Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PET: Loď - nejkrásnější a nejzachovalejší starověká mozaika, 3.část - XXI (Lumír O.Hanuš)
 
5.4.
Kočička Smoky - část pátá (Marie Crossette)
4.4.
Kočička Smoky - část čtvrtá (Marie Crossette)
Archiv Dumky
1998, 1999 a 2000


Kočička Smoky - část pátá

Z vyprávění o kočičce Smoky zatím vyšly následující části: první, druhá, třetí a čtvrtá.

Smoky venku na zimním trávníku (8 kB) Hned ze začátku, když se Smoky u nás objevila jsme věděli, že nemá cenu, pokusit se také pro ni hledat nový domov. Jednak by se nám ji ani nepodařilo chytit a jednak by si takhle plachou kočičku nikdo vzít nechtěl...

Útulek nepřipadal v úvahu vůbec. Když jsme tam nedali tři přítulná koťata v obavě, že včas nenajdou nové pány - už teprve tam nedáme ubohé kotě. Přestože jsme o druhé kočce neuvažovali, bylo rozhodnuto, že Smoky zůstane u nás. Šlo jen o to, v jaké pozici - tedy jestli z ní bude kočka "domácí" nebo "garážová".
Rozhodnutí záleželo na naší Dixie. Ta už jako malé kotě od prvních dnů u nás syčela nejen na sousedovic kočku Jasmínu, ale i na všechna její koťata se kterými se kdy venku setkala, když k nám přes plot lezla na zahradu.
Ani jednou neprojevila snahu s některým kotětem se spřátelit. Na poslední tři Jasmínina koťata v naší garáži vrčela i skrz zavřené dveře a utíkala dokonce i přede mnou, když je na mne cítila. Dixie bohužel ve své averzi ke všem kočkám neudělala vyjímku ani u Smoky :-(.
Z té se mezitím stala velice hezká, milá a jemná kočička, která nám rostla a sílila před očima a kterou už bych asi stejně nikomu nedala. Rýha na krku se jí vyrovnala, propadlé tváře zaplnily, nafouklé bříško už dávno splasklo.
Také přestala sípat a kašlat. Její mňoukání je stále velmi slaboučké a krátké, ale přeci jen je slyšet. Její hebký kožíšek získal lesk, ale takový "samet", jako má Dixie to nebude nikdy. Smoky je celá kouřově šedivá, jen místy probleskne žíhání trochu tmavší šedi. Přesto některý z jejich předků musela být ruská nebo barmská modrá kočka (mají špičatější obličej, než britská modrá), protože, když na její kožíšek dopadne světlo, opravdu se modrá.
Pro srovnání - Modrá barmská kočka (7 kB)
Také její ocásek už zesílel a natáhl se, takže když sedí, může si jím omotat pacičky. Jeho špička je tmavě šedá a na celém ocásku jakoby bylo navlečeno 5 tmavších prstýnků. Její vousky jsou spíše jen takové chmíří, jsou krátké (nejdelší je jen 4,5 cm dlouhý) a pomalu ani vidět. Jasně jsou ale vidět body, ze kterých vousky vyrůstají a Smoky má od toho na každé tvářičce pět "vytetovaných" proužků.
Ráno už na mne vždy čekala v garáži a při jídle jsem u ní musela sedět na bobku a hladit jí, aby věděla, že jsem stále u ní a mohla se v klidu najíst. Pak mi začala vyskakovat na nohy jako znamení, že si chce hrát a odbíhala na své "hřiště". Tím byl kus starého koberce, kterým je pokryta část podlahy garáže v místě, kde stojí manželovo auto.
Když ten ráno odjížděl do práce, z uvolněného prostoru se pro Smoky stalo hřiště, protože na koberci mohla běhat do kolečka za provázkem, aniž by jí podkluzovaly nohy jako na hladkém cementu. Po hřišti byly poházeny různé hračky a pokud jsem tam byla s ní, vydržela si hrát donekonečna.
Jakmile jsem odešla, Smoky si někdy hrála ještě chvilku sama, pak ale zase zalezla za krabice, kde se stále cítila nejjistěji. Vůbec nestála o to, dostat se dovnitř domu, jako se o to pokoušela Jasmínina koťata.
Smoky neví jestli se má toho foťáku bát (10 kB)
Kočka Jasmína přestala do naší garáže zcela chodit a zřejmě na mne zle zanevřela. Krátce po odchodu jejích tří koťat se sice ukázala, ale na Smoky, která k ní běžela zasyčela. Jídla, které tam Smoky měla v misce si ani nevšimla. Když jsem jí chtěla pohladit, chvilku si to dala líbit, pak ale zasyčela i na mne a odešla.
Měla jsem z toho velice smíšený pocit. Na jedné straně jsem tomu jejímu chování byla trochu ráda, protože jsem si říkala, že nám alespoň nebude do garáže vodit svoje příští koťata, která určitě zase bude mít. Prožít si podruhé to, co s těmi posledními jsme rozhodně nechtěli. Na druhé straně mně bylo líto, že mne považuje za zrádkyni, ať už proto, že jsem jí "zašantročila" děti, či proto, že jsem do garáže přivedla cizí kočku...
Každopádně Jasmína k nám přestala chodit, objevila se jen velice zřídka před garáží, chvilku tam zůstala sedět a pak zase odešla. O moje hlazení nestála, o žrádlo už vůbec ne, takže hlad neměla. Je možné, že se o ní sousedka - která se asi vzdala nočního zaměstnání, protože je teď často doma - začala lépe starat a Jasmína se drží více doma.
Sousedka se nás nikdy nepřišla zeptat, co se stalo s koťaty. Buď jí to nezajímalo, nebo se sama dovtípila, že jsme se o ně postarali...

Marie Crossette, USA          

Pokračování si přečtete až příští týden.

Smoky na záhoně pozoruje ptáky (13 kB)

Seznamování psů a koček
Prosím má-li někdo zkušenosti se seznamováním psů a koček, dejte mi vědět. Máme 3-letého kastrovaného kocoura, je z útulku ale již od srpna se stal členem naší domácnosti. Do toho však přišlo hravé a velmi živé štěně arabského chrta a zatím se ty uplynulé dva týdny obešly bez krve a zranění ale ozývá se syčení, prskání a sem tam sekání packami...
Fenka by si chtěla hrát, ale kocour chce mít svůj klid..., takže... co máme/nemáme dělat? Prý si na sebe zvyknou časem a kocour se vyrovná s tím že už není jediným miláčkem v domácnosti, ale taková ta idylka že by se spolu tulili dohromady v jednom pelíšku se zatím nekoná... Vašek Hájek
Prosba o radu
Nevite jaká značka steliva hrudkuje moč, ale neobsahuje vápenaté sloučeniny (jsem na ně alergická), zatím mám jakýsi Sonnenland z kukuřičných vřeten, je dobrý, ale z kočičí moče hrudku neudělá... :-(. Děkuji za radu Renata
Prosba o pomoc při pozorování koček
Jsem studentka zoologie a pro svoji diplomovou práci o volně žijících kočkách ve městech, bych chtěla poprosit všechny, kteří by mi mohli poskytnout nějaké informace k tomuto tématu. Zajímaly by mě především změny ve složení populací v průběhu několika let, ale budu velice ráda i za jakékoliv jiné zajimavé informace. Mimo to hledám dobře přístupné lokality koček pro pozorování. Jednalo by se pouze o vnejší sledování bez narušení populace!
Všem moc děkuji, Šárka
Prosím o radu,
máme skoro čtyřletého kocoura a kočičku. Jako koťata se brzy naučila dělat potřebu venku. Je to asi čtrnáct dní, když se začaly objevovat loužičky ve sklepě, kde kočky spí. Loužičky jsou vždy za dveřmi, které vedou do horního patra a obytných místností. Musím ještě dodat, že kočky jsou zvyklé zvláště v zimě být s námi v bytě a skoro celý den tam prospat.
Zkoušeli jsme i místo posypat pepřem. Možná, že se jim nechce ven do zimy. Nevíme už co s nimi. Děkuji za radu A.Smahová
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi psala v Dumce paní M. Marysko.


Upozornění: Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se vážení a měření najdete hned 12.března 2001, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.
 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci