený uzlíček, a člověk věděl, že jí nijak nemůže pomoct :-(.

Jana Oščádalová          

Tači nás hypnotizuje - asi něco chce (13 kB)


Paní Šmídová
navrhla, že by bylo docela zajímavé, kdyby čtenáři Dumky napsali příspěvky o tom, jak jejich miláčkové byli dlouho mimo domov a jaká je nejdelší doba, za kterou se jejich kočičky zase vrátily. Raději však příběhy s dobrým koncem, jako byl ten o Františkovi, který tenhle nápad inspiroval...

Nejnovější výzkum koček vyprovokovala :-) Marie Crossette, když ve dvou pokračováních (1 a 2) popsala skoky svých koček. Odkazy na dalších devět povídání vyšlo v minulém roce (2002). Letos první příspěvek (celkově desátý), poslal Jiří Doležal.

Zkušenosti s tradičními i netradičními pamlsky jak si je oblíbili Vaši chlupatí miláčci můžete posílat Dumce. První příspěvek na toto téma si přečtete v povídání Maxi Marysko, druhý od Dagmar Milatové, třetí od Magdy, čtvrtý od Ivany Jirkové. Celkem jich loni (2002) a předloni (2001) vyšlo v Dumce dvacet šet (26). Úplný seznam najdete v loňském roce, specialně ale doporučuji třicáté páté povídání od Jitky - jmenuje se Dieta podle Kočky. Další povídání budou snad následovat letos.

Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 16.dubna 2002, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.

Kočičky hledající nový domov
jsou Elsa, Rezík, Madlenka, Kašpar, Oskar, Šimon, Kirinka, Plešulka, Stařík. Všechny kočičky můžete najít na stránkách Sružení na ochranu zvířat v krajní nouzi, případně si o nich přečíst v Dumce - kočičky k umístění byly často odebrané pro týrání. Prosíme - pomozte ! Tel.: 603 225 948, 251 562 334
Petra Ondráčková          
V Praze na Vinohradech
ve vnitrobloku Polská, U Kanálky, Mánesova a nám. J. z Poděbrad se našel černý asi pětiměsíční kocourek. Je mazlivý, čistotný a majitelé mohou volat na 602 627 705
Prosba o radu - kočky se perou
Máme problém a nevíme na koho se máme obrátit. Doufáme, že nám poradíte. Máme doma dvě kočky. Kocoura 1 rok a kočku 2 roky. Kocoura jsme si pořídili když kočce byl rok. Aby měla kamaráda. Sbližování probíhalo dobře. Po asi týdnu se skamarádili a měli se moc rádi. Kocourek ji nakryl. Koťátka měli být okolo vánoc. Jenomže kočička měla vrozenou vadu dělohy a koťátka se nevyvinula. Musela být operována a děloha ji byla odstraněna. Koťata zemřela. Jelikož ji kocour neustále obtěžoval museli jsme ho nechat také vykastrovat. Nechali jsme si ho v posteli ještě když byl v narkóze a kočka byla celou dobu s ním. Pořád ho olizovala a nechtěla se od něho hnout.
V noci ale když se probudil ho napadla. Moc děkujeme za odpovědi, které posílejte Dumce.
Ivo & Dušana          
P.S.: Celý popis problémů i s Ferdovým pokusem o radu vyšel v Dumce 15.1.2003.
Pomoc pro zaplavené Černošice
První společnost za práva koček, která se v Černošicích stará o zhruba 50 opuštěných koček, postihla během půl roku už druhá povodeň. Organizace nutně potřebuje přenosky na transport zvířat pro další podobné případy, na ty však nemá prostředky. Pomůžete? Více informací najdete na http://sos.kocky-online.cz/
Za případnou pomoc děkuje Zuzana S. Fenclová
Ajda (4 kB)
Měcholupské harcovnice k umístění
V souvislosti s děním v měcholupském útulku se ujalo OS podbrdsko, malá organizace operující zejména na Praze západ, 18 dospělých koček. Přesto, že útulky jsou doslova zaplavené roztomilými koťátky, podařilo se pro osm z těchto dospěláků najít nový domov. Zbývajících deset čeká na laskavé majitele, kteří by jim dali šanci stát se domácími mazly. Nechybí vám doma kočičí přítel? Nabídku těchto kočiček, které se už moc a moc chtějí odstěhovat do stálého domova, najdete na Kočkách-online.
Virtuální adopce
je forma pomoci kočičkám, které nelze bezprostředně předat novým majitelům, protože jsou v dlouhodobém léčení a nebo je dokonce nelze umístit vůbec (mají chronická onemocnění nebo jsou plaché).
Proto tedy nabízíme k virtuální adopci Lízinku a Andulku, u kterých se předpokládá dlouhodobý pobyt v útulku. Ten, kdo kočičku takto adoptuje se na ní může přijít podívat, přinést jí krmivo nebo přispět na veterinární péči. Každý den péče o kočičku přijde zhruba na 30,- Kč - krmivo a léky, na kterých je zvlášť Andulka životně závislá. O Lízinku a Andulku (viz Dumka z 25.března 2002) pečuje Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko a po roce také paní Marie Crossette. Jak lze případně Nadaci přispět se dozvíte zde.

 

 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci